دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ ,26 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶
روایت یک زخم خورده از اعتیادی 17 ساله؛
ناسازگاری و طلاق والدینم عامل اعتیاد به مواد مخدر شد/ از کودکی عاشق نقاشی، منبت کاری و کنده کاری روی چوب بودم
 
10 ساله بودم و نمی‌دانستم به کدام سو باید بروم و به کدام آینده چشم بدوزم وقتی به خود آمدم که سیگار کنج لبم مهمان شده و بساط شیره و تریاک هر شب برایم مهیا بود.
به گزارش عصرهامون، انگشتانش را در هم قفل کرده و نگاهش را به زمینی دوخته است که چند دقیقه پیش اسباب نشئگی اش را روی آن پهن کرده بود، نامش «شهرام» است؛ جوانی 27 ساله که خماری و نشئگی سالیان دراز، او را شبیه پیرمردهایی نشان می دهد که به گفته خودش از 10 سالگی شروع به مصرف مواد مخدر کرده است.
از این دست افراد جوانان و نوجوانان بسیاری هستند که در کوچه پس کوچه های شهر در حال تکدی گری برای تامین مواد مخدر خود هستند که اگر از آنها جویا شویم هر کدام دلیلی دارند یکی از بیکاری می نالد و دیگری از دوست ناباب اما در این میان آنچه عذاب آور تر است این می باشد که خیلی از این افراد علت روی آوردن به مواد مخدر و گیر افتادن در منجلاب اعتیادشان را کش مکش های خانوادگی، طلاق و جدایی والدین عنوان می کنند.
درگیری و جدال‌هایی که بین والدین صورت می‌گیرد هیچ وقت از ذهن فرزندان پاک نمی‌شود و یادآوری آن خاطرات تلخ در بزرگسالی، زمینه ساز افسردگی، اعتیاد و غیره می‌شود.
بنابراین،‌گاه فقط ثبت طلاق زن و مرد در دفترخانه‌ها نیست که فرزندان را می‌آزارد بلکه برعکس ادامه زندگی پرجنجال یا سرد و بی‌روحی که طلاق عاطفی نامیده شده، آسیب‌هایی سهمگین‌تر از جدایی رسمی والدین برای فرزندان به بار می‌آورد.
شهرام گزارش ما هم علت اعتیادش را جدایی والدینش می داند، می گوید: از زمانی که مادر و پدرم طلاق گرفتند و هرکدام پی زندگی دیگری رفتند من تنها فرزندشان مجبور شدم با مادربزرگم زندگی را سپری کنم.
10 ساله بودم و نمی‌دانستم به کدام سو باید بروم و به کدام آینده چشم بدوزم وقتی به خود آمدم که سیگار کنج لبم مهمان شده بود و بساط شیره و تریاک هر شب برایم مهیا بود.
وی که اکنون متادون مصرف می کند و بارها به علت زورگویی و غیره به زندان روانه شده است در ادامه بیان می کند: از کودکی عاشق هنر نقاشی، منبت کاری و کنده کاری روی چوب بودم به گونه ای که در این کار استاد شدم؛ در زندان این هنرها را به زندانیان آموزش می دادم به نحوی که چهار نفر توانستند با یادگیری این هنرهای دستی برای خود منبع کسب درآمدی ایجاد کنند.   جوان 27 ساله ای است که تا سوم ابتدایی بیشتر مدرسه نرفته اکنون قرار است در گرم خانه سپاه این هنرها را در اختیار معتادان علاقمند قرار دهد تا آنها هم بتوانند سرگرم باشند و هم درآمدزایی کنند و دیگر به جمع آوری ضایعات آهنی یا زباله های سطح شهر اقدام نکنند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۱۸۲


ارسال