سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ,24 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۸
در ادامه مشکلات مردم نیمروز؛
محرومیت خانواده نیمروزی از هویت/ کوتاهی ثبت احوال در اعطا شناسنامه به این خانواده
 
اعضای یک خانواده نیمروزی علیرغم تایید شورای روستا و معتمدان نسبت به ایرانی بودن همچنان از نعمت شناسنامه محروم هستند.
به گزارش عصرهامون به نقل از اوشیدا؛ خانواده های بسیاری در سیستان و بلوچستان وجود دارند که علیرغم ایرانی بودن از نعمت شناسنامه و در پی آن سایر امکانات محروم هستند.

افراد بی شناسنامه در حقیقت مرده های متحرک هستند چرا که در جامعه هیچ جایگاهی ندارند و از هر گونه امکاناتی محروم هستند.

سلطان بارانی از جمله افرادی است که علیرغم تایید معتمدان روستا هویت وی به رسمیت شناخته نمی شود و ثبت احوال در اعطای شناسنامه به او و خانواده اش کوتاهی می کند.

رفتن به کربلا بزرگترین آرزویم است

سلطان بارانی به خبرنگار اوشیدا گفت: ۴۹ ساله و دارای پنج فرزند هستم و هیچ یک از اعضای خانواده ام شناسنامه ندارند.

وی با بیان اینکه پدرم عشایر و بی سواد بوده و به همین دلیل برای من و سه خواهرم شناسنامه نگرفته است، خاطرنشان کرد:پدرم دفترچه دامداری داشته و براساس همان دفترچه پدر، توانسته ام انگشت نگاری و تعیین سن بروم که این خود نشان دهنده ایرانی بودن من است.

بارانی ادامه داد: از ۳۷ سال قبل تاکنون در روستای حسین آباد خواجه شهرستان نیمروز زندگی می کنم و به دلیل نداشتن شناسنامه، فرزندانم تنها توانسته اند تا پنجم دبستان تحصیل کنند و از ادامه تحصیل بازمانده اند.

شغل سلطان کارگری است که با توجه به وضعیت اقتصادی مردم سیستان و نبود کار نیمی از ماه را بیکار و به دلیل نداشتن شناسنامه از نعمت یارانه، کوپن نفت، بیمه و سایر حقوق یک ایرانی محروم است‌.

بارانی ابراز کرد: شورای محل و معتمدان ایرانی بودن مرا تایید می کنند اما متاسفانه ماموران ثبت احوال و سایر نهادهای مربوطه به معتمدان و شورای روستا مراجعه نمی کنند و تنها از شماری از مردم که معمولا حب و بغض هایی در دل دارند برای تحقیق مراجعه می کنند.

وی تاکید کرد: با اینکه ایرانی هستم جرات رفتن به بازار و سایر اماکن را ندارم چرا که ترس از دستگیری به عنوان تبعه بیگانه همیشه وجود دارد.

بارانی با عنوان اینکه سال هاست پیگیر اثبات هویت خود هستم، ابراز کرد: بزرگترین آرزویم رفتن به کربلاست که به دلیل نداشتن شناسنامه هیچ گاه به این آرزویم نخواهم رسید.

این شهروند نیمروزی اظهار کرد: در سفر چندماه گذشته رئیس جمهور به زابل نامه ای مبتنی بر اینکه آرزوی رفتن به مشهد را دارم نوشتم و در کمال تعجب چندروز بعد از نوشتن نامه با من تماس گرفتند و من و خانواده ام را به مشهد برای زیارت بردند.

وی در پایان گفت: از مسئولان مربوطه خواستارم که نسبت به دادن هویت به من، فرزندان و خواهرانم اقدام کنند چرا که به عنوان یک ایرانی از حقوق خود محروم هستم و چند وقت دیگر که فرزندانم نیز ازدواج کنند آنان نیز فرزندانی بی هویت به جامعه خواهند بخشید.

انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۳۰۴


ارسال