شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ,25 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۱
در گفت و گو با رزمندگان سیستانی و بلوچستانی دفاع مقدس مطرح شد؛
اخلاص و معنویات دوران جبهه وجنگ بی نظیر بود/ اگر دوباره جنگ شود باز هم به میدان میروم
 
در حاشیه اجلاسیه فرماندهان و پیشکسوتان سیستان و بلوچستان، برخی رزمندگان به بیان خاطره پرداختند.
به گزارش عصرهامون به نقل از فائزون، برخی از رزمندگان استان سیستان و بلوچستان در حاشیه اجلاسیه فرماندهان و پیشکسوتان در حسینیه عاشقان ثارالله به بیان خاطره از دوران جبهه و جنگ و ۸ سال دفاع مقدس پرداختند.
 
اخلاص و معنویات دوران جبهه وجنگ بی نظیر بود
حسن رعنایی در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا؛ ابراز کرد: در سال ۱۳۶۶ به عنوان سرباز وظیفه عازم آبادان شدم و در سال ۱۳۶۸ خدمت سربازی من در آبادان به اتمام رسید.
وی با بیان اینکه در دوران جبهه با صمیمیت با رزمندگان در ارتباط بودم، خاطرنشان کرد: در آن دوران در سه راهی خرمشهر، آبادان و ماهشهر در قسمت پدافند هوایی خدمت می کردم.
رعنایی ادامه داد: از سیستان و بلوچستان ۱۵ نفر در نقطه محل خدمت من حضور داشتند و مابقی از بندرعباس و استان فارس بودند و در طول این مدت شماری از رزمندگان اعزامی از سیستان و بلوچستان مجروح شدند.
رزمنده دوران دفاع مقدس با اشاره به اینکه از شهرستان زابل در جبهه حضور یافته است، تصریح کرد: جبهه دانشگاه است و معنویات موجود در آن هیچ جا وجود ندارد به طوری که تمامی عبادات در آن خالصانه و با تمام وجود بود.
وی با بیان اینکه اگر دوباره جنگ شود نه تنها من و فرزندانم بلکه تمامی فرزندان ایران به دفاع از میهن اسلامی خواهند پرداخت، اظهار کرد: یکی از بهترین دوستان دوران دفاع مقدس من برادر بازگیر اعزامی از زابل بود به طوری که همیشه مواظب بود که مبادا با ترکش مجروح شوم.
 
هرچه در کشور به دست آورده ایم به برکت دفاع مقدس است/جبهه فراتر از یک دانشگاه بود
 
رمضان عالی در گفت و گو با پایگاه خبری ندای هیرمند؛ گفت: از ابتدای دهه 60 در نهاد مقدس سپاه پاسداران عضویت پیدا کرده و برای دفاع از خاک میهن جمهوری اسلامی ایران به دفاع مقدس ورود پیدا کردم.
جانباز دفاع مقدس ادامه داد: در بدو ورود به جبهه عملیات های بسیاری را شرکت کردم که از مهترین آنها در سال 1362 می توان به والفجر چهار اشاره کرد.
وی با بیان اینکه افتخار فرمانده ای دسته عملیات والفجر4 به عهده من بوده است  خاطرنشان کرد: در یکی از عملیات ها که به والفجر8 معروف بود، برای تجهیز مهمات به منطقه خودی بازگشتیم که در این بین دچار حمله شیمیایی شدیم.
عالی اظهار داشت: پس از حمله شیمیایی به بیمارستان شهید بقایی انتقال داده شده و پس از طی روند بهبودی مجدد به خاک مقدس جبهه بازگشتیم تا به همرزمان در دفاع کمک کنیم.
این جانباز دفاع مقدس ادامه داد : در عملیات والفجر 10 به عنوان خط شکن وارد میدان شده و همچنین معاون گروهان شهید بهمنی نیز بر عهده من قرار داشت که در این عملیات جراحتی به بنده وارد شد.
وی جبهه دفاع مقدس را همانند یک دانشگاه دانست و تصریح کرد: امروز هر اعتباری که نظام جمهوری اسلامی دارد به برکت جبهه و دفاع مقدس است،جبهه نه تنها درس آزادگی را می آموزد بلکه یک بنگاه معنوی و دینی بزرگ بود.
عالی گفت: شهدای بزرگی که امروز نام آنها در استان سیستان و بلوچستان می درخشد در جبهه به عنوان دوست یاد نمی شدند بلکه همه ی رمندگان اسلام با هم برابر و برادر بودند.
جانباز دفاع مقدس با بیان اینکه در دفاع مقدس به 40 درصد جانبازی نائل آمده است ابراز داشت: در سال 1362 برای اولین بار از شهر کرمان به جبهه اعزام شدم و در دفعات بعدی از شهرستان زابل به همراه دیگر رزمندگان به مناطق جنگی وارد می شدیم.
 
شهدای سیستان و بلوچستان رزمندگان پیشگام خط مقدم جبهه
حسن علی پور اسماعیل در گفت و گو با چهاربهاران اظهار کرد: در جنگ تحمیلی در کنار سردار معروفی فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان شهدایی همچون شهید میرحسینی، شهید هراتی، شهید عیسی خدری، شهیدان رنجوری مقدم، شهید صلواتیان، شهید غزنوی، شهید عالی، شهید حسابی مقدم، شهید بشارتی، شهید جر، شهید سرابندی، شهید خمر، شهید سعیدی نسب، شهید جر در کنار ما به شهادت رسیدند.
​وی با بازگو کردن خاطرات جنگ افزود: همه شهدای استانی ما مهمترین واحد های هر لشکری را از قبیل فرماندهی، گردان های غواصی، تخریب چی و یا اطلاعات عملیاتی که مهم ترین بخش های هر جنگی به شمار می رود را بر عهده داشتند.
​وی با اشاره به یکی از شیرین ترین خاطرات هشت سال جنگ تحمیلی خود اضافه کرد: آزاد سازی خرمشهر یکی از بهترین خاطرات جنگی بود که داشتم به طوری که در این حمله 19 هزار عراقی را اسیر کردیم همچنین در  عملیات تعقیب متجاوز توانستیم فاو عراق و در عملیات بدر، خیبر و والفجر چهار موفق به پیشروی در خاک عراق و دشمن را در خاک خودش فراری دادیم.
​وی با اشاره به عملیات معروف به سرنوشت تصریح کرد: در این عملیات دشمن مجبور شد قطعنامه 598 شورای امنیت را بپذیرد و امام راحل فرمود دشمن با عملیات کربلای پنج به خواسته های ما تن در داد و پذیرفتند که ایران پیروز جنگ است.
​مدیر کل شهدا و ایثارگران دانشگاه ملی زابل خاطرنشان کرد: ما بعد از گرفتن فاو، شهید فارسی و همرزمانمان در پارکی که ادوات بازی کودکان در آن قرار داشت مشغول بازی شدیم یعنی این چنین بود که بعد از جنگ سخت بر علیه دشمن روحیه چند برابری گرفته بودیم و پیروزی مان را اینچنین در خاک دشمن جشن گرفتیم.
 
8سال دفاع مقدس دانشگاه معرفت بود/ اگر دوباره جنگ شود باز هم به میدان میروم
عباس پیری در گفتگو با خبرنگارلادیز؛ اظهار کرد: سال 63 از شهرستان زاهدان لشکر 21 حمزه سیدالشهدا به جبهه اعزام شدم و در تاریخ 11 اسفند 1369 درعملیات والفجر 8 روی مین رفتم و جانباز شدم .
وی با اشاره به اینکه ازهمرزمان شهید سپهبد صیاد شیرازی بوده است، خاطر نشان کرد : تعداد زیادی از دوستانم درجبهه های نبرد حق علیه باطل به شهادت رسیدند اما همچنان با همرزمانی که ازدوران دفاع مقدس باقی ماندند ارتباط نزدیکی دارم . 
پیری جانباز قطع عضو 50 درصد با اشاره به اینکه 8 سال دفاع مقدس مانند دانشگاه بود، اذعان کرد: درس های زیادی را از دانشگاه دفاع مقدس که برگرفته از مکتب اهل بیت بود آموختم درس صبر، استقامت و از خود گذشتگی را آنجا آموختم و اگر باز هم جنگ اتفاق بیافتد به جبهه ها خواهم رفت . 
وی با بیان این مطلب که درجنگ مسئولیت های مختلفی را برعهده داشته است،  تصریح کرد: مسئولیت های همچون فرمانده دسته و فرمانده پایگاه را در زمان جنگ برعهده داشتم خاطرات زیادی از آن دوران به یاد دارم که تلخ ترین آن شهادت بهترین دوستم بود و خنده دار ترین خاطره ام این بود که وقتی قبل ازعملیات وصیت نامه نوشتم از طریق پیک به دست همسرم رسیده بود و همه اعضای خانواده با دیدن وصیتنامه فکر کردند که شهید شده ام و بعد ازعملیات والفجر 8 که جانباز شدم خودم شخصا تماس تلفنی گرفتم که در دقایق اول اعضای خانواده باور نمی کردند که زنده هستم و فکر می کردند که صدای ضبط شده من در حال پخش هست که با اصرار زیاد بنده بلاخره زنده بودنم را باور کردند . 
 
غرور آفرین بودن عملیات والفجر هشت/ ساقط کردن 70 فروند هواپیمای دشمن در زمان جنگ
غلام رضا شهرکی مقدم در گفت و گو با شستون با اشاره به اینکه در سال ۱۳۶۰ به عنوان  نیروی بسیجی عازم جبهه جنگ شده است، اظهار کرد: در منطقه عملیاتی کرخه نور و در عملیات بیت المقدی مجروح شده است.
وی افزود: پس از درمان سپس به عنوان کادر رسمی به جبهه اعزام و‌ مشغول به فعالیت شده است.
رزمنده هشت سال دفاع مقدس اضافه کرد: در عملیات های کربلای یک، چهار و پنج، عملیات مقدماتی والفجر، عملیات والفجر هشت، عملیات خیبر و عملیات بدر حضور داشته است.
شهرکی مقدم با اشاره به اینکه با فرمانده گردان ۴۰۵ شهید محبعلی فارسی، دانش شهرکی فرمانده گردان در عملیات کربلای یک، و در عملیات کربلای پنج با سردار باغبانی و شهید هراتی هم رزم بوده، شهید محبعلی فارسی را با توجه به اخلاق حسنه در عملیات ها و دوران جنگ به عنوان بهترین فرمانده  آن زمان معرفی کرد.
وی با بیان اینکه تعداد شهیدان، مجروحین و اسیران هر عملیات با عملیات دیگر متفاوت بوده و تعداد شهیدان عملیات هایی را که شرکت کرده را به یاد ندارد، گفت: در عملیات های کربلای یک، والفجر هشت، کربلای چهار و ‌پنج به عنوان فرمانده گروهان حضور داشته است.
رزمنده هشت سال دفاع مقدس عملیات والفجر هشت را به دلیل کسب موفقیت های چشمگیر و فتح فاو و تصرف هور عبدالله را یکی از بهترین و غرور آفرین ترین عملیات های دوران حضور خود در جبهه جنگ عنوان کرد.

دفاع از کشور یک وظیفه شرعی و دینی است
منوچهر شفیعی یکی دیگر از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس که هم اکنون شهردار زنجان نیز می باشد، در گفت و گو با شستون اظهار کرد: از شهر زاهدان به جبهه جنگ اعزام شده و در عملیات های جنوب و غرب حضور داشته است.
وی با بیان اینکه دفاع از کشور یک وظیفه شرعی و دینی است، گفت: جبهه جنگ درس ایثار، شهادت و از خودگذشتگی را به رزمندگان آموخت.
رزمنده هشت سال دفاع مقدس ادامه داد: در عملیات های مختلف وظیفه های متفاوتی از جمله بی سیم چی گروهان، بی سیم چی گردان و مسئول تعاون گردان را داشته است.
شفیعی عملیات والفجر هشت را به دلیل استفاده از اصل غافلگیری و فتح فاو و پیش روی در خاک دشمن ، غرور آفرین عنوان کرد.
وی اضافه کرد: با توجه به دستیابی به سامانه موشکی در آن زمان توانسته اند بیش از ۷۰ فروند هواپیمای دشمن را ساقط کنند.
رزمنده هشت سال دفاع مقدس گفت: در عملیات والفجر هشت که به عنوان بی سیم چی همراه فرمانده گردان سوار بر قایق بوده و سمت دشمن در حال حرکت، از غرق شدن لنج دشمن در آن منطقه بی خبر بوده اند، که موتور قایق پس از اصابت به آن‌ به داخل آب رها شده است.
شفیعی در تکمیل مطلب فوق اضافه کرد: هر لحظه که قایق های خودی را در حال حرکت می دیدند با چراغ قوه و دست به آنها اشاره می کردند و هر کدام سوار یک قایق شدند به سمت دشمن حمله کردند و خاک ریز ها را یکی پس از دیگری طی کردند و توانسته بودند در خاک دشمن نیز پیش روی داشته باشند.
وی عملیات والفجر هشت را موفقیت آمیز ترین عملیات دانست که در تعداد زیادی از نیروهای دشمن را به اسارت گرفته شد.
 
اگر باز هم جنگ شود؛ به جبهه می‌روم/ جنگ، درس شجاعت و وفاداري را به همگان آموخت
به گزارش تفتان ما، جانباز يعني يک نگاه صادقانه، نقطه اوج شکفتن تا وسعت سبز بهشتي جاودانه، جانباز يعني با خطر مقابله کرده و تا قله هاي عاشقي پرواز کرده، جانباز مرد ميدان و ساختن با غم و اندوه و مردي که مي ماند با استقامت و سخت چون کوه و مثل گلها تازه بودن و در عاشقي بي حد و بي اندازه بودن.
آري! جانباز يعني يک بهار سبز و زيبا در تلاطم مثل دريا، جانباز يعني خاطرات دفتر جنگ و بوي شلمچه، ياد ياران هماهنگ.
علي اي حال لحظه‌ای فکر کن پشت خاک ریز‌های منطقه سوسنگرد قرار داري و منتظری تا در یک لحظه ناب قد علم کرده تا به دشمن بعثي خودنمایی کنی اما نمی‌دانی که دشمن برای تو چه نقشه‌ شومي در سر دارد، در لحظه‌ای که قامتت را راست می‌کنی ناگهان مي داني که تیر مستقیم دشمن در دهانت فرو رفته است.
كنگره ملي شهداي سيستان و بلوچستان بهانه‌اي شد تا گفت‌و‌گويي گرم و صميمي با يكي از جانبازان جنگ هشت ساله دفاع مقدس داشته باشيم كه ماحصل اين گفت و گو در ادامه آمده است.
 
اگر باز هم جنگ شود؛ به جبهه می‌روم
محمدرضا رخشاني يكي از جانبازان جنگ هشت سال تحميلي در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار كرد: سال 63 عازم مناطق جبهه هاي حق عليه باطل شدم و در عمليات كربلاي چهار مجروح شدم.
وي با بيان اينكه در گردان غواسي حضور داشتم، گفت: در هر مكاني كه آب وجود داشت اين گردان هم حضور پيدا مي كرد و به فرماندهي "حميد شفيعي" توانستيم اقدامات بسيار زيادي را در جهت نابودي دشمنان انجام دهيم.
رخشاني با اشاره به حضور 50 رزمنده سيستان و بلوچستان در گردان غواس، افزود: زاهد شيخي، شهيد بهمني، شهيد جعفرزاده، شهيد جعفري، نجاري، محمودجعفري و ساير رزمندگان از اين استان در گردان غواس حضور داشتند كه 75 شهيد از سراسر كشور در اين گردان تقديم نظام شدند.
وي با بيان اينكه در عمليات هاي والفجرهشت، بيت المقدس هفت و كربلاي چهار و پنج حضور داشتم، خاطرنشان كرد: جبهه درس ايثار، از خودگذشتگي، شهامت، شجاعت، وفاداري و ميهن پرستي به همگان داد كه بايد دستاوردهاي آن دوران به نسل هاي جديد جامعه منتقل شود.
اين جانباز در پاسخ به سوال خبرنگار تفتان ما مبني بر اينكه "اگر مجدداً جنگي رخ دهد حاضر هستيد حضور پيدا كنيد؟"، ادامه داد: اگر جنگ شود، براي دفاع از وطن و ناموس، مانند جنگ هشت ساله دفاع مقدس، خودم به همراه فرزندانم حضور پيدا خواهيم كرد و دشمن را شكست مي دهيم.
وي با بيان اينكه در حال حاضر بازنشسته هستم، اذعان كرد: شهيد "فرزاد بهمني" بهترين رفيق دوران جنگ من بود كه در آن زمان همواره كنار هم بوديم.
رخشاني اظهار كرد: عمليات والفجر هشت يكي از بهترين عمليات ها بود چرا كه توانستيم در اين عمليات اقدامات زيادي را در راستاي نابودي و عقب نشيني دشمنان انجام دهيم و بسيار خوشحال شديم.
 
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۳۱۹


ارسال