سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ ,26 March 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۰
در ادامه خشکسالی در جنوب شرق؛
بی آبی همچنان گریبانگیر تنها بندر اقیانوسی ایران/ بی پولی سد راه پروژه های آبرسانی
 
در حالی مردم تنها بندر اقیانوسی ایران سال هاست با بی آبی دست و پنجه نرم می کنند که بی اعتباری و کندی پروژه های آبرسانی بر مشکلات مردم افزوده است.
به گزارش خبرنگار عصرهامون، سال هاست مردم چابهار با مشکلات بی آبی دست و پنجه نرم می کنند و بسیاری از روستاهای این بندر نیز به صورت سقایی آبرسانی می شود.
 
علی ای حال این در حالی ست که بسیاری از کشور های عربی آب دریای عمان را تصفیه و در قالب آب شرب و کشاورزی مصرف می کنند.
با این وجود کمبود اعتبار پروژه های عمرانی در سال های اخیر سبب شده تا تنها بندر اقیانوسی ایران همچنان رکوردار بی آبی باشد.
 
علی ای حال کندی پروژه های آبرسانی سبب انتقاداتی از سوی نمایندگان مجلس شد. 
 عبدالغفور ایرانژاد نماینده مردم چابهار در مجلس در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود: تنها 23 درصد از جمعیت 300 هزارنفری شهر و روستاهای چابهار به شبکه آبرسانی دسترسی دارند و بقیه به‌صورت سقایی و تانکری آبرسانی می‌شوند.
وی افزود: عمده روستانشینان چابهار در بیش از 400 روستا از دسترسی به آب بهداشتی و آشامیدنی محروم‌اند و این در حالی است که به سبب خشکسالی‌های 20 ساله و بی‌سابقه سیستان و بلوچستان، روستاییان عمده دام و زمین‌های کشاورزی خود را ازدست‌داده‌اند و در حال مهاجرت و خالی کردن‌ روستاها هستند.
 
نماینده مردم چابهار در مجلس ‌تصریح کرد: با توجه به اهمیت فرا راهبری ملی و بین‌المللی بندر چابهار، خدمت‌رسانی به روستاییان و نگه‌داشتن جمعیت در روستاها در اولویت است، چراکه درصورتی‌که روستاها خالی شوند و مردم به شهر مهاجرت کنند، توسعه سواحل مکران به مرکزیت و قطب چابهار با چالش جدی مواجه می‌شود؛ همین حالا هم به سبب مهاجرت بالا، چابهار بالاترین نرخ رشد جمعیت و رشد حاشیه‌نشینی در کشور را دارد.
 
ایرانژاد اضافه کرد: دو پروژه بزرگ‌آبرسانی سد زیردان و سد پیشین و احداث شبکه پایین دست به روستاهای چابهار که نقش مهمی در نگه‌داشت جمعیت در روستاها دارد و بیش از 200 هزار نفر از مردم روستاها را به شبکه آب بهداشتی و آشامیدنی متصل می‌کند، سال‌هاست به دلیل عدم تخصیص مناسب اعتبار‌ به‌بهره‌برداری نرسیده است.
نماینده مردم چابهار در مجلس ‌با بیان این‌که کندی روند احداث پروژه‌های آبرسانی در چابهار با توجه به نیاز شدید مردم روستاها به آب هیچ توجیهی ندارد، خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت فرا راهبردی چابهار، تسریع در اجرای این پروژه که از سال 72 آغازشده‌اند و بیش از 20 سال است که هنوز بهره‌برداری نرسیده‌اند؛ باید در اولویت وزارت نیرو در جذب اعتبارات و منابع قرار گیرد.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۹۲۸


ارسال