پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ ,24 January 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۴
در ادامه خشکسالی و دیپلماسی لبخند؛
موج جدید مهاجرت از سیستان!/ سد های غیر اصولی نفس هفتمین تالاب جهان را گرفت
 
ساخت سدهای غیر اصولی و عدم پیگیری های به جد حقابه توسط دستگاه دیپلماسی این روز ها نه تنها بزرگترین تالاب آب شیرین کشور را خشک کرده بلکه زنگ خطر مهاجرت را نیز به صدا در آورده است.
به گزارش خبرنگار عصرهامون، یکی از مهمترین خطرات موجود در مرزهای جنوب شرق کشور را می توان خالی شدن مرزها از جمعیت دانست، اصولا امنیت مرزها به وجود مردم آن کشور بستگی دارد.
 
خشکسالی های چند سال اخیر در استان سیستان و بلوچستان یکی از دلایل به وجود آمدن پدیده مهاجرت در شمال این استان است، آب رود هیرمند بر اثر کم کاری مسئولان ایرانی و افغانی بر سر قرادادهای بین المللی به طور کل خشک شده است.
 
افغانستان با ایجاد سد های غیر اصولی در کشور خود باعث شده است تا تالاب هامونی جدید در خاک خود ایجاد کند و عملا باعث خشکی بزرگترین تالاب آب شیرین کشور شود.
 
اقدامات وزارت خارجه ایران در بحث حقابه هیچ است
احمد ملاشاهی استاد دانشگاه زابل در این خصوص به ندای هیرمند گفت: رایزنی با مسئولان افغانستان می تواند گره ای از هزاران مشکل در منطقه سیستان باز می کند.
 
وی افزود: اقدامات وزارت خارجه ایران را در برابر پیگیری آب رود هیرمند تقریبا می توان هیچ دانست، زیرا کشور افغانستان در هر سال آب کمتری را رهاسازی می کند و این می تواند موج دوم مهاجرت در سیستان را آغاز کند.
 
مدرس دانشگاه زابل همچنین با ابراز نگرانی از وجود وضعیت کنونی در سیستان تصریح کرد: مردم سیستان سالهاست از مرزهای جنوب شرق پاسداری می کنند و با وجود مشکلات متعدد نیمی از آنها این مرز را رها نکرده اند.
 
ملاشاهی ادامه داد: ادامه روند خشکسالی در سیستان می تواند موج جدید مهاجرت در سیستان را استارت بزند و این خود می تواند آغازی بر نا امنی در مرز باشد.
وزیر امور خارجه: دو یادداشت اعتراض به افغانستان در پی تامین نشدن حقابه هیرمند ارسال شده
در سنوات اخیر نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اسلامی استان بارها و بارها در مصاحبه ها، نطق های قبل از دستور و جلسات مختلف این موضوع را عنوان و خواستار پیگیری مسئولان امر به خصوص دستگاه دیپلماسی شده اند.
 
در آخرین اقدام و پس از اعتراض نمایندگان منطقه سیستان، چندی پیش وزیر امور خارجه کشور در راستای پاسخگویی به سوال نماینده مردم سیستان به صحن علنی مجلس شورای اسلامی آمده و در این خصوص سخنرانی کرده است.
 
وزیر امور خارجه ایران در صحن علنی مجلس در پاسخ به سوال نماینده مردم زابل درباره اینکه چرا تاکنون در رابطه با حقابه ایران از رودخانه هیرمند در افغانستان اقدام جدی و لازم به عمل نیامده، گفت: دو یادداشت اعتراض به افغانستان برای عدم تامین حقابه هیرمند در فروردین ماه و اسفند سال گذشته به افغانستان ارسال شده است.
 
وی با بیان اینکه در سنوات اخیر وزارت امور خارجه پیگیری های ویژه ای در زمینه حقابه هیرمند داشته است، ادامه داد: در سفری که سال گذشته به افغانستان داشتم با رئیس جمهور این کشور توافق شد که کمیته های پنجگانه ای برای وضعیت ها و حوزه های مختلف تعریف شود و حوزه های متنوع در یک بسته دیده شود که یکی از موضوعات اصلی آن حقابه هامون بود.
 
در صورت عدم تامین حق آبه اقدام متقابل می کنیم
وزیر امور خارجه با بیان اینکه یک مسیر دیگر برای حقابه هامون می توان در نظر گرفت که این مسیر عمل متقابل است، اظهار داشت: در این راستا می توان سختگیری هایی در برخی حوزه ها در ارتباط با کشور افغانستان داشت، البته روابط ایران و افغانستان همواره برادرانه و دوستانه بوده است.
 
این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: از دولت افغانستان خواسته می شود که حقابه این رودها تامین شود تا ایران و نیازهای قانون جمهوری اسلامی ایران مورد توجه قرار گیرد تا اقدام متقابلی صورت نگیرد.
 
ظریف با اشاره به اینکه در تمام ملاقات مسئولان ایران و افغانستان، دغدغه تامین حقابه کشورمان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، گفت: اجلاس کمیساریای عالی ایران و افغانستان در کشورمان به زودی انجام خواهد شد که این موضوع نیز پیش از آن حتما مطرح خواهد شد.
 انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۳۸۴


ارسال