نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش خبری » استان

مروری بر خاطرات 17 بهمن ماه 57 در سیستان وبلوچستان؛

راهپیمایی 5هزارنفره مردم پس از اجتماع در مسجد جامع/ تیمور مرادقلی و محمدرضا رزمجو مقدم نخستین شهدای انقلاب اسلامی در زاهدان

۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۵

در هفدهم بهمن ماه سال 57 حدود پنج هزار نفر از مردم زاهدان پس از اجتماع در مسجد جامع اقدام به برپایی راهپیمائی کردند که در برخورد های این روز حدود ۳۰ تن زخمی و دو نفر هم توسط عمال رژیم به شهادت رسیدند.

به گزارش عصرهامون، سابقه استان سیستان و بلوچستان در پیروزی انقلاب اسلامی بسیار درخشان و روشن است. در چنین روزی بود که حدود پنج هزار نفر از مردم زاهدان پس از اجتماع در مسجد جامع شهر دست به یک راهپیمائی زدند.

این راهپیمائی که ابتدا با آرامش برگزار شد پس از مدت کوتاهی با حمله عده ای افراد ناشناس چماق به دست به خشونت گرائید و گروهی که خود را موافق دولت اعلام می کردند با پرتاب سنگ به طرف راهپیمایان آغاز گر برخورد های بعدی بودند.

راهپیمایان پس از این واقعه هر کدام با سنگ و چوب های بلند و وسیله های فلزی مسلح شدند و در یکی از چهارراه ها یک دستگاه وانت بار حامل افراد موافق دولت مورد هجوم راهپیمایان قرارگرفت و با پرتاب یک نوع ماده آتش زا از طرف راهپیمایان به دو دسته تقسیم شدند و در حالی که بسیجیان آمده بودند الله اکبر گویان به راهپیمائی خود ادامه دادند در چهارراه دیگری یک دستگاه وانت حامل تعدادی چماق به دستان به صفوف جمعیت حمله کرد و تعدادی از راهپیمایان را به سختی مجروح کرد.

در برخورد های این روز حدود ۳۰ تن زخمی شدند و تعداد دو تن به اسامی تیمور مرادقلی و محمد رضا رزمجو مقدم به درجه شهادت رسیدند به دنبال این واقعه شهر متشنج و ادارات و مغازه ها تعطیل شد.

 

تیمور مرادقلی اولین شهید انقلاب در سیستان وبلوچستان

تیمور مرادقلی اولین شهید انقلاب در سیستان وبلوچستان بود؛ وی از برگزار کنندگان و اداره کنندگان راهپیمایی ۱۷ بهمن ماه سال ۱۳۵۷ بود که در حین راهپیمایی بر اثر حمله نیروهای ضد انقلاب با اتومبیل به صفوف انقلابیون به درجه رفیع شهادت نائل و در گلزار شهدای زاهدان به خاک سپرده شد.

 


این شهید والا مقام از ابتدای ورود به آموزش و پرورش جزو نیروهای انقلابی بود، به بزرگان فامیل احترام می‌گذاشت و برای نماز اول وقت و شرکت در مجالس دینی اهمیت خاصی قائل بود.

همزمان با اوج‌گیری مبارزات انقلابی علاوه بر شغل معلمی به عنوان دانشجوی رشته مهندسی برق تحصیل کرد و نقش بسیار تأثیرگذاری را در روشنگری دانش آموزان، اقوام و مردم شریف زاهدان داشت،

بنا به ارتباطی که با حجت الاسلام والمسلمین «سیدمحمدتقی حسینی طباطبایی» و روحانی مبارز شیخ «غلامرضا مرادقلی» برقرار کرده بود از کاشمر به زاهدان انتقال یافت.

از جمله فعالیت‌های وی پخش بیانیه، توزیع اطلاعیه‌ها و تصاویر حضرت امام (ره) و برگزاری و شرکت در جلسات ضدرژیم بود.

 

محمدرضا رزمجو مقدم دیگر شهید انقلاب اسلامی در تاریخ مبارزات

شهید رزمجو مقدم هم جزو یکی از این راهپیمایان بود که توسط عمال رژیم در همان روز به شهادت رسید و نامش به عنوان یکی از نخستین شهدای انقلاب اسلامی در تاریخ مبارزات انقلابی مردم سیستان و بلوچستان ثبت شد.

 


در چنین روزی صدای بالگرد و تیراندازی فضای شهر را پر کرده بود و در حالی که جمعیت الله اکبرگویان به راهپیمایی خود ادامه دادند، عده ای از راهپیمایان به سمت چهارراه دیگری در مجاورت این چهارراه (در تقاطع خیابان های 'آزادی و امام خمینی(ره)' فعلی) به حرکت درآمدند؛ ناگهان یک دستگاه وانت حامل تعدادی چماق به دست با سرعت زیاد وارد صفوف جمعیت شد و تعدادی از راهپیمایان را به سختی مجروح کرد.

انتهای پیام/