پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ ,21 February 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۸
معیشت سیستانیها در گرو بازارچه های مرزی؛
رفع فیلتر تلگرام مهمتر از بازگشایی بازارچه های مرزی
 
شاید مهاجرت افراد را بخش کوچکی از مشکلات، مردم سیستان بتوان عنوان کرد، انسداد مرز در سیستان باعث شده است تا اشتغال هزاران خانواده در این حوزه در هاله ای از ابهام قرار گیرد.
به گزارش عصرهامون به نقل از  ندای هیرمند؛ یکی از مهمترین عوامل فقر در حاشیه مرزهای سیستان را می توان بسته شدن مرز  دو کشور افغانستان و ایران عنوان کرد، جایی که اشتغال هزاران خانواده همانند دریاچه هامون خشکید و به رویا پیوست.
با بسته شدن یک شبکه اجتماعی در ایران، برخی از  هنرمندان، افراد و کل فضای مجازی به اعتراض به این مسئله پرداختند، مسئله ای که ظرف یک هفته مجدداً بازگشایی شد و مشاغل اینترنتی دوباره احیا گشت.
با این حال، مرز سیستان بیش از یک دهه است که مسدود  شده، و با وجود اعتراض های موجود در فضای مجازی و همچنین مکاتبات مردم و مسئولین به مقامات کشوری همچنان در انسداد به سر می برد تا این مرز خالی از سکنه شود.
شاید مهاجرت افراد را بخش کوچکی از مشکلات، مردم سیستان بتوان عنوان کرد، انسداد مرز در سیستان باعث شده است تا اشتغال هزاران خانواده در این حوزه در هاله ای از ابهام قرار گیرد.
نیروی انسانی این منطقه اکنون در شهرهای دیگر کشور به سر می برند و با کار زیاد و حقوق کم همانند یک تبعه دیگر با آنان رفتار می شود.
محمد علی پیری فرماندار شهرستان هیرمند چندی پیش گفته بود در حوزه سیستان شهرستان هیرمند تنها شهرستانی است که دو بازارچه فعال و نمیه فعال دارد.
 
فرماندار شهرستان هیرمند ادامه داد: با پیگیری هایی که در استان صورت گرفته مصوبه بازگشایی سومین بازارچه صادر شده و طی جلساتی که با اعضای شورا و معتمدین برگزار شده بود، بهترین نقطه بازگشایی این بازارچه در مرکز شهر دوستمحمد در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: به دلیل اینکه مرکز شهر دوستمحمد رونق بیشتری پیدا کند، و جمعیت آن هم بیشتر می باشد، سومین بازارچه رسمی در خود شهر دوستمحمد باز گشایی خواهد شد.

پیری اظهار داشت: تمام هماهنگی های لازم برای بازگشایی این بازارچه انجام گرفته و اراضی آن تملک شده است، و همه دستگاهای اجرایی شهرستان با تمام توان تلاش خواهند کرد تا این بازارچه که نقش بسزایی در معیشت مردم منطقه دارد راه اندازی شود.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۸۶۵


ارسال