دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ,17 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۱
در سیستان از کجا خرید کنیم؟
معرفی سوغاتی های معروف منطقه سیستان/چای و پارچه اینجا ارزان است
 
در سفر به منطقه سیستان می توانید علاوه بر دیدن مناطق تاریخی از بازارهای سنتی زابل نیز دیدن کنید.
به گزارش عصرهامون به نقل از ندای هیرمند؛ شاید برای نوروز ، تصمیم گرفته باشید تا به منطقه باستانی سیستان سفر کنید و با آثار تاریخی این منطقه آشنا شوید، لازم است بدانید باید برای خرید و سوغاتی از این سرزمین تاریخی به کجا مراجعه کنید.
در این گزارش قصد داریم با بازارهای سنتی و سوغاتی های منطقه سیستان شما را  آشنا کنیم.

از بازار سنتی دیدن کنید
زابل را می توان مرکز سیستان نام برد، زابل یکی از شلوغ ترین، شهرهای منطقه سیستان است که روز به روز در حال افزایش جمعیت و گسترش است، بازار زابل یکی از قدیمی ترین بازارهای کشور است که انواع و اقسام لوازم مورد نیاز خود را می توانید از این بازار بزرگ تهیه کنید.
ساخت این بازار را به دوران ناصرالدین قاجار نسبت می دهند، بازار زابل یکی از مهمترین مراکز خرید در سیستان است که خرید چای و پارچه در آن بسیار رواج دارد.

 

کلوچه زابلی بخرید
یکی از سوغاتی های معروف در سیستان، کلوچه زابلی است، این کلوچه با ارد و خرما در تنور های سنتی پخته می شوند و طرفداران بسیاری در سراسر کشور دارد.
در گذشته کلوچه زابلی در ماه اسفند پخت شده و در ایام نوروز مورد استفاده و پذیرایی برای مهمانان قرار می گرفته است که با گذر زمان امروزه به یک صبحانه یا میان وعده ای مفید تبدیل شده است.
اگر به  هر یک از شهرهای سیستان سفر کنید بی شک تعدادی مغازه کلوچه پزی صنعتی مشاهده می کنید که در حال پخت و پز این خوراکی ارزشمند هستند، در روستا ها نیز مادران و زنان روستایی با ذوق و سلیقه خاص خود با تنورهای گلی به در پخت آن دریغ نمی کنند.

شهر رنگین کمان ایجاست
فرهنگ نزدیک و شباهت لباس های محلی بلوچی و سیستانی به کشورهای همسایه از جمله هندوستان و افغانستان باعث شده است تا مردم سراسر کشور علاقه خاصی به این نوع پوشش نشان دهند به طوری که بسیاری از بازیگران مطرح کشور در سال های اخیر با بر تن کردن لباس های محلی استان علاقه خود را به این نوع پوشش نشان داده اند.
بازار پارچه فروشان در شهرستان هیرمند و شهرستان زابل یک  منطقه خاص و منحصر به فرد است که چشم هر تازه واردی را به خود جلب می کند، این بازار به بهشت پارچه فروشان معروف است و هر نوع پارچه ای از نوع محلی در آن یافت می شود.
 

بورک را از مادران دست فروش بخرید
بورک نوعی نان محلی سیستانی است که در پخت آن از اسفناج یا سبزی های محلی مانندسوزی که به صورت خودرو در منطقه سیستان در فصلی که گندم رشد میکند در کنار آن خود را نشان میدهد  استفاده می شود و در سفره افطار مردمان این منطقه جایگاه ویژه ای دارد.
بازار بورک هم اکنون در منطقه سیستان داغ داغ است، فصل برداشت سبزی های محلی اسفند ماه است و برای پخت بورک آماده هستند، در سفر به سیستان از این خوراکی خوشمزه استقبال کنید.

 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۶۷۵


ارسال