نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش خبری » اجتماعی

در آستانه آخرین چهارشنبه سال؛

مصدومیت 43 نفر طی 10 سال گذشته در سیستان وبلوچستان/دستگاه های امدادی در حالت آماده باش هستند

۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۹:۲۶

هرساله در آخرین چهارشنبه پایانی سال شاهد آتش بازی هایی از سر احساس مردم ب هستیم که به پاسداشت این روز دست به آتش بازی با انواع محترقه می زنند که گاها زندگی یک فرد و یا کل خانواده را در هاله ای از ابهام قرار می دهد.

به گزارش عصرهامون، در حالی واپسین روزهای سال را سپری می کنیم که چهارشنبه آخر هر سال به نام چهارشنبه سوری جشنی در اقصی نقاط کشور برپا می شود. این جشن، سنت‌ها و آیین مخصوص به خود را دارد که در بسیاری از شهرهای ایران مانند قدیم الایام اجرا می‌شوند، در برخی از شهرها این رسم‌ها حذف شده اما یکی از رسم‌های این روز که تحریف نشده، روشن کردن آتش و پریدن از روی آن می‌باشد. این رسم از زمان زرتشتیان پابرجا مانده است. زرتشتیان آتش را نماد مقدس بودن می‌دانستند و معتقد بودند پریدن از روی آتش، غم و غبار را از چهره فرد می‌شوید.

امروزه نیز مردم آخرین چهارشنبه سال را آتش روشن کرده و از روی آن می‌پرند، اگر خطرات این روز را در نظر نگیریم، رسم بسیار زیبایی است که از گذشتگان بر جای مانده به کام دیگران تلخ می شود زیرا امروزه برخی این رسم را با انداختن ترقه ها و مواد منفجره دست ساز قاطی کرده و با این کار باعث مجروح و زحمی و گاها کشته شدن تعدادی از هم وطنانمان می شوند.

در این راستا دستگاه های امدادی در تمامی نقاط کشور به صورت آماده باش قرار گرفته و به حادثه دیدگان احتمالی خدمات رسانی می کنند که برای اطلاع بیشتر خبرنگار ما با چند مسئول در دستگاه های امدادی مصاحبه هایی انجام داده است.

 

آماده باش تمامی نیروهای جمعیت هلال احمر استان

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان در این خصوص گفت: تمامی نیروهای جمعیت هلال احمر استان در حوزه امداد و نجات را برای حضور در حوادث احتمالی و خدمات رسانی به آسیب دیدگان احتمالی آماده باش داده ایم.

حسن مصفا در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، افزود: حضور در محل تجمعات و برگزاری برنامه های آیین و سنن چهارشنبه سوری از اولویت های نیروهای جمعیت هلال احمر در این روز خواهد بود.

وی اظهار کرد: در این روز 15تیم در قالب حدود 100نیرو و پرسنل جمعیت هلال احمر خدمات رسانی به حادثه و آسیب دیدگان احتمالی چهارشنبه سوری را به عهده خواهند داشت.

این مسئول خاطر نشان کرد: خوشبختانه سال گذشته مصدوم و مجروحی به نیروهای هلال احمر اعلام نشده و اگر مصدومی وجود داشته توسط نیروهای مرکز اورژانس خدمات رسانی شده است.

 

179نیروی آتش نشانی زاهدان در حالت آماده باش کامل

مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی زاهدان نیز در این خصوص گفت: در این روز همه 10 ایستگاه آتش نشانی زاهدان به همراه 179نیرو در آماده باش کامل خواهند بود و با توجه به برگزاری هر ساله چهارشنبه سوری در پارک ملت چهار خودروی عملیاتی در این منطقه مستقر می شود که یک خودرو به صورت سیار در مسیر تردد می کند.

علی نجفی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، افزود: 90 نیروی عملیاتی در این محل مستقر می شوند و همه کارکنان آتش نشانی علاوه بر آتش نشان ها در آماده باش کامل خواهند بود.

 

انجام 43مورد عملیات چهارشنبه سوری سال گذشته توسط نیروهای آتش نشانی

وی ادامه داد: در شب چهارشنبه آخر سال تیم ‌های عملیاتی با استفاده از همه ظرفیت ‌سازمان آتش نشانی آماده پوشش حوادث احتمالی خواهند بود.

این مسئول گفت: در سال گذشته 43مورد عملیات در طی روز چهارشنبه سوری توسط نیروهای آتش نشانی انجام شده که بیشتر آنها خاموش کردن حریق تایرهای کهنه بوده است.

وی از مردم می خواهد که از ریختن مواد قابل اشتعال روی آتش خودداری کنند و از درست کردن آتش های بزرگ در نزدیک درختان و کابل های برق که سبب حریق می شود اجتناب کنند.

 

مصدومیت 43 نفر طی 10 سال گذشته در شب چهارشنبه سوری

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم با تاکید بر اصول ایمنی برای حفظ سلامت توسط مردم، گفت: براساس گزارش ها طی 10 سال گذشته در مجموع 43 نفر در جشن چهارشنبه سوری آخر سال آسیب دیدند و البته در این مدت هیچ مورد فوتی نداشتیم.

فریبرز راشدی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، افزود: حوادث چهارشنبه سوری از سال 85 در استان 24 نفر را روانه بیمارستان کرد و 19 نفر از آن ها در محل درمان شدند که از مجموع این 43 مصدوم هفت نفر از مصدومان خانم و 36 نفر مرد بودند.

وی اظهار کرد:  بر اساس آخرین آمار جمع آوری شده از بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در حوادث چهارشنبه سوری این مدت یک مورد قطع عضو گزارش شده است.

این مسئول تصریح کرد: در این مدت چهار مورد ساییدگی، 9 مورد خراشیدگی، 21 مورد سوختگی و شش مورد ساییدگی و بریدگی گزارش شده و البته حوادث چهارشنبه سوری در سال 93 و 95 نسبت به سال های دیگر افزایش چشمگیری داشته است.

 

ترقه های دست ساز به هیچ عنوان استاندارد نیست

وی با بیان این که نوجوانان و جوانان بیشتر از بقیه در خطر حوادث چهارشنبه سوری هستند خاطرنشان کرد: ترقه های دست ساز به هیچ عنوان استاندارد نیست به همین دلیل خانواده ها باید در باره این موضوع بسیار به فرزندان خود توجه کنند.

راشدی با اشاره به در پیش بودن چهارشنبه آخر سال، از والدین خواست تا با برقراری ارتباط با جوانان و نوجوانان، آنها را از خطرات جدی که انتظارشان را می کشد مطلع کنند.

وی افزود: بدون تردید همه مسببین حوادث چهارشنبه آخر سال که بخش عمده مصدومان و کشته شدگان حوادث را نیز تشکیل می دهند به مهارت خود در استفاده از مواد آتش زا و انفجاری اطمینان داشته اند ولی تجارب متعدد کارشناسان نشان می دهد که همه کسانی که از ابزارهای محترقه و انفجاری استفاه می کنند در معرض خطر مجروحیت، معلولیت و مرگ قرار دارند.انتهای پیام//