پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ ,21 February 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۴
گزارشی از قطع درختان پارک ملت زابل؛
قطع درختان در آلوده ترین شهر جهان/ شهردار: نهال های جوان جایگزین درختان فرسوده می شوند
 
شهرستان زابل از جمله شهرهایی است که در آن کمبود فضای سبز بیداد می کند به طوری که این موضوع به شدت مردم را دلسرد کرده است.
به گزارش عصرهامون به نقل از اوشیدا؛ با توجه به مشکلات زیست محیطی در جهان و تجمع گازهای گلخانه ای در حال حاضر درختان از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند چرا که علاوه بر زیبا سازی مسئولیت تامین اکسیژن را نیز برعهده دارند.

قطع درختان در همه جا جرم محسوب و با متخلفان به شدت برخورد می شود اما در شهر زابل این بار شهرداری خود دست به اقدام بی سابقه ای با قطع درختان کرده است.

قطع درختان قابل بخشش نیست

یکی از اهالی شهرستان زابل به خبرنگار اوشیدا گفت: تهران کوچه پس کوچه های باریکی که به سختی ماشین رد می‌شود دارد ولی با این حال کسی به خود اجازه نمی دهد درخت موجود در وسط کوچه را قطع کند چرا که درخت را به عنوان یک موجود زنده قبول دارند و با اعتراض شدید مردم روبه رو خواهند شد.

بنیادی افزود: زابل تنها یک پارک داشت که همان را هم در چندروز اخیر با قطع درختان نابود کردند واقعا چگونه می خواهند حق الناس را جواب دهند؟

وی با بیان اینکه در حال حاضر در بازار و خیابان امام خمینی درخت کاشته می شود اما در پارک ملت درختان قطع می شود، اظهار کرد: با وجود اینکه زابل فضای سبز اندکی دارد این اندک فضای سبزی هم که باقی مانده این گونه به دست شهرداری نابود می شود بنابراین به هیچ عنوان قطع این درختان قابل بخشش نیست.

درختان هویت و شناسنامه پارک ملت محسوب می شوند

یکی دیگر از اهالی زابل به خبرنگار اوشیدا گفت: باید پازل بهم ریخته پارک ملت از جهت عناصرترکیبی چون درختان، راهرو، سنگ‌فرشها و دیوارهای بلوکی مرتب، نظم بخشی، ترکیب بندی زیبا و هنری شود.

آخرتی افزود: بهتر بود با فازبندی بهسازی و مرمت در دستور کار خود قرار می‌گرفت تا شهروندان می توانستند از بعضی امکانات پارک به مانند محل بازی کودکان و منطقه پیاده روی استفاده کنند تا پاسخی به گلایه مندی عدم استفاده برای چند ماه داده می شد.

این شهروند تصریح کرد: چون بعضی از درختان نخل و اوکالیپتوس سبز و قامتی برافراشته داشته و در محل مناسبی قرار گرفته و زیبایی را دو چندان می کنند همچنین هویت، تاریخ و شناسنامه پارک محسوب می‌شوند نباید قطع شوند.

وی بیان کرد: وقتی بهسازی با نگاه فازبندی انجام شود با داشتن زمان لازم کیفیت کارهای انجام شده بالاتر می رود و این نخواهد بود که چون قرار است تا دو ماه دیگر تمام کارها به پایان برسد کیفیت فدای کمیت و مقدار شود.

آخرتی اذعان کرد: چون سرانه فضای سبز در زابل بسیار پائین است و این خود مشکلاتی در بارور کردن ابر از یک سو و بالا رفتن دما ازسوی دیگر را موجب شده پس می‌طلبد که به درخت و فضای سبز توجه ویژه شود.

شهروند زابلی ابراز کرد: به لحاظ اینکه عناصر طبیعت چون درخت می تواند انرژی های منفی و بسیاری از بیماری‌های روحی و روانی را درخود حل و جذب کند و صدمه ای به آن نمی زند لذا چه بهتر بود با جایگزین کردن به صورت درازمدت درختانی که کمتر زیبایی دارند را قطع می کرد.

آخرتی تاکید کرد: عده ای پیشنهاد دادند این پارک اصلاحاتی ارزان قیمت و کوتاه مدت می‌داشت و به عنوان پارک تاریخی شهر حفظ می‌شد اما شهرداری، شورا و مسئولین به فکر ساختن یک پارک بزرگ و جنگلی که در خور جمعیت و شان زابل و گردشگران و مهمانانش بود می ساختند که خود می توانست آثار مثبت زیادی را در تمامی زمینه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و گردشگری به همراه داشته باشد.

وی اذعان کرد: فضاهایی که هم اکنون به صورت بلا استفاده دیده می شود و فضای پارک را زشت و نامناسب کرده حذف یا سامان دهی به صورت ورزشی و یا فرهنگی شود چرا که بارها دیده شده چون از متخصصین و شهروندان با تجربه به عنوان مشاور استفاده نکرده اند اتفاق خوبی رقم نخورده است.

درختان جوان جایگزین درختان کهنسال می شود

شهردار زابل به خبرنگار اوشیدا گفت: با توجه به اینکه درختان مثمر نظیر درخت خرما گونه های مناسب برای فضاهای سبز شهری نیستند باید حذف شوند.

حمید نوری افزود: جایگزین هر درخت فرسوده یک درخت دیگر کاشته می‌شود و از آنجائی که در داخل پارک ملت نخل ها و درختان اکالیتوس خشک و فرسوده می‌تواند خطرزا باشد، فضای پارک را اشغال و علفهای هرزی که کل سطوح مابین درختان را در برگرفته و چشم اندازی نازیبا را به وجودآورده را از ریشه در آورده تاجایگزین آن ها نهالها و درختان تازه کاشته که تحولی در بهسازی فضای سبز ایجاد شود.

وی تاکید کرد: دراین راستا درخواستهای زیادی از سوی شهروندان مبنی بر اصلاح گونه های موجود و حذف درختانی نظیر اوکالیپتوس، خرزهره و نخل جهت ایجاد تغییر در فضای سبز، دریافت شده است.

نوری در پایان ابراز کرد: هدف شهرداری ایجاد تحولی در سیما، منظر و فضای سبزشهری شهر زابل است بنابراین از شهروندان استدعا دارم در این راستا همکاری و همراهی کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۲۴۵


ارسال