سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ,24 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
بررسی موضوع تبدیل سیستان به منطقه آزاد اقتصادی در کمیسیون اقتصادی مجلس پایان یافته و این لایحه در انتظار ورود به صحن علنی مجلس است.
به گزارش عصرهامون، لایحه مناطق آزاد از همان ابتدای ورود به صحن علنی مجلس در پاییز سال 94 با حاشیه هایی همراه بود، پایان آذر 94 نمایندگان مجلس نهم در اولین گام، بررسی لایحه مناطق آزاد مورد محک نمایندگان قرار گرفت اما این لایحه نتوانست رای بیاورد و از دستور خارج شد.

اما این لایحه مجددا و بار دیگر در اواخر مجلس نهم مورد سنجه بهارستانی ها قرار گرفت اما بازهم نتوانست رای اعتماد از نمایندگان بگیرد، مخالفان تحمیل بار اقتصادی به دولت، مغایرت این لایحه با برنامه پنجم توسعه و همچنین عملکرد ناموفق سایر مناطق آزاد را از عمده دلایل مخالفت خود با این لایحه دانستند.

این لایحه پرحاشیه اما با روی کار آمدن مجلس دهم باردیگر توسط دولت راهی مجلس شد تا شاید این بار رای اعتماد از بهارستان را به دست آورد.

کمیسیون اقتصادی نیز از زمان تحویل لایحه چکش کاری آن را آغاز کرده و تلاش می کند با پیکرتراشی نواقص آن را به پیش ببرد.

در همین خصوص محمدرضا پورابراهیمی گفت: در نشست کمیسیون موادی دیگر از لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی و 12 منطقه ویژه اقتصادی با حضور مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور مورد بررسی قرار گرفت.

پورابراهیمی افزود: در این جلسه تأکید شد که رویکرد مناطق آزاد اقتصادی، صادرات‌محور باشد به نحوی که به اشتغالزایی پایدار در مناطقی که تبدیل به منطقه آزاد و ویژه اقتصادی می‌شود، صورت گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد منطقه آزاد اقتصادی سیستان که شامل مناطق رامشاد و میلک در استان سیستان و بلوچستان می‌شود مورد بررسی اعضای کمیسیون قرار گرفت؛ همچنین بررسی ها در خصوص ایجاد منطقه آزاد بوشهر در استان بوشهر صورت گرفت و مقرر شد کارگروهی نیز برای بررسی ایجاد مناطق آزاد اقتصادی بانه و مریوان در استان کردستان و مهران در استان ایلام تشکیل شود تا زمینه برای به سرانجام رسیدن این لایحه فراهم شود.

گفتنی است چندی پیش استانداران استان های اردبیل، ایلام، بوشهر و سیستان و بلوچستان نشست مشترک برای اتخاذ راهکارهای بهینه برای ایجاد مناطق آزاد جدید با حضور مشاور رییس جمهور، استانداران برگزار کردند.

انتهای پیام//
 
 
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۹۵۷


ارسال