پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ ,21 February 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۱
با حضور بیش از ۱۵ هزار میهمان و مسئولان کشوری؛
کنگره ملی شهدای سیستان و بلوچستان در ۲۴ بهمن ماه برگزار می شود
 
دبیر کل کنگره ملی شهدای سیستان و بلوچستان از برگزاری کنگره ملی شهدای سیستان و بلوچستان در ۲۴ بهمن ماه سال جاری با حضور بیش از ۱۵ هزار میهمان و مسئولان کشوری خبر داد.
به گزارش عصر هامون؛ سردار حسین معروفی در تشریح اقدامات کنگره ملی شهدای سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه امروز بیشتر از هر زمانی نیازمند فرهنگ جهاد و شهادت هستیم اظهار داشت: فرهنگ جهاد و شهادت به ما عزت و شرف داد و ملت ایران را بزرگ و از تمام ملل دنیا متمایز کرد.
وی شهدا را محور وحدت دانست و افزود: اگر امروز ایران اسلامی یکی از بازیگران بزرگ منطقه است و اگر مطرح و صاحب شوکت و عزت شدیم به برکت خون شهدای ماست.
وی بیان داشت: در حوزه جهاد و شهادت خط کش گذاری سیاسی و قومی و مذهبی نداریم به همین واسطه شهدا محور وحدت و بزرگترین مولفه قدرت نرم هستند همانطور که حضرت آقا فرمودند "مظهر قدرت ایران شهدا هستند".
وی با اشاره به اینکه شهدا حوزه بازدارندگی ملت ایران را بالا بردند و شناسنامه واقعی ملت ایران هستند تصریح کرد: وقتی استکبار و دشمنان ایثارگری واقعی را می بینند جرات حماقت نمی کنند دشمن محاسبه گر وقتی که این جمعیت نخبه جوان قهرمان را در صحنه نبرد دید که جانشانشان را به خاطر اسلام و قران و اهل بیت و ابروی ملت فدا کرد نتوانست نسبت به این مساله بی تفاوت باشد.
سردار معروفی با تاکید بر اینکه شهدا به کسی بدهکار نیستند خاطر نشان کرد: در جنگ تحمیلی همه اردوگاه شرق و غرب در کنار هم بودند و مقابل ایران اسلامی ایستادند و در مقابل انقلاب نوپا صف آرایی کردند اما ما حتی یک سانتی متر از خاک ایران را به آنها ندادیم.
شهدا در حوزه ملی و اعتقادی مقدس هستند
فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه شهدا در حوزه ملی و اعتقادی مقدس هستند افزود: کنگره ملی شهدا هر ده سال در یک استان برگزار می شود و امسال این ماموریت بر عهده استان سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی است که به فضل الهی کنگره ملی شهدای این استان در بهمن ماه برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: مقدمات کنگره ملی از دو سال پیش با 18 کارگروه تخصصی کلید خورد و آنچه برای شروع کار نیاز داشتیم اطلاعات و آمار بود.
وی با تاکید بر اینکه در استان سیستان و بلوچستان 8 هزار شهید وجود دارد اذعان کرد: شهدایی که در این استان آرمیدند و یا خانوادهای معظم شان ساکن این شهرستان هستند 2 هزار و 55 شهید عزیز هستند که سه شهید هم اخیرا به شهدای انتظامی اضافه شدند و تعداد 2 هزار و 58 شهید برای کنگره استان پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: از تعداد 2 هزار و 58 شهید سهم شهدای ارتش 494؛ شهدای انتظامی 463 نفر؛ شهدای مردمی 312؛ شهدای پاسدار و بسیج 876 نفر است.
۹۳۴ شهید دفاع مقدس سهم استان سیستان و بلوچستان
فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان گفت: از این تعداد 934 نفر شهید مربوط به دوران دفاع مقدس هستند که حایز اهمیت است به لحاظ اینکه استان سیستان و بلوچستان در دوران دفاع مقدس هیچ تهدید نمی شده است و نه هواپیما و موشک دشمن به این منطقه نمی رسیده اما مردم حضور حماسی داشتند و تعاداد زیادی شهید تقدیم انقلاب کردند که نشانگر عمق ایمان مردم به انقلاب اسلامی، ملیت و ارزشهایشان است.
سردار معروفی با اشاره به اینکه از این تعداد 2 هزار و یک نفر شهید مرد و 14 شهید زن هستند اضافه کرد: از آنجا که شهدای ما هم جزو اهل تسنن و هم اهل تشییع هستند شعارمان برای شروع کنگره شعار تقریب است.
وی ادامه داد: هدفمان از برگزاری کنگره این است تا همانطور که در سیستان مردم شهید عالی را به خوبی می شناسند در بلوچستان نیز این شهید بزرگوار را  بشناسند و اگر در بلوچستان شهید سبیل اخلاقی را می شناسند در شمال استان هم این شهید بزرگوار را به خوبی بشناسند چرا که همه شهدای ما برای دفاع از انقلاب و مردم و ارزشها فدا شدند.
دبیرکل کنگره ملی شهدای سیستان و بلوچستان از برگزاری 38 یادواره شهید منطقه ای و شهرستانی خبر داد که به جز سه شهرستان همه یادواره ها برگزار شده است. همچنین چهار اجلاسیه شهدای روحانی و طلاب؛ اجلاسیه شهدای زن؛ اجلاسیه شهدای فرهنگی و نخبگان؛ اجلاسیه پیشکسوتان و رزمندگان دفاع مقدس و نهایتا اجلاسیه بزرگ شهدای سیستان و بلوچستان که اجلاسیه نهایی و مادر است.
وی با تاکید بر اینکه 34 شهید روحانی و طلبه داریم گفت: اولین اجلاسیه با عنوان اجلاسیه طلاب و روحانیون در چهارشنیه 27 دیماه ؛ اجلاسیه شهدای زن در سوم بهمن ماه ؛ اجلاسیه نخبگان و فرهنگیان 11 بهمن ماه و اجلاسیه پیشکسوتان 23 بهمن ماه برگزار خواهد شد. و یک دعای ندبه سراسر ی هم 6 بهمن ماه و تجلیل از جانبازان بالای 70درصد هم برگزار خواهد شد.
اطلس دایره المعارف دفاع مقدس رونمایی می شود
وی با اشاره به اینکه در دهه فجر از خانواده شهدا سرکشی و تجلیل خواهد شد افزود: تمثال مبارک 94 شهید شاخص در استان جانمایی خواهد شد. همچنین 60 کتاب پیش بینی شده است که نقش استان در دفاع مقدس و اطلس دایره المعارف دفاع مقدس دو جلد بزرگ و ارزشمند آنهاست و 12 کتاب نیز فاخر است. فیلم شهید میرحسینی؛ مستند و نماهنگ؛ مسابقات ورزشی و کتابخوانی؛ شب شعر و خاطره؛ ساخت انیمیشن؛ ماهانه و سایت کنگره؛ تولید سرود به زبان فارسی بلوچی و سیستانی؛ تندیس کنگره؛ تحت ایتام به نیابت از شهدا؛ گردهمایی پیشکسوتان؛ روایت گری در مدارس و دانشگاهها از جمله عمده ترین برنامه های کنگره است.
سردار معروفی از برگزاری  اجلاسیه نهایی و کنگره ملی شهدای سیستان و بلوچستان در 24 بهمن ماه با حضور 15 تا 20 هزار نفر خبر داد و افزود: 400 میهمان خارج از استان و سخنرانان کشوری و برجسته در این کنگره حضور خواهند داشت.
سردارمعروفی برگزاری کنگره ملی شهدا را بزرگترین کار بعد سفر مقام معظم رهبری دانست و اضافه کرد: کنگره ملی شهدا دارای ساختار است و برگزاری اجلاسیه نهایی پایان کار نیست بلکه این کار ادامه خواهد داشت و باید کنگره هر ساله به سمت تولیدات پیش برود.
وی در پایان از همه مسئولانی که در این کنگره همکاری کردند قدر دانی کرد و تصریح کرد: مسئولان در این یکماه باقیمانده برای عزت و بزرگی مردم استان و دینی که از شهدا برگردن داریم تلاش کنند این کار فرهنگی بزرگ و ماندگار را به زیبایی به پایان برسانیم.
انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۷۸۱


ارسال