دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ,21 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۸
ویدئوی اختصاصی از مرکز علمی «برزه»
دروغ آمریکا برملا شد؛ مرکز تولید داروی ضدسرطان دمشق بمباران شد
 
مرکز تحقیقات علمی در شمال دمشق در حالی روز شنبه بیست و پنجم فروردین به‌بهانه وجود مواد شیمیایی هدف قرار گرفت که اگر یک کیلوگرم از این مواد در آن بود، هزاران نفر را به کشتن می‌داد.
به گزارش عصرهامون به نقل از تسنیم، مرکز تحقیقات علمی در منطقه "برزه" واقع در شمال دمشق یکی از مراکزی است که در حملات موشکی امروز آمریکا، انگلیس و فرانسه هدف قرار گرفت.
آمریکا مدعی بود این مرکز محل تولید سلاح شیمیایی و کشتار مردم سوریه است، اما آنچه دوربین ثبت کرده و ما شاهد بودیم اینکه اگر این مرکز حتی یک کیلوگرم مواد شیمیایی سمی داشت، بی‌شک هزاران غیرنظامی که در نزدیکی آن زندگی می‌کنند، کشته شده بودند.
یکی از چهره‌‌های رسانه‌ای سوری که از این مکان دیدن کرد، در این باره گفت: مهم‌ترین نکته‌ای که باید بر آن تأکید کرد، اینکه در این محل کمیته‌های سازمان ملل حضور داشتند و نکته مهم اینکه دلیل حضور این کمیته‌ها این بود که مرکز مزبور حاوی جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی بود از همین رو تخریب آن قبل از رسیدن کمیته تحقیق مهر تأییدی بر این است که هدف از حمله به آن تلاش برای مانع‌تراشی در برابر فعالیت کمیته‌های سازمان ملل بود زیرا آنان ناچار خواهند شد با استناد به اینکه محلی برای نمونه‌برداری در "دوما" وجود ندارد به مکان دیگری خارج از سوریه بروند.
حضور ما در این مرکز مهر باطل بر وجود مواد شیمیایی
وی ادامه داد: از سوی دیگر اگر در این محل هرگونه ماده شیمیایی حتی کمتر از یک کیلوگرم بود تا شعاع 15کیلومتری وضعیت مسمومیت پیش می‌آمد در نتیجه همین حضور ما در اینجا تأکیدی بر این است که ذره‌ای مواد شیمیایی در این محل وجود ندارد.

این چهره رسانه‌ای افزود: ویرانی زیادی در تمام بخش‌های این مرکز علمی به‌بار آمده است تا جایی که کاملاً کار در آن متوقف شده است و نیروهای آتش‌نشانی و انتظامی به‌سرعت برای اطفای حریق حاصل از بمباران به این محل اعزام شدند.
تخریب مرکز تولید داروی ضدسرطان
مسئولان این مرکز تأکید دارند که فعالیت آن در زمینه توسعه صنایع دارویی به‌منظور تولید داروهای درمان سرطان بود که از هفت سال پیش یعنی زمان آغاز بحران در سوریه ورود این داروها به کشور ممنوع شده است.

یکی از کارکنان این مرکز نیز در مورد ماهیت کار و فعالیتش گفت: این مرکز مؤسسه تحقیقات صنایع دارویی و شیمیایی نام دارد و وابسته به مرکز مطالعات و تحقیقات علمی است که در زمینه صنایع دارویی و توسعه صنایع شیمیایی در زمینه مسالمت‌آمیز فعالیت داشت.
وی در توضیح بیشتر افزود: این مؤسسه ترکیب‌های شیمیایی صنایع دارویی ضدسرطان را که قبلاً از شرکت‌های جهانی وارد می‌شد، توسعه داده و تولید می‌کرد اما از هفت سال پیش و بعد از تحریم سوریه واردات این داروها ممنوع شد از همین رو به توسعه چنین داروهایی رو آوردیم همان‌طور که در این مرکز پادزهر عقرب و مار افعی و نیز واکسن کزاز تولید می‌شد.
علاوه بر این مدیر این مرکز تحقیقاتی در مورد خسارت‌های وارده به آن گفت: همان‌طور که می‌بینید خسارت زیادی به این مرکز وارد شده و این ساختمان سه‌طبقه به‌طور کامل ویران شده است و تمام تجهیزات آن از جمله وسایل آزمایشگاهی و تحقیقاتی و نیز کتابخانه علمی آن که شامل تجهیزات بسیار پیشرفته تحقیقاتی بود، تخریب شده است و علاوه بر این یک کتابخانه بزرگ که کتاب‌های ارزشمندی داشت، به‌طور کامل طعمه آتش شده است.

خسارت سنگین مالی بدون تلفات جانی
وی افزود: خوشبختانه تلفات جانی نداشتیم، زیرا این حمله مصادف با تعطیلات آخر هفته بود و این مرکز روز شنبه تعطیل است.

بمباران مرکز در حالی رخ داد که یکی از مهم‌ترین مراکز تحقیقات علمی سوریه به‌شمار می‌آمد و آمریکا مدعی بود محل ساخت سلاح شیمیایی است؛ ادعایی که دوربین ما و اظهارات مسئولان مرکز دروغ بودن آن را برملا کردند به این معنی که این افراد تأکید کردند این مرکز آموزشی محل رفت‌وآمد دانشجویان و استادانی از استان‌های مختلف سوریه است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۰۱۷


ارسال