سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ ,26 March 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
امروزه برخی از عطاری های سطح جامعه درحال فروش داروهای شیمایی به جای گیاهی هستند که هیچ گونه تائیدیه و گواهی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ندارند.
به گزارش عصرهامون، مسائل لاغری و چاقی، افزایش قد، رشد مو و ناخن و غیره از جمله مواردی است که امروزه داروهای شیمیایی خود را در بین داروهای گیاهی عطاری های سطح کشور می توان پیدا کرد و این داروها هیچ مجوزی از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ندارند و براین اساس استفاده از آنها می تواند سلامت شهروندان و جان آنها را تهدید و در معرض خطر قرار نمی دهند.
استفاده از داروهای گیاهی برای درمان بیماری ها یکی از قدیمی ترین دانش های بشر به شمار می آید و ابن طب سنتی تا کنون با تمام پیشرفت هایی که در علم طب به وجود آمده همچنان مورد علاقه شهروندان قرار دارد اما برخی از عطاری های موجود در سطح شهرها و مناطق مسکونی درحالی که تنها ارائه گیاهان دارویی از وظایف آنها می باشد اما اقدام به فروش داروهای شیمیایی می کند که هیچ مجوزی برای فروش آنها نداشته و داروها نیز سلامت شهروندان را در معرض خطر انداخته و لزوم نظارت بر عطاری ها بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.
براساس گزارش 6اردیبهشت 96ایسنا، امیرحسین جمشیدی مدیرکل نظارت بر داروهای طبیعی و سنتی سازمان غذا و دارو از افزایش چندین برابری نظارت‌ بر عطاری‌ها خبر داده و گفته که فرآورده‌های دارویی طبیعی و سنتی به هیچ‌وجه نباید در عطاری‌ها به فروش رسند، چرا که نمی‌توان اصالت آن‌ها را تضمین کرد.
وی ادامه داده که هرگونه تبلیغ در عطاری‌ها از جمله تبلیغ داروهای مختلفی تحت عنوان چاقی، لاغری و غیره پشت شیشه عطاری‌ها ممنوع بوده و آنها به هیچ عنوان نباید دارو بفروشند.
امروزه بحث تقلب در عرصه صنایع غذایی و داروهای شیمیایی نیز مطرح است، بنابراین باید به مردم اطلاع رسانی شود که عطاری ها تنها مجاز به فروش گیاهان دارویی هستند.
در همین راستا نیز دکتر رسول دیناورند معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، مدتی پیش ضمن هشدار درباره فروش داروهای غیرمجاز در عطاری‌ها، از برنامه ساماندهی و نظارت بر عطاری‌ها خبر داده بود اما همچنان عطارها به تجویزهای علفی خودشان ادامه می‌دهند.
این وسط گاهی هم پلیس به عنوان ضابط قضائی وارد عمل می‌شوند و با بستن و پلمپ چند عطاری برای مدتی این مسئله را ختم می‌کند اما باز با فک پلمپ و چند تعهدنامه کتبی و امضا همه چیز به روال عادی بر می‌گردد.
واقعیت این است که عطاری‌ها در چند سال گذشته رشد قارچ گونه‌ای داشته‌اند. به طوری که اگر سال‌ها پیش در هر محله و محدوده یک عطاری بود و پیرمرد باتجربه‌ای که به درستی لقب عطار را یدک می‌کشید و آن را اداره می‌کرد این روزها کوچه‌ها و خیابان‌ها و بسیاری از مراکز خرید، یک عطاری دارند که با چسباندن کاغذهای رنگی روی شیشه‌های مغازه، وعده لاغری، ترک اعتیاد، پرپشت شدن مو، درمان ناتوانی جنسی و غیره را به خریدارانشان می‌دهند.
در این عطاری‌ها معمولا کسانی متصدی هستند که تخصص و اطلاعات کافی در این زمینه ندارند، فروشندگان جوان جای پیرمردها و حکیم باشی‌های قدیمی را گرفته اند و بسته بندی‌های شیک داروهای گیاهی و کوهی محصول وطن جای خودشان را به گیاهان عجیب و غریب هندی و تایوانی و چینی داده اند.
متخصصان طب سنتی هم این رویه را نادرست می‌دانند و مدتی پیش معاون طب سنتی وزارت بهداشت تاکید کرد که ضروری است کسانی که به عنوان عطار در عطاری‌ها فعالیت می‌کنند، آموزش‌های اولیه را در زمینه گیاهان دارویی و همچنین عوارض و تداخلاتی که می‌توانند با داروهای شیمیایی داشته باشند.
با توجه به اینکه نظارت ها از عطاریها به میزان بسیار محدود و کم است لازم است مسئولان مرتبط با سلامت مردم بیش از گذشته در این خصوص ورود داشته باشند.
انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۱۹۹۹


ارسال