سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ ,26 March 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۱
در ادامه بحران خشکسالی در سیستان؛
وضعیت بحرانی همچنان در آلوده ترین شهر جهان/ حال وخیم 2500 دامدارحاشیه هامون
 
فرماندار نیمروز گفت: با توجه به نبود آب و از بین رفتن علوفه دام ها به دو هزار و ۵۰۰ دامدار حاشیه هامون خسارت وارد کرده است.
به گزارش خبرنگار عصرهامون، در حالی مردم سیستان در حال گذران روزهای خاکستری خود هستند و با مشکلات عدیده ای همچون خشکسالی، طوفان خاک و بیکاری و ... دست و پنجه نرم می کنند که نبود آب و از بین رفتن علوفه دام ها به دو هزار و ۵۰۰ دامدار حاشیه هامون خسارت وارد کرده است.
 
به منظور پیگیری این معضل در جلسه ای که به همین منظور در ستاد بحران شهرستان نیمروز برگزار شد، محمدحسن دهمرده فرماندار نیمروز گفت: با توجه به نبود آب و از بین رفتن علوفه دام ها وضع دامداران حاشیه تالاب هامون بحرانی است.
 
وی افزوده بود: آب مهم ترین نیاز منطقه سیستان به شمار می رود چرا که عمده مشاغل موجود در منطقه به آب بستگی دارد و مهم ترین دلیل پدیده ریزگردها خشکسالی های موجود می باشد.
 
فرماندار نیمروز ادامه داد: به دلیل نبود آب در منطقه ۱۲ هزار هکتار از اراضی که به کشت پاییزه اختصاص یافته بود از بین رفت که این موضوع سبب خسارت شدید به کشاورزان و در پی آن دامداران شده است.
 
دهمرده تصریح کرد: با از بین رفتن مزارع کشت پاییزه به دو هزار و ۵۰۰ دامدار خسارت وارد شده و این می تواند از نظر اقتصادی این قشر را به شدت در مضیقه قرار دهد و سبب اتلاف دام در منطقه شود.
 
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تامین آب آشاميدني برخی روستاها به سختی و با تانکر آبرسان انجام می شود راه اندازی ایستگاه پمپاژ آب در روستاها و احداث چاهک در مسیر رودخانه شاخه لورگ باغ برای تامین آب دامداران مورد نیاز است.
 
وی اذعان کرد: امسال هیچ گونه ای از سوی افغانستان به ایران روانه نشده و این موضوع سبب تشدید خشکسالی و در عین حال سختی معیشت به ویژه برای کشاورزان، دامداران و صیادان خواهد شد.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۰۲۹


ارسال