پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ ,24 January 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۶
بی توجهی به ورزش در جنوب شرق کشور ادامه دارد؛
روستائیانِ تنها بندر اقیانوسی ایران در حسرت امکانات ورزشی/ 90 درصد روستاها فاقد زیرساخت لازم است
 
در حالی بسیاری از چهره های ورزشی کشور را روستائیان تشکیل می دهند که بسیاری از روستاهای کشور و بالاخص سیستان و بلوچستان سال هاست که از عدم زیر ساخت ها و نبود امکانات ورزشی مناسب رنج می برند.
به گزارش خبرنگار عصرهامون، شهرستان چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و منطقه آزاد جنوب شرق سال هاست که نه تنها فضای شهری مناسبی ندارد که زیر ساخت های ورزشی نیز در 90 درصد روستاهای آن موجود نیست.
 
علی ای حال در سیاست‌های کلی دولت بر جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها تاکید دارد که در عمل پایین بودن سرانه زیرساخت‌های ورزشی و کم‌توجهی برای حل این ناعدالتی موجب محرومیت جوانان روستایی از تفریحات سالم و مهاجرت به شهرها شده است.
 
در هر حال جوانان روستایی از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های ورزشی کمترین بهره را می‌برند، در حالی که فراهم‌سازی بسترها و توسعه زیرساخت‌های روستایی و احیای بازی‌های محلی و بومی این مناطق می‌تواند نقشی اساسی در توسعه ورزش و همچنین سلامت افراد ایجاد کند.
 
آنچه مسلم است در مناطق روستایی جوانانی حضور دارند که به دلیل برخورداری از روحیه شاداب‌تر و نیروی جسمانی قوی‌تر می‌توانند بهتر از جوانان شهرنشین به فعالیت‌های ورزشی بپردازند، ولی به دلیل توجه نشدن به استعدادهای ورزشی آنها و نبود یک سیستم مدیریتی کارآمد و تخصص‌گرای ورزشی، محکوم به کوچ و مهاجرت می‌شوند.
 
ابابکر بلوچ بخشدار بخش دشتیاری در این خصوص به چهاربهاران گفته است که در زمینه ورزشی استعدادهای خوبی در میان روستاییان وجود دارد که شکوفایی این استعدادها به حمایت مسئولان و ایجاد رشته‌های مختلف ورزشی نیازمند است.
 
وی ورزش و تندرستی را عامل اصلی جلوگیری نسل جوان در ورود به اعتیاد دانست و اظهار کرد: با گسترش فضاهای ورزشی و ایجاد زمینه مناسب برای ورود جوانان در عرصه ورزش می توانیم استعداد های فراوانی را کشف و آنها را به ورزش قهرمانی معرفی کنیم.
 
بلوچ با اشاره به امکانات ورزشی در روستاها بیان کرد: 90 درصد روستاها در منطقه دشتیاری زیرساخت های ورزشی ندارند، جوانان در روستاها مانند دیگر اقشار نیازمند سالن‌ها و امکانات ورزشی هستند و باید زیرساخت‌های آن را در روستاها و مدارس روستایی نیز فراهم کرد.
 
بخشدار دشتیاری افزود: روستاها با تهدید جدی و اماکن امن جهت نفوذ قاچاق مواد مخدر قرار گرفته است  که با گسترش فضای ورزشی باید از ورود جوانان در دام اعتیاد جلوگیری کنیم.
 
وی ادامه داد: یکی از رویدادهای مهم در منطقه دشتیاری، جام رمضان است که یکی ازمعتبرترین جام هاست که در رده مردان برگزار می‌شودکه این مسابقات از سال ۱۳۸۰ به طور مرتب و هر سال یکبار برگزار و تنها در سال‌های  ۷۸-۷۹ و به علت نداشتن برق کافی برگزار نشده‌است.
 
بلوچ خاطرنشان کرد: مسئولان ورزشی شهرستان و استان برای ترویج و توسعه ورزش در روستاها همه باهم کمر همت را ببندیم و از این جوانان حمایت کنیم که سرمایه های اصلی روستاها جوانان هستند.
 
امروزه مسئله بیکاری و عدم تحرک به یکی از مشکلات جامعه بشری تبدیل شده است، که بسیاری از ناهنجاری‌های اخلاقی و انحرافات و همچنین اعتیاد به مواد مخدر نتیجه بیکاری است و باید این مسئله مورد توجه قرار گیرد و تا حد ممکن با فراهم‌سازی سالن‌های ورزشی و امکانات و زیر ساخت‌ها از این معضل جلوگیری شود.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۴۱۱


ارسال