پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ ,21 February 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۳
به منظور کنگره ملی شهدای سیستان وبلوچستان صورت گرفت؛
چاپ ۶ عنوان کتاب به قلم یونس اربابی/ "اولین ها" و "سجده در ام الرصاص" در ردیف پر استقبال ترین ها قرار گرفت
 
یونس اربابی نویسنده و پژوهشگر کتاب از چاپ و انتشار ۶ عنوان کتاب با موضوع جهاد و شهادت به مناسبت برگزاری گنگره ملی شهدای سیستان و بلوچستان خبر داد.
به گزارش عصر هامون؛ یونس اربابی در گفت و گو با خبرنگار فائزون اظهار داشت: بدرود فرمانده، گلدسته های خونین، بیرق دار وحدت، روایت مدال و پلاک، اولین ها، سجده در ام الرصاص عناوین 6 کتابی است که برای کنگره ملی شهدای سیستان و بلوچستان آماده شده است.
وی افزود: کتاب" اولین ها"  به معرفی و بیان زندگینامه شهدای اول هر صنف(اولین شهید دیپلمات، اولین شهید ارتش، اولین شهید مبارزه با منافقین، اولین خانواده سه شهید، کوچکترین شهید دفاع مقدس و ...) پرداخته است.
وی بیان داشت:  سعی شده در کلیه مجموعه ها به بیان زندگینامه شهدا پرداخته شود و اینکه مخاطب تا حدودی بتواند با زندگی شهید آشنا و ارتباط معنوی بگیرد.
این نویسنده تصریح کرد: کتاب "بدرود فرمانده " یک کتاب داستانی است که در آن از تولد تا شهادت زندگی شهید "حسن هراتی اسکندری"  به تصویر کشیده شده است این کتاب یکی از کتب مورد استقبال کمیته تالیف کنگره ملی شهدا بود و در این کتاب به زندگی شهید حاج حسن هراتی اسکندری به عنوان فرمانده گردان 409 ثارالله نیز پرداخته شده است.
اربابی ادامه داد: کتاب "گلدسته های خونین" در خصوص زندگینامه شهدای حادثه تروریستی مسجد جامع و مسجد علی ابن ابی طالب(ع) زاهدان  به صورت تک خاطره و روایت داستانی است.
وی اضافه کرد: از آنجا که این دو حادثه از حوادث  تروریستی مهم استان سیستان و بلوچستان محسوب می شود و در مسجد که یک مامن الهی است صورت گرفته است و در هر آیین و مذهبی مسجد حرمت خاص خود را دارد تلاش شده است تا در این مجموعه چهره معاندین برای جوانان و نوجوانان بیشتر آشکار شود.
وی تصریح کرد:  در "کتاب گلدسته های" خونین علاوه بر بیان زندگینامه شهدا چند روایت در خصوص نحوه وقوع این حادثه از زبان کسانی که در آنجا حضور داشتند نیز آورده شده است در واقع شمایی کلی از نوع و نحوه حادثه ترویستی بیان شده است.
اربابی خاطر نشان کرد: از آنجا که استان سیستان و بلوچستان مفتخر به این است که از گردانهای غواص لشکر 41 ثارالله هم شهید و هم جانباز تقدیم انقلاب کرده است تلاش شده است تا در این کتاب مخاطب با گردانهای غواص به عنوان گردانهای خط شکن آشنا شود و اطلاعاتی مختصر در خصوص نحوه شکل گیری گردان 41 ثارالله و گردانهای غواص و کد گذاری آنها نیز بدست آورد و اینکه از زمان تشکیل چه افرادی فرماندهان این گردانها بودند و عملیاتها ی ویژه آن چه بوده است.
وی اضافه کرد: با علم به اینکه اکثر شهدای ما  چند بعدی بودند و یکی از ابعاد زندگیشان زمینه ورزشی حالا چه ورزش قهرمانی و چه ورزش انفرادی بوده است بر همین اساس از بین شهدا که اکثرا سابقه ورزشی دارند قریب به 50 شهید را که حکم قهرمانی داشتند و یا سوابقی از هیئات ورزشی به ما ارائه شده بود و کسب مقام کردند کتاب "روایت مدال و پلاک" را با یک قلم ساده و فارغ از تکنیک های ادبی و صرفا جهت جمع آوری دایره المعارف شهدای ورزشکار،  به رشته تحریر درآوردیم تا صرفا به بعد ورزشی زندگی شهید پرداخته شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه شهید مصطفی جنگی زهی به عنوان شهید بصیرت از طرف سازمان بسیج کشور در سال 93 انتخاب شدند زندگینامه این شهید به شکل روایی و پژوهشی و همچنین گزیده ای از خاطرات زندگی شهید را در قالب کتاب "بیرق دار وحدت" به نگارش درارودیم تا مخاطب ضمن ینکه اطلاعاتی در خصوص زادگاه شهید بدست می آورد مختصر اطلاعاتی در خصوص زوایای مختلف زندگی شهید نیز داشته باشد.
یونس اربابی اولین اثر خود را "گلدسته های خونین" دانست که در سال 90 چاپ شد و چاپ دوم آن برای کنگره ملی شهدا انجام شده گفت: کتاب "ستاره های جنوب شرق"، با موضوع  شهدای کارگر استان؛ کتاب "راز امواج" با موضوع جنگ نرم که چاپ شده اما هنوز رونمایی نشده؛ کتاب "محراب اشک" در خصوص مجموعه شهدای شیعه و سنی است که به نامشان حسینیه وجود دارد؛ "ققنوس سحر"  در خصوص زندگی نامه شهدای دانشگاه آزاد منطقه 14 کشور از سایر عناوین کتب بنده است.
وی کتاب "سجده  در ام الرصاص" و "اولین ها" را جزو کتب پر استقبال خود دانست و اضافه کرد: بنده به صورت رسمی از سال 89 شروع به نگارش کردم اما  از سال 79 در قالب مقالات و داستان نویسی در مجلات مختلف همکاری داشتم.  
وی ضمن تشکر از اصحاب رسانه به منظور پرداختن به بحث کتاب و کتاب خوانی گفت:  پیشنهاد می کنم اهل کتاب، کتاب "بدرود فرمانده" را مطالعه کنند.
 گفتنی است در برخی کتب خانم فاطمه قاسمی و حاج محمد زاهد شیخی با بنده همکاری داشتند.
انتهای پیام   
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۳۰۳


ارسال