پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ ,24 January 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۳
در همایش ملی پیشرفت پایدار؛ رهیافت تاریخ، فرهنگ و تمدن دارالولایه سیستان مطرح شد؛
تاریخ سیستان جز افتخار چیز دیگری نیست/اقتصاد و معیشت مشکل امروز مردم این خطه است/غلبه بر مشکلات مدیریت شبانه روزی می طلبد
 
صبح امروز همایش ملی پیشرفت پایدار؛ رهیافت تاریخ، فرهنگ و تمدن دارالولایه سیستان با حضور مسئولین استانی و کشوری در زاهدان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار عصرهامون، صبح امروز همایش ملی پیشرفت پایدار؛ رهیافت تاریخ، فرهنگ و تمدن دارالولایه سیستان با حضور مسئولین استانی و کشوری در زاهدان برگزار شد.
 
سردار حسین معروفی فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان در همایش ملی دارالولایه سیستان با بیان اینکه این همایش برای برون رفت از فضای فعلی برپا شده است، گفت: در سال 95 با همکاری سپاه و دانشگاه سیستان و بلوچستان همایش نقش بلوچستان در مبارزه با استکبار برگزار شد و همان جا قول دادیم همایش بعدی دارالولایه سیستان خواهد بود.
 
وی با بیان اینکه ارادت رهبر انقلاب به مردم سیستان و بلوچستان بی نظیر هستند، ادامه داد: رهبر انقلاب مردم سیستان و بلوچستان را به خوبی معرفی کردند، مردم سیستان را قومی کم نظیر می دانند، این مردم در همه عرصه ها بی نظیر بوده و هستند.

تاریخ سیستان جز افتخار چیز دیگری نیست
سردار معروفی افزود: این همایش مانند همایش بلوچستان بدون خط کشی سیاسی و مذهبی برگزار شده است، اصل مردم هستند.
فرمانده سپاه سلمان استان با بیان اینکه مردم این منطقه مایه افتخار تاریخ هستند، تصریح کرد: تاریخ سیستان جز افتخار چیز دیگری نیست، مردم سیستان قبل از انقلاب هم موحد بودند و با تفکر و تعقل ایمان آوردند.
 
وی خاطر نشان کرد: در زمان امام علی (ع) تنها قومی که به پا خزیدند سیستانی ها بودند و اولین قیام کنندگان به خون خواهی امام حسین (ع) نیز قوم سیستان بود.
 
وی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس مردان مرد سیستان در جای جای لشکر ثارالله علم دار شدند، اظهار کرد: حاج قاسم میرحسینی سفیر سیستان بود و امروز همه مردم ایران از این شهید بزرگوار به نیکی یاد می کنند.
سردار معروفی اضافه کرد: امروز هم برای ترویج تفکر انقلاب اسلامی مردم سیستان  نقش پررنگی ایفا می کنند و این مردم در همه زمینه های استثنایی حضور و انقلاب اسلامی را با تمام وجود باور دارند.
 
فرمانده سپاه سلمان استان ادامه داد: امروز این مردم خداجو و بصیر دچار مشکلات زیادی در حوزه اقتصاد و معیشت هستند و دشمن در این دو حوزه بسیار برنامه ریزی کرده است لذا باید گوش شنوا مردم باشیم مردمی که با تمام وجود از انقلاب مرزبانی کرده و مرزبانان تنگه احد ایران هستند.

اقتصاد و معیشت مشکل امروز مردم سیستان است
وی خروجی این همایش را راهکارهای عدم خروج مردم از این منطقه و تامین منابع و تحول این منطقه عنوان کرد و افزود: قطعا خروجی این همایش در حوزه کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت می تواند گره گشای مشکلات منطقه باشد.
 
سردار معروفی با بیان اینکه باید استعدادهای بالقوه سیستان کشف شود، تصریح کرد: حوزه آب، منطقه آزاد و تثبیت ریزگردها از مباحث بلند مدت است که باید همه دست به دست هم دهند تا این برنامه در منطقه اجرایی شود.
 
فرمانده سپاه سلمان استان با اشاره به اینکه این همایش دو روزه خواهد بود و فردا در زابل به کار خود ادامه خواهد داد، اظهار کرد: خوشبختانه رهبر انقلاب به این منطقه توجه ویژه ای دارند که امیدوارم دولت نیز در این خصوص به صورت عملی وارد میدان شود.

مردم سیستان راسخ تر از گذشته پای اعتقاد و باور خود به ولایت و انقلاب ایستاده اند
علی بصیری نیا دبیر کمیته همایش دارالولایه سیستان در ادامه این همایش با بیان اینکه سیستان مقاوم امروز راسخ تراز گذشته پای اعتقاد و باور خود از ولایت و انقلاب ایستاده است، افزود: این همایش با شش محور و هدف برگزار شده است که مهم ترین مولفه در این همایش راهکارهای جلوگیری از مهاجرت مردم سیستان است.
 
وی ادامه داد: دیگر محور های این همایش رویکرد های اقتصادی،  اجتماعی و فرهنگی سیستان و تاثیر بر پیشرفت پایدار منطقه بوده است.
بصیری نیا با بیان اینکه بیشتر مقالات در همین دو حوزه می باشد، گفت: داورانی از دانشگاه سراسر کشور این مقالات را بررسی خواهند کرد.
 
دبیر کمیته همایش دارالولایه سیستان اضافه کرد: تعداد مقالات ارسالی به دبیرخانه همایش  245 مقاله بوده‌است که 144 مقاله قابلیت پذیرش داشته و تعداد 50 مقاله به صورت سخنرانی و مابقی به صورت پوستر مورد تایید هیات داوران قرار گرفته است. 
وی افزود: مقالات پذیرفته شده در civilica و همچنین isc به صورت رایگان عرضه خواهد شد.

سیستان دارای تاریخی کهن است​
در ادامه این همایش سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه هر سرزمین و مردمان آن بازتاب دهنده حوزه ای خاص هستند، گفت: قطعا با آن هویت زیبایی تاریخی و آن خصوصیات و عناصر اصیل شکوه شخصیتی سیستان هرگاه انسان این نام زیبا را می شنود به یاد شرافت، مهربانی ،غیرت، ولایتمداری، دینداری، نجابت و صبر و فداکاری می افتد.
 
وی ادامه داد: توصیف های جامع ای از گذشته با شکوه و تاریخ تمدن ساز سیستان مطرح شد اما آنچه از برآیند این معانی استخراج می شود اینکه سیستان داری تاریخی کهن است.
سردار سلامی تصریح کرد: آنچه که از سیر مبارزات و مقاومت مردم این سرزمین در برابر استعمارگر بیان می شود نشان دهنده سرافرازی یک جامعه است.
جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه مردم این سرزمین  تفسیرگران حقیقی ایمان هستند،  اضافه کرد: آن گونه که انگلیس پرنده های آلوده به طاعون را به مردم این سرزمین می داد و مردم اینجا آنها را از این خطه خارج کردند .
 
وی اظهار کرد: علمای بزرگ، سرداران بزرگ، شهیدان والا مقام که سرور آنها حاج قاسم میرحسینی است و در جایگاه اسلام و ایران مقام والایی دارد. 
وی در ادامه با بیان اینکه قهرمانی و غیرت از خصوصیات مردم این سرزمین بوده‌است، تصریح کرد: اگر فردوسی از مردم اینجا یک رستم افسانه ای را معرفی کرد اما امروز سیستان هزاران رستم حقیقی دارد.
 
سردار سلامی خاطر نشان کرد: هیچ سرزمینی نمی خواهد در گذشته متوقف شودو امروز سیستان می خواهد با کمک  گذشته در آینده ای با شکوه زندگی کند و همچنان در مرکز ثقل فرهنگی و تمدنی ایران قرار بگیرد.
 
غلبه بر مشکلات سیستان مدیریت شبانه روزی می طلبد
جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه  این همایش صرفا برای تجلیل از گذشته نیست، ادامه داد: گذشته هر قوم سکویی برای پرش به آینده ای درخشان است.
 
وی با بیان اینکه نیازمند ساختن یک اراده جدید برای احیای شکوه واقعی سیستان هستیم، گفت: باید تاریخ را زنده کنیم و نه تنها آن را بیان کنیم .
سردار سلامی خاطر نشان کرد: در نظام اسلامی همه مسئول هستند از ما سوال خواهد شد نباید در مقابل این مشکلات و رنج ها که امروز مردمان این منطقه را گرفته ‌است با شرایطی عادی برخورد کنیم.
 
وی افزود: دشمنان به دنبال جنگ اقتصادی هستند، آمریکا و متحدانش به دنبال تحریم هستند و از طرفی فقر و خشکسالی هجوم آورده‌ است و این سوی میدان مردم هستند که باید به کمک مسولین بایستند. 
 
جانشین فرمانده کل سپاه اظهار کرد: امروز این منطقه باید با الگوی جنگ اداره شود و در جنگ هیچکس خواب نداشت همه با همه وجود می جنگیدند و از ناموس و سرزمین خود نگهبانی می کردند باید امروز هم اینگونه باشد و باید مدیریت شبانه روزی بر همه مشکلات غلبه کنیم.

وی با بیان اینکه  همه مسولین باید با هر تعصبی پای کار باشند و مشکلات را برطرف کنیم، افزود: سپاه در میدان است و به اندازه توانش کار می کند این رویه و مرام ماست.

خروج از برجام یک بهانه است، هدف تسلیم کردن ملت ایران است
وی با بیان اینکه عزت مردم برای ما مهم است، خاطر نشان کرد: امیدواریم این همایش به این دو روز منتهی نشود و در عمل ادامه یابد.
سردار سلامی بیان کرد: آمریکا 40 سال است در همه ابعاد علیه ملت ایران تلاش می کند و خروج از برجام و مباحث موشکی بهانه و هدفیست  که ملت ایران را تسلیم کند.
 
جانشین فرمانده کل سپاه ادامه داد: آنچه در این جنگ اقتصادی اهمیت دارد دیپلماسی نیست راهکار این جنگ شکوفا کردن شجره ملت است.
وی با بیان اینکه این جنگ راهکار خارجی ندارد، ادامه داد: مطمین هستیم اروپا در عمل مانند آمریکا عمل می کند هر چند در زبان اینگونه نباشد.
سردار سلامی در ادامه از دیپلمات های کشور خواست همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند مقتدرانه مواضع ایران را دنبال کنند و بدانند اروپا نمی تواند از آمریکا پیروی نکند.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه اعتبار ما از درون نبردهایی سخت بیرون آمده است، تصریح کرد: راز این که ما به باز دارندگی رسیدم و ایران را لنگرگاه ثبات قرار دادیم این است که ابزارهای مبارزه با دشمن را در 8 سال دفاع مقدس آموخته ایم و امروز راهکار نظامی را به روی دشمن بسته ایم.
 
وی ادامه داد: امروز هیچ فضایی برای گزینه نظامی دشمن علیه ایران وجود ندارد و برنامه دشمن جنگ اقتصادی است با این حال امروز اقتصاد ما از میدان تاثیر اقتصادی عبور کرده و نیاز های پیشرفت کشور را خودمان می سازیم و این ثمره تحریم است.

اروپا نمی‌تواند از تبعیت سیاسی آمریکا خارج شود
سردار سلامی با بیان اینکه تحریم های جدید ملت ایران را شکوفا خواهد کرد ، خطاب به دشمنان اضافه کرد: این را بدانید ملت ایران در فشار و تحریم و جنگ و انزوای سیاسی رشد کرده است.
 
جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه امروز می بینید دامنه نفوذ سیاسی و معنوی ایران چقدر از مرزها پیشتر رفته است، گفت: در سوریه، عراق و یمن عجزو  ناتوانی آمریکا کاملا محسوس است و امنیت انرژی در خلیج فارس در دست انقلاب اسلامی می باشد و دشمنان نمی توانند اراده این ملت را تحت تاثیر قرار دهند.
 
وی با بیان اینکه دشمنان قادر به انتخاب گزینه نظامی نیستند و در عرصه سیاسی هم در حال منزوی کردن خود می باشند پس باید محاسبه شده تر عمل کنند، اظهار کرد: جهان بسیار بزرگتر از آمریکاست و ایران تمام ظرفیت ها و منابع برای یک زندگی مستقل از جهان را در بر دارد.
 
سردار سلامی افزود: ایران تحریم پذیر نیست و نقش بزرگی در مسایل جهانی دارد و استقلال خود را با هیچ چیزی عوض نمی کند.
جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه قدرت نظامی ایران افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: انقلاب ما به صورت فیزیکی نفوذ و حضور ندارد که بتوان جلوی آن را گرفت بلکه این نفوذ معنوی و دینی است که هیچ کدام از دشمنان ما این مولفه را ندارند.
 
دامپروری و کشاورزی در سیستان غلط است
حبیب الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این همایش با بیان اینکه کارهای ترامپ در تاریخ ثبت خواهد شد، گفت: هنر مردان بزرگ این است که تهدید را به فرصت تبدیل کنند.
وی ادامه داد: الان زمان آن است که ملت ایران از این فرصت پیش آمده بیشتر استفاده کند.

دهمرده با بیان اینکه شیطان بزرگ غیرقابل اعتماد است و پایبند به هیچ قائده و قانونی نیست، خاطر نشان کرد: این اتفاق به عناصری که در ایران به کدخدا دل داده بودند نیز پیام روشنی داد که نباید به غرب اعتماد کرد.
نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر به دنبال دفاع از سیستان هستیم باید به درستی دفاع کنیم همه باید در کنار هم باشیم تا اوضاع بهتر از این شود.

وی اضافه کرد: در مرحله اول باید مانع کوچ مردم سیستان شد، دامپروری و کشاورزی در سیستان غلط است ، ایجاد کارخانه راهکاری برای نجات منطقه است، البته باید از ظرفیت مرز نیز جهت معیشت مردم بهره برد.

ایجاد کارخانه ،راه نجات سیستان از مشکلات اقتصادی
وی گفت: موضوع گردشگری نیز باید مد نظر قرار گیرد، که این موضوع هم می تواند گره گشای مشکلات سیستان باشد.
دهمرده با بیان اینکه دولت باید سرمایه گذاری و زیرساخت لازم را فراهم کند، اظهار کرد:آب ژرف موضوع دیگری است که می تواند مشکل کم آبی را حل کند که نخستین چاه ایران و خاورمیانه در منطقه در حال ایجاد است.

وی خاطر نشان کرد: 300 میلیون متر مکعب آب در چاه نیمه ها تبخیر می شود که توافقاتی در این خصوص شده است و وزیر نیرو مکلف برای پیگیری این موضوع است.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: چابهار و میلک ظرفیت بزرگی محسوب می شوند که از لحاظ مشکلات اقتصادی می تواند گره گشای مشکلات در بلند مدت باشند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۳۸۷


ارسال