سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ ,26 March 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۲
تالابی که در سایه بی توجهی ها برهوت شد؛
هامون تشنه حق آبه/ دیپلماسی سازنده کلید جاری شدن حیات در سیستان
 
تالاب هامون مدتهاست با شرایط سختی دست و پنجه نرم می کند امسال اما با با توجه به کاهش بارندگی و وزش باد‌های ۱۲۰ روزه و ضعف دیپلماسی، شرایطی سخت تر از گذشته در انتظار سیستان نشینان خواهد بود.
به گزارش عصرهامون، هامون چندین سال است که حال و روز وخیمی دارد بسیاری خشکسالی های بلند مدت، ضعف دیپلماسی، عدم مدیریت صحیح در طول سالهای از عوامل اصلی بحرانی شدن هامون دانسته و بر این باورند که مسائلی که سومین دریاچه بزرگ ایران امروز در کما قرارگرفته است.
کارشناسان بر این باورند که سدسازی افغانستان در بالا دست رودخانه هیرمند که شریان اصلی حیات هامون است و هم اکنون نیز ادامه دارد در کنار کاهش نزولات جوی و حاکم‌شدن شرایط خشکسالی بر سیستان، استفاده از انواع پمپ های مکنده در مسیر رودخانه هیرمند و لایروبی انهار منتهی به دریاچه هامون در داخل کشور زمینه ساز اوضاع امروز هامون را رقم زده است.
در هر حال امروز ورودی آب هیرمند به هامون مرتباً کاهش یافته است و در نهایت منجر به خشک شدن دریاچه هامون و حذف آن از نقشه‌های جدید را فراهم آورده است.
همه اینها در حالی است که حسن روحانی در دو سفر خود به سیستان قول پیگری حق آبه سیستان را داده است اما تا امروز هنوز اتفاق خاصی رخ نداده است در همین خصوص روز گذشته احمد علی کیخا عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: آیا از افغانستان می‌ترسید، چرا سفیر افغانستان را احضار نمی‌کنید. چرا سخنگوی شما ساکت مانده است، مگر این موضوع مسئله ملی نیست.
در همین خصوص مدیر ملی حفاظت از تالاب‌های ایران در گفت: وگویی با یکی از رسانه ها درخصوص آخرین وضعیت تالاب هامون، اظهار داشت: تالاب هامون به استثنای منطقه‌کوچکی در منطقه توریستی کوه خواجه غرق در بی آب است.
ابوالفضل آبِشت با بیان اینکه اتفاقات خوبی برای تالاب هامون افتاده، گفت: با توجه به اینکه تالاب هامون فرامرزی است بخش عمده‌ای از حوزه آبریز آن از سمت افغانستان و از رودخانه اصلی هیرمند سرچشمه می‌گیرد و وارد ایران می‌شود. البته در سال‌های اخیر سد‌هایی در افغانستان نیز زده شده که این موضوع آبدهی رودخانه را کاهش داده است.
مدیرملی حفاظت از تالاب‌های ایران با بیان اینکه تمامی تالاب‌های ایران به سرنوشت مشابهی دچار شده اند، گفت: برنامه مدیریت جامع برای بخش ایرانی تالاب هامون فراهم شده و نیاز است این برنامه برای کل حوزه آبریز تهیه شود، اما به دلیل فرامرزی بودن تالاب هامون، پای کار آمدن افغانستان زمان بر است.
وی در ادامه‌گفت: روز یکشنبه نوزدهم فروردین ماه جاری، جلسه‌ای با حضور مسئولان مربوط به منظور قانع کردن کشور افغانستان توسط مجامع بین المللی مانند UNDP، برای مذاکره در خصوص تالاب هامون و تهیه برنامه مدیریت جامع برای کل حوزه آبریز هامون برگزار شد.
آبشت در ادامه اذعان داشت: زمانی که برنامه مدیریت جامع تالاب هامون تهیه شود برای تمامی دست اندرکاران وظایفی در نظر گرفته خواهد شد و حقابه‌ها عملیاتی می‌شود و پس از آن نیاز آبی هامون مشخص می‌شود.
وی با بیان اینکه ۴ چاه نیمه در حوزه آبریز تالاب هامون وجود دارد، افزود: سالانه ۶۰ میلیون متر مکعب آب از طریق چاه نیمه‌ها توسط وزارت نیرو و در دو مرحله رهاسازی می‌شود.
وی در خصوص حقابه تالاب هامون خاطر نشان کرد: برای تامین آب باید مذاکراتی با کشور افغانستان در سطح بین المللی انجام شود که بمنظور تحقق این موضوع جلسات متعددی برگزار شده و وزارت خارجه پیگیری‌های فراوانی داشته است.
 
مسائل زیست محیطی مرز سیاسی نمی‌شناسد
ابوالفضل آبشت با تاکید بر این موضوع که قرار نیست مسئله آب به مناقشه تبدیل شود، خاطر نشان کرد: برای توافقات بین المللی در خصوص تالاب‌ها، طرف‌های مذاکره باید به یک اجماع مشترک برسند و طی این مذاکرات شاید داد و ستد‌هایی اتفاق بیافتد و منجر به همکاری‌های مفید شود.
مدیر ملی حفاظت از تالاب‌های ایران، درخصوص آخرین چانه زنی‌ها با کشور افغانستان برای حقابه هامون گفت: مذاکرات همچنان ادامه دارد و طرفین تاکنون موفق به داد و ستد نشده اند و تحقق این موضوع یک بازه زمانی بلند مدت را می‌طلبد.
 
زنگ خطر خشکی هامون به صدا در آمد
مدیر ملی حفاظت از تالاب‌های ایران با اشاره به کاهش بارندگی‌ها در سال گذشته و نزدیکی به فصل تابستان، گفت: با توجه به میزان درصد خشکی بالای تالاب هامون و وزش باد‌های ۱۲۰ روزه در فصل تابستان امکان ایجاد مشکلات جدید برای این تالاب دور از انتظار نیست و این مسئله عزم جدی مردم و مسئولان برای صرفه جویی و جلوگیری از تشدید مشکل را می‌طلبد.
وی در خصوص حفاطت از تالاب هامون گفت: خوشبختانه سازمان‌های مردم نهاد در منطقه سیستان فعالیت‌های موثری داشته و از تخریب و فرسایش بیش از حد بستر هامون جلوگیری می‌کنند.
 
حمایت همه جانبه دستگاه‌ها برای احیای تالاب هامون
ابوالفضل آبشت در ادامه اذعان داشت:در حال حاضر مسئله احیای تالاب مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته و در اولویت دستور کار شورایعالی آب، محیط زیست و وزارت نیرو قرار دارد.
وی افزود: تلاش همگان برای احیای تالاب و مطالبه حقابه آن نقطه عطفی است که می‌تواند نتایج مثبتی را به دنبال داشته باشد.
مدیر ملی حفاظت از تالاب‌های ایران اظهار داشت: به صدا درآمدن زنگ خطر خشکی تالاب باعث شده تا همگان برای صرفه جویی در مصرف آب و مدیریت آن به یک اجماع ملی برسند.
وی ضمن ابراز امیدواری برای بهبود شرایط تالاب هامون گفت: خوشبختانه بودجه تخصیص یافته برای احیای تالاب هامون نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.
 
 انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۹۵۲


ارسال