پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ ,24 January 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۹
هشدار دامپزشکی به شهروندان؛
تب مالت در کمین است، مراقب باشید!/ شیر نجوشیده ، ناقل بیماری تب مالت
 
مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در خصوص بیماری تب مالت هشدار داد و گفت: شهروندان از مصرف شیر نجوشیده، بستنی سنتی و لبنیات غیر پاستوریزه خودداری کنند.
مهدی حسینی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با اعلام این خبر اظهار کرد: تب مالت چون یک بیماری انسانی است دانشگاه علوم پزشکی در صورت مشاهده علایم این بیماری به ما اطلاع می دهد که تا کنون آماری از شیوع این بیماری در استان به ما اطلاع رسانی نشده است.
 
وی ادامه داد: پس از گزارش علوم پزشکی همکاران ما در دامپزشکی جهت بررسی  دلیل انتقال بیماری به محل مراجعه تا اقدامات اساسی انجام شود.
 
مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تا کنون گزارش رسمی مبنی بر شیوع این بیماری به ما اعلام نشده است، تصریح کرد: این بیماری، یک بیماری بومی است و چیز جدیدی نیست لذا جهت جلوگیری از ابتلاء به این بیماری شهروندان باید از مصرف شیر نجوشیده یا پنیر غیرپاستوریزه خودداری کنند .
 
حسینی با بیان اینکه روستائیان بیشتر در مخاطره با این بیماری هستند، خاطر نشان کرد: در زمان زایمان در ترشحات رحمی بیشترین آلودگی وجود دارد که باید جهت مراقبت از دستکش و ماسک استفاده نمایند.
 
وی ادامه داد: در صورتی که دامداران تمایل دارند از سلامت گله خود مطلع شوند، در بحث بازرسی های اکیپی تست این بیماری انجام می شود و اگر آلودگی مشخص شود دام به کشتارگاه هدایت و غرامت به دامدار پرداخت می شود.
 
وی افزود: دامداران حتی می توانند به ادارات دامپزشکی مراجعه و تست رایگان انجام دهند و با اطمینان از شیر دام و فرآورده های لبنی استفاده کنند.
مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در خصوص بستنی های سنتی گفت: احتمال انتقال این بیماری وجود دارد چرا که منبع شیر مشخص نیست و اگر آلوده باشد باعث ابتلاء فرد به تب مالت می شود.
 
حسینی با بیان اینکه این بیماری در دام علامت خاصی ندارد، اظهار کرد: شاید در دام ماده باعث سقط جنین شود و علایم دیگری نبینیم اما از طریق شیر و ترشحات زایمان و هنگام ذبح می تواند بیماری را منتقل کند.
 
وی در پایان به شهروندان توصیه کرد: از مصرف شیر نجوشیده ، لبنیات غیر پاستوریزه و بستنی های سنتی خودداری کنند و گوشت خود را حتما قبل از مصرف 24 ساعت در دمای 4 درجه نگهداری کنند.
 
قابل ذکر است از آنجایی که این بیماری به بیماری هزار چهره معروف است لذا اوایل بیماری ممکن است تا مدت ها بجز تب و تعریق شبانه علامت دیگری وجود نداشته باشد، ولی بتدریج درد استخوان ها و مفاصل بخصوص درد لگن در برخی بیماران شروع می شود. درد لگن گاهی آنقدر شدید است که راه رفتن بیمار به سختی انجام می شود.
 
از عوارض تب مالت، مننژیت و ضایعات مغزی است که می تواند قلب، سیستم تنفسی و تمام ارگان های بدن را تحت تاثیر قرار دهد.
در برخی بیماران علائم روحی مثل افسردگی هم تظاهر می کند. این بیماری اگر درمان نشود گاهی می تواند با درگیری قلب و رگ ها باعث مرگ بیمار شود. از دیگر عوارض مهم این بیماری، ایجاد آبسه در استخوان های ستون فقرات است که باعث زمینگیر شدن بیمار می شود.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۹۵۳


ارسال