سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ ,18 December 2018
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۴
در ادامه قاچاق میوه به کشور؛
بازار داغ میوه های خارجی در بزرگترین مرکز تجاری جنوب شرق/ قیمت های سرسام آور دستاورد عدم نظارت بر بازار میوه
 
در حالی واردات میوه به کشور ممنوع شده است که بازار چیکو، اژدها، ستاره ای، کاکتوس ، رامبوتان و زیتون پاکستانی در بزرگترین مرکز تجاری سیستان و بلوچستان رونق دو چندانی به خود گرفته است.
به گزارش خبرنگار عصرهامون، این روزها اگر گذرتان به چهارراه رسولی بزرگترین مرکز تجاری سیستان و بلوچستان افتاده باشد شاهد بازار داغ میوه های خارجی در این مرکز هستیم، میوه هایی که علاوه بر قاچاق بودن برچسب گرانی را هم با خود یدک می کشند.
 
با این وجود علی رغم وعده های مسئولین مبنی بر عدم واردات میوه های خارجی به کشور، همواره شاهد سرازیر شدن انواع میوه های خارجی در بازارهای استان هستیم که بازار میوه های خارجی در چهارراه رسولی زاهدان همزمان با ورود مسافران در ایام نوروز و تابستان رونق دو چندانی می گیرد.
 
علی ای حال ورود میوه های قاچاق به کشور نه تنها باعث حذف میوه های ایرانی از بازار مصرف می شوند و خسارات زیادی به کشاورزان وارد می کنند بلکه عدم نظارت بر این میوه ها برخی مواقع باعث ورود بیماری های مختلف به کشور نیز می شود.
 

آنچه مسلم است ایران خود بهترین تولید کننده محصولات کشاورزی بالاخص میوه است به طوری که رهبر معظم انقلاب سال گذشته درباره اهمیت درختان میوه در کشور و غلط بودن واردات میوه خارجی تاکید کرده و افزوده بودند: «درخت میوه‌دار، این امتیاز را هم دارد که میوه‌ی لذیذِ مخصوص ایران را به مردم میدهد. میوه‌ی ما -انواع میوه‌های ما که خیلی هم متنوّع است- با امثال خودش در کشورهای دیگر تفاوت دارد؛ آن‌طور که برای من نقل کردند، میوه‌های ما شیرین‌تر، خوش‌طعم‌تر، آبدارتر و مطلوب‌تر است؛ گرچه حالا شنیدم که متأسّفانه میوه هم وارد میشود؛ جزو کارهای غلط، یکی وارد کردن میوه است که جز در موارد ضرورت و در حدّ ضرورت، مسئولین بایستی جلوی این کار را بگیرند.»‌
 

در تماسی که خبرنگار عصرهامون جهت پیگیری این موضوع با حیدر میرزایی مدیر کل تعزیرات حکومتی استان داشت، وی با بیان اینکه متخلفان قاچاق میوه به یک میلیارد و 605 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند، گفت: از ابتدای امسال 58 فقره پرونده در زمینه تخلفات قاچاق میوه به ادارات تعزیرات حکومتی ارسال که به همه آن ها رسیدگی و مختومه شده است.
 

وی ادامه داد: در این خصوص برای 9 پرونده قرار منع تعقیب و 48 پرونده نیز محکوم به ضبط کالا و جزای نقدی در حق دولت شدند. 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۶۸۳


ارسال