دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ,17 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس میراث فرهنگی و گردشگری زابل گفت: موزه زابل بهترین مکان برای دیدن آثار ارزشمند پنج هزار ساله به شمار می رود.
به گزارش عصرهامون، رضا کیخواه آریا در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا ابراز کرد: سیستان سرزمین اولین هاست به طوری که اولین خط کش دنیا، اولین جراحی چشم و بسیاری دیگر از اولین ها در آن یافت شده است.

وی افزود: سیستان دارای اماکن و آثار باستانی زیبا و ارزشمندی است که آن را به یک منطقه غنی از این نظر مبدل کرده به طوری که جاذبه های گردشگری آن پای گردشگران بسیاری را باز کرده است.

کیخواه آریا در ادامه به موزه سیستان اشاره و خاطرنشان کرد: ساختمان موزه مردم شناسی سیستان در قرن ۱۹ میلادی توسط انگلستان به عنوان کنسولگری احداث شد و پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۶۸ به عنوان گنجینه موقت و نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان زابل نام گرفت.

رئیس میراث فرهنگی زابل تصریح کرد: با توجه به قدمت این ساختمان با در اختیار گرفتن آن توسط میراث فرهنگی اقداماتی برای مرمت و بازسازی آن آغاز شد به طوری که تعمیر و بهسازی آن ۱۸ سال به طول انجامید.

وی اذعان کرد: پس از مرمت اصولی در سال ۱۳۸۵، موزه مردم‌شناسی سیستان فعالیت خود را آغاز و در همان سال با تخصیص اعتبار ۵۰ میلیون تومانی، اشیای مورد نیاز و اشیای مردم شناسی خریداری و در موزه قرار گرفت.

کیخواه آریا تاکید کرد: در حال حاضر ۸۰ درصد شیوه ساخت این موزه با استانداردها تطابق دارد و آثار باستانی ارزشمندی از پنج هزار سال قبل در آن نگهداری می شود.

وی اضافه کرد: ساختمان موزه زابل در قطعه زمینی به مساحت سه هزار و ۹۵۲ متر مربع و زیر بنای هزار و ۱۲۵ متر مربع مکانی ارزشمند برای بازدید در ایام مختلف سال به ویژه نوروز به شمار می رود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زابل خاطرنشان کرد: این موزه از طرفداران بسیاری برخوردار است چرا که اشیا ارزشمندی در آن وجود دارد.

انتهای پیام /
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۶۰۵


ارسال