نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش خبری » اقتصادی

در گفت وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شد:

منطقه آزاد سیستان در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شد/ پیگیری نمایندگان برای تصویب نهایی ادامه دارد

۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۹:۰۱

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی ضمن تائید مصوب شدن لایجه مناطق آزاد در مجلس گفت: با طراحی برنامه و دیدارهای مختلف در تلاشیم تا دیگر نمایندگان را متقاعد کنیم این لایحه رای لازم را بیاورد و مصوب شود.

به گزارش عصرهامون،مردم زابل در سفر 27فروردین93رئیس جمهور به منطقه سیستان، راه اندازی منطقه آزاد سیستان را از مسئولان مطالبه کردند و حجت الاسلام روحانی نیز قول پیگیری این موضوع را به آنها داد.

کلیات لایحه ایجاد مناطق آزاد جدید به مجلس شوراس اسلامی توسط دولت ارائه شد که 29 آذر و پنج بهمن سال 1394 با پاسخ منفی نماینده‌های مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و رای نیاورد.

پس از پیگیری های فراوان لایحه ایجاد منطقه آزاد سیستان و هفت منطقه آزاد تجاری این‌چه‌برون در گلستان، مهران در ایلام، اردبیل، مریوان و بانه در کردستان، جاسک در هرمزگان و بوشهر و قصر شیرین در کرمانشاه از دی‌ماه امسال در دستور بررسی کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت.

بر اساس اعلام نماینده‌ها، در صحن علنی مجلس نهم، این لایحه برخلاف قانون پنجم توسعه تشخیص داده شد و نیاز به دو سوم آرا پیدا کرد، ولی آرای کافی را کسب نکرد و این موضوع در همان جلسه رای گیری مورد انتقاد نمایندگان سیستان و بلوچستان قرار گرفت اما تاثیری در نتیجه نداشت، سپس این لایحه با تغییراتی در سال 95 مجدد به مجلس ارائه شد که در روزهای اخیر در کمیسیون اقتصادی مجلس با آن موافقت کرد و این لایحه برای تصویب نهایی، باید در صحن علنی مجلس ارائه و به تصویب نمایندگان برسد.

در این خصوص و برای کسب اطلاعات بیشتر خبرنگار عصرهامون با دو عضو مجمع نمایندگان استان مصاحبه انجام داده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در این زمینه با تائید مصوب شدن لایحه مناطق آزاد در کمیسیون اقتصادی، گفت: پس از اتمام بررسی لایحه بودجه لایحه ایجاد مناطق آزاد جدید برای رای گیری به صحن علنی مجلس وارد خواهد شد.

دکتر حسینعلی شهریاری در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون در پاسخ به میزان پیش بینی مصوب شدن این لایحه در صحن علنی مجلس، افزود: مجلس قابل پیش بینی نیست چون دیدگاهی که نمایندگان مجلس به مناطق آزاد دارند این است که این مناطق برای اهداف خاصی تشکیل شده تا تولید و صادرات داشته باشند ولی عملا قلک تو جیبی دولت ها شده و به یک محل واردات کالا آن هم اجناس بنجل تبدیل شده است.

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در ادامه تاکید کرد: دیدگاه مثبتی به مناطق آزاد نیست ولی منطقه سیستان متفاوت است چون افغانستان چیزی ندارد که به ایران صادر کند و اگر این منطقه تصویب شود صادرات خوبی می توانیم به افغانستان داشته باشیم که این موضوع یک پتانسیل و ظرفیت برای کشور و استان به شمار می آید.

دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون با تائید مصوب شدن لایجه مناطق آزاد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با طراحی برنامه و دیدارهای مختلف در تلاشیم تا دیگر نمایندگان را متقاعد کنیم این لایحه رای لازم را بیاورد و مصوب شود.

 انتهای پیام//