يکشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ ,24 March 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۰
در پی غفلت مسئولان؛
ترویج فرهنگ "سگ و گربه بازی" با فعالیت آزادانه پت شاپ ها/ حیواناتی که جای فرزندان را می گیرند!
 
در سنوات اخیر رواج گربه و سگ داری در جامعه اسلامی در حالی رو به افزایش می رود که در پی غفلت برخی از مسئولان شاهد فروش این حیوانات در مغازه هایی به نام پت شاپ هستیم.
به گزارش عصرهامون، در حالی طی سالیان اخیر شاهد رشد و رونق گرفتن پديده ای به نام "فروش سگ و گربه " در اقصی نقاط کشور هستیم که برای خريد هر قلاده از اين حيوانات، ارقامی بين چندصدهزار تا چندميليون تومان مبادله می شود.
دايرشدن مغازه های تازه فروش حيوانات خانگی و لوازم و غذای این حیوانات تائید کننده رشد نگهداری از این حیوانات در کشور و به خصوص استان سیستان و بلوچستان است.
اگرچه از ميزان دقيق فروش گربه و سگ به دليل نبود مرجع رسمی در اين زمينه اطلاعاتی در دست نيست اما وجود فروشگاه هايی که آشکارا از تامين گربه و سگ و لوازم و غذای مورد درخواست متقاضیان در کوتاه ترين زمان ممکن سخن می گويند و کانال ها، گروه های شبکه های اجتماعی و سايت های ويژه اينترنتی که به کار تبليغ فروش این حیوانات و لوازم آنها مشغولند، به روشنی حکايت از رواج پديده ای تازه در جامعه اسلامی ايران دارد.
در این زمینه باید گفت که فروش سگ و گربه تنها از طریق اینترنت و فضای مجازی انجام نمی گیرد به گونه ای که اگر سری به خيابان ها زده باشید و سراغ مغازه های فعال در این خصوص را بگیرید قطعا قال مشاهده خواهند بود.

سیستان و بلوچستان هم از این ماجرا مستثنی نبوده به گونه ای که اگر گذرتان بر خیابان دانشگاه زاهدان افتاده باشد قطعا با مغازه ای نه چندان لوکس به نام پت شاپ یعنی فروش لوازم و غذای سگ و گربه مواجه می شوید. طبق گفته برخی از شهروندان فروشنده این مغازه با یک تیر دو نشان زده و در کنار فروش غذای حیوانات نام برده اقدام به فروش آنها هم کرده است. البته ناگفته نماند که این فروشنده برای جذب مشتری اقدام به تبلیغات این موضوع در کانال های تلگرامی و شبکه های مجازی هم کرده و با قراردادن عکس سگ و گربه خود را رابطی برای فروش آنها از فروشنده تا خریدار معرفی می کند.

علی ای حال اگر چه این گونه فروشگاه ها خود نماد و ترویج دهنده نگهداری سگ و گربه می باشند که با اعتقادات اسلامی متغایر است و شاهد هستیم برخی این حیوانات را از فرزندان خود بیشتر دوست دارند اما طبق روایات موجود از پیامبر(ص) نقل شده است خانه ای که سگ در آن باشد، ملائکه الهی به آن در نمی آیند.
 
نکوهش از نگهداری سگ در خانه
امیرمومنان علی (ع) فرمود: از نگهداری سگ در خانه بپرهیزید.
بی شک نهی از نگهداری این حیوان در محیط زندگی و نهی از نزدیک شدن به آن، برای آلوده بودن آن و زمینه انتقال برخی از میکروب ها و نجس بودن آن از نظر حکم فقهی است و روشن است که حفظ و نظافت و بهداشت خود و محیط زندگی و پاکی بدن ولباس و ظروف و ابزار و وسایل خورد و خوراک از نظر تعالیم دینی اهمیت بسیاری دارد؛ ولی با این حال داشتن سگ آموزش دیده که از آن برای اهدافی مانند نگهبانی مزرعه، کارخانه و گله یا در شکار و جست و جوی اجناس قاچاق استفاده می شود، در صورتی که سه نکته یاد شده (نظافت، طهارت و بهداشت) درباره آن مراعات شود از نظر احکام اسلامی اشکال ندارد.
امیر مومنان علی(ع)فرمود: در نگهداری سگ خیری نیست، مگر در سگ شکاری برای نگهبانی و سگ همراه گله گوسفندان.
 
فروشگاه پت شاپ فاقد مجوز و پروانه فعالیت است
در این خصوص خبرنگار عصرهامون، در تماس هایی با اداره کل دامپزشکی، حفاظت محیط زیست، سازمان صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی داشت این جریان را مورد بررسی قرار داده که تاکنون متوجه شده ایم این فروشگاه فاقد مجوز و پروانه فعالیت می باشد و مقرر شده بازرسین ادارات جهت بررسی و احتمالا پلمپ این واحد صنفی اقدام کنند، اما جای سوالی مبنی بر اینکه چرا تاکنون مسئولان و بازرسان صنوف این واحد را ندیده و یا مورد بازدید قرار نداده اند برای هر بیننده و شنونده ای باقی می ماند.
 
حکم نگهداری سگ و گربه از نظر دو مذهب شیعه و سنی
از آنجایی که نگهداری سگ و گربه در خانه برگرفته از زندگی غربی است یکی از روحانیون اهل تشیع در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، در این خصوص گفت: نگهداری از سگ و گربه در خانه ترویج دهنده و الگو پذیری از فرهنگ غرب را نشان می دهد و این افراد کسانی هستند که از یاد و نام خدا غافل هستند.
 

حجت الاسلام سلیمان سرحدی اصل افزود: اسلام بر مانون بودن و یاد و ذکر خدا بودن را همیشه مورد تاکید قرار داده است، از نظر این دین مقدس مانوس شدن با حیوانات صحیح نیست چرا که ما انسانها اشرف مخلوقات و حیوانات از مخلوقات پست خداوند به شمار می آیند.
وی با بیان اینکه اسلام توصیه جابجایی حیواناتی به مثل سگ و گربه را نمی کند.، خاطر نشان کرد:سگ نجس العین است و با هرچه که شسته شود پاک نخواهد شد و اگر دست و قسمتی از بدنمان به این حیوان بخورد باید شسته و طهارت گرفته شود حال این حیوان می خواهد از هرگونه سگ شناسنامه دار، معروف و نژاد دار و غیره باشد در نجس العین بودن آن تاثیری ندارد.
وی ادامه داد:براساس فقه اسلامی، سگ های تربیت شده برای شکار، حیوانی را که خفه کرده و برای شکارچی می آورد با توجه به آموزش و تربیتی که شده اند نجس نیست و می توان آن را حلال کرد و گوشت شکار را خورد.
سرحدی اصلی  با اشاره به نگهداری گربه نیز گفت: براساس احادیث گربه باعث برکت خانه است و نباید آن را زد.
وی تاکید کرد: موی گربه اگر بر روی لباس قرار داشته باشد برخی از علما معتقدند که نماز فرد باطل است،نباید پس از دست زدن به گربه دست ها را مورد طهرارت قرار داد و به مثل سگ واجب نیست.
 
ترویج فرهنگ غربی با نگهداری سگ و گربه در منزل
یکی از علمای اهل سنت نیز در این زمینه گفت: نگهداری سگ و گربه در منزل جایز نبوده و ترویج دهنده فرهنگ غربی به شمار می آید.
 

مولوی یوسف گرگیچ  در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، به تاکید بر این نکته که خرید و فروش سگ و گربه جایز نیست اظهار کرد: علمای اهل سنت بر آزاد بودن حیوانات فتوا داده اند، بعد از خوک پلید ترین حیوان، سگ به شمار می آید و نگهداری آن در خانه جایز نیست.
وی بیان کرد: غذا دادن به گربه اشکال ندارد اما حبس کردن و نگهداری از آن در منزل جایز نمی باشد.
 وی با اشاره به اینکه درحال حاضر نگهداری از سگ و گربه در بین جوانان اهل تشیع و تسنن درحال رواج یافتن می باشد، تصریح کرد: گروه های تبلیغی برای این موضوع سخنرانی ها و جلسات مختلفی را برگزار کرده اند که تاکنون باعث شده تا برخی حیوانات خود را فروخته و یا رها کنند.
این عالم اهل سنت ادامه داد: براساس فتوای علما نگهداری گربه در منزل فتوا و توسط برخی حرام اعلام شده است.
وی در توصیه ای به جوانان الگو پزیری از زندگی پیامبر(ص) و اهل البیت(ع) در نگهداری از حیوانات را مورد تاکید قرار داد.
انتهای پیام/ الهه جهان بین
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۰۳۱


ارسال