پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ ,24 January 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۵
در اجلاسیه تبیین شعار سال 97 و "حمایت از کالا ایرانی" مطرح شد؛
تولید مستقیم و غیر مستقیم امنیت کشور را در بردارد / "حمایت از کالای ایرانی " شعار سال نیست بلکه نیاز مهم اقتصادی کشور است
 
صبح امروز اجلاسیه تبیین شعار سال 97 و حمایت از کالا ایرانی در زاهدان با حضور مسئولان در حسینه عاشقان ثارالله زاهدان برگزار شد.
 به گزارش عصر هامون؛  صبح امروز اجلاسیه تبیین شعار سال 97 و حمایت از کالا ایرانی در زاهدان با حضور مدیران، فرماندهان نظامی و انتظامی، روسای ادارات و روحانیون در حسینه عاشقان ثارالله زاهدان برگزار شد.
در این همایش سرهنگ رضا لطیفی جانشین سپاه سلمان در امور اقشار با تاکید بر اینکه این اجلاسیه در راستای تحقق حکم و فرمان شرعی حضرت آقا برنامه ریزی شده است اظهار داشت: امیدوارم همه ما در راه تحقق این فرمان موفق باشیم.
وی افزود: از ابتدای سال با عنایت به اینکه 28 سال است که مقام معظم رهبری هر سال را با یک عنوان نامگذاری می کنند سال 97 را نیز با عنوان "حمایت از کالای ایرانی" نامگذاری کردند تا دغدغه ای برای ما مسئولان که اسم بسیج را یدک می کشیم باشد و اولین ارگان باشیم تا پیگیر این حکم باشیم و مقدمات این اجلاسیه را فراهم کنیم.
وی ادامه داد: در ابتدا ستاد این مراسم با 6 کمیته فرهنگی، محتوی، تبلیغات و رسانه، امنیت، نمایشگاه و اجرا تشکیل شد و وظایفی به هر کمیته محول شد و جلسات متعددی با رده های نظارتی و بازرسی نیز انجام شد و همه همکاران پای کار بودند و اجلاسیه امروز ماحصل تمامی جلسات و نظرات دوستان بود.
وی با تاکید بر جنبه تولید و مصرف اضافه کرد: تولید کنندگان ایرانی باید همت خود را به کار گیرند تا کالای با کیفیت ایرانی تولید کنند تا مورد رضایت مصرف کننده قرار گیرد.
وی اذعان داشت: در بخش مصرف کنندگان، رده های نظامی و انتظامی و ادارت و بیمارستانها و ... را به عنوان مصرف کنندگان عمده تعریف کردیم چون می توانند با تهیه اقلام ایرانی در تعداد عمده تا حدودی از کالای ایرانی حمایت کنند چرا که 20 درصد برنامه تغذیه ای را دارند.
وی ادامه داد: ما باید برای کالای استان خود تعصب داشته باشیم و کالای ایرانی را فرزند خود بدانیم و نگذاریم مورد غفلت واقع شود اگر چه از استاندارد کشوری فاصله داشته باشیم.
وی تاکید کرد: در درجه اول باید کالای استان و در درجه دوم کالای تهیه داخل را مورد حمایت قرار دهیم و این موضوع را فرهنگسازی کینم.
سرهنگ لطیفی با تاکید بر اینکه با برگزاری چنین اجلایسه ها و همایش هایی میتوان به فرهنگ  حمایت از کالای ایرانی کمک کرد گفت: نظیر این همایش در سه شهرستان چابهار، زابل و ایرانشهر با حضور میهمانان استانی و کشوری برنامه ریزی شده است.

تولید مستقیم و غیر مستقیم امنیت کشور را در بردارد
محمدرضا احسان فر، مدیرعامل صنایع سیمان زابل خطاب به مدیران و فعالان اقتصادی این اجلاسیه گفت: باور ما بر این است که وقتی صحبت از تبیین شعال می کنیم هدفگذاری بر تقویت اقتصاد و شعار سال باشد . اقتصاد سیاست نیست اقتصاد یک وجه متفاوت و عرصه عمل است که در انتهای آن باید یک اتفاق بیفتد و محصول تولید شود و مورد پسند جامعه باشد و حتی قابلیت فرامرز داشته باشد.
وی افزود: آیا وقتی صحبت از کالای ایرانی می کنیم فقط و فقط منظور ما کالای فیزیکی است و منظور شعار سال تقلیل آن به سطح خرید کالاست؟ خیر اگر شعار سال را در این سطح تقلیل دهیم درست عمل نکردیم. ما به عنوان نخبگان اقتصادی و تاثیرگذاران باید به شعار سال فراتر از زمان نگاه کنیم و آنرا همیشه بکار گیریم و مختص یکسال یا دوسال و ... نکنیم. باید توجه داخلی و بین المللی به این موضوع داشته باشیم.
وی اضافه کرد: امروز امنیت و اقتصاد در هم تنیده شده اند و دو بال هستند که یکی بدون دیگری قابلیت پرواز ندارد و شکل  نمی گیرد. وقتی صحبت از کالای ایرانی  می کنیم عمل تقویت و تولید داخلی را هدفگذاری کردیم و باید بستر سازی لازم برای تقویت تولید داخلی داشته باشیم.
احسان فر خاطر نشان کرد: کالای ایرانی سه مولفه دارد که اگر در کنار هم باشد قابلیت فرهنگ ارتقاء دارد اول مصرف کننده دوم تولید کننده و سوم حاکمیت. کالای ایرانی باید با بالاترین کیفیت و مناسبترین قیمت تولید و مصرف شود.
وی با تاکید بر اینکه مسئولان بستر ساز اصلی فضای اقتصادی هستند گفت:  باید سرمایه گذاری کینم تا تولید شود. در استان سیستان و بلوچستان با این انبوه جمعیت تعداد سرمایه گذار بسیار اندک است استان سیستان و بلوچستان در فقر غوطه ور است اما کسی سرمایه گذاری نمی کند. تک تک ما باید عرصه تولید را تقویت کنیم و شعار و باور ذهنیمان این باشد. اقتصاد جای شعار نیست عرصه عمل است .
وی تاکید کرد: باید در فضای اقتصادی قدرت دویدن داشت . حمایت یتیم خانه ای به در نمی خورد و موجب نا امیدی نخبگان و شایستگان اقتصادی می شود. تولید یک پیوند پسین و پیشین و جانبی ایجاد می کند و پایه های اقتصاد را محکم می کند.
وی گفت: اگر تولید را حمایت کنیم شعار سال را تبیین کردید تولید مستقیم و غیر مستقیم امنیت کشور را در بردارد.

  "حمایت از کالای " شعار سال نیست بلکه نیاز مهم اقتصادی کشور است
حجت الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان در این مراسم با تاکید بر علت نامگذاری چند سال اخیر توسط مقام معظم رهبری اظهار داشت: 40 سال از پیروری شکوهمند انقلاب اسلامی می گذرد و ما صاحب یک نظام مقتدر هستم که راه خودش را پیش می برد و دشمنان در طول این سالها توطئه ها و دسیسه های زیادی را نسبت به ایران اسلامی اعمال کردند که مهم ترین آنها در عرصه نظامی و تعرضات نظامی بود که ملت ایران با هوشیاری  و رهبری های داهیانه امام (ره) و پس از آن مقام معظم رهبری همه موانع پشت سر گذاشت و این را دنیا می داند پس دشمن به خوبی واقف است که در عرصه نظامی نمی تواند کوچکترین خطایی بکند چرا که به لحاظ قدرت نظامی پشتوانه ای محکم داریم.
وی ادامه داد: پس از ناکام ماندن در عرصه نظامی سناریوهای فرهنگی و اقتصادی را در پیش گرفت تا از طریق تحریم ها به اهداف پلید و شوم خود دست پیدا کند اما مقام معظم رهبری با تیزبینی و هوشمندانه توطئه دشمن را دانست و راهکارهای مقابله با آن را نیز برنامه ریزی کردند و در سالهای اخیر در نامگذاری شعار سال به کار بردند.
حجه الاسلام حمیدی افزود: امسال را حضرت آقا سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کردند  و این نامگذاری فقط در حد شعار نیست بلکه نیاز مهم اقتصادی کشور است.اگر ما در تهیه مایحتاج اصلی خود وابسته به دولتهای بیگانه شویم دشمن فشار خود را بر ما تحمیل می کند پس باید به دنبال تولید و مصرف ایرانی باشیم تا دستمان جلوی خودمان دراز باشد و متکی به کشورهای خارجی نباشیم.
وی ادامه داد: تحقق شعار سال فقط برای مسئولان نیست بلکه برای مردم نیز مطرح شده است و همه باید کمک کنند تا این موضوع فرهنگ سازی شود. ما باید ذهنیت جوانانمان را عوض کنیم و به سمت و سوی خرید کالای ایرانی جلب کنیم. ما نمی توانیم از مردم درخواست کنیم که جنس ایرانی بخرند اما می توانیم کالای ایرانی با کیفیت تولید کنیم.
 رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان گفت: بیایید کالای ایرانی با کیفیت تولید کنیم تا با دنیا رقابت کند هر چند امروز کالاهایی داریم که با نمونه خارجی قابل رقابت است اما می بایست این نمونه ها افزایش پیدا کند.
وی با تاکید بر اینکه مسئولان کمک کنند تا این موضوع فرهنگسازی شود افزود: ما به دنبال تاکیدات مقام معظم رهبری برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی هستیم و دادگستری ستاد پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را در قوه قضاییه فعال کرده است و از ابتدای سال جلساتی را برگزار و تا پایان  اسفندماه نیز جلسات در جدولی برنامه ریزی شده است و تلاش شده است تا مشکلات تولید کنندگان مرتفع شود تا تولید کننده بتواند بدون دغدغه به تولید خود بپردازد.
وی ادامه داد: دولت یکی از بزرگترین مصرف کننده هاست و می تواند در عرصه تولید بسیار کمک کننده باشد . دیوان محاسبات می تواند بر ادارات و سازمانها  نظارت کند تا بر اساس ابلاغیه از تولیدات داخلی و بومی استفاده شود و به این شکل از کالای ایرانی حمایت شود.
وی با تاکید بر فرهنگسازی حمایت از کالای ایرانی خاطر نشان کرد: 20 درصد فرهنگسازی بر عهده ارگانهای دولتی و 80 درصد این فرهنگسازی بر عهده مردم است پس باید در این زمینه تلاش بسیار شود و به موقع فرهنگسازی شود .
 
 اگر توان تولید داشته باشیم در کنار قدرت امنیتی  قدرت اقتصادی نیز خواهیم داشت
نادر میرشکار رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در سالیان گذشته مقام معظم رهبری با عناوین مختلف  شعار سال اهمیت موضوع اقتصادی را بیان کردند و اگر غفلت مسئولان نبود شاید امروز به این شکل دغدغه اقتصادی نداشتیم.
وی با تاکید بر اینکه تولید کننده نباید دغدغه ای جز تولید خودش داشته باشد افزود: در حمایت از کالای ایرانی باید تولیدات استانمان در اولویت و سپس کالای داخلی مورد توجه قرار گیرد. ما نیازمند عزم جدی در این راستا هستیم .
وی تصریح کرد: 70 درصد تولید کنسرو ماهی تن در داخل و از شهرهای کنارک و چابهار ماست و این گونه ظرفیت ها ی استان نباید نادیده گرفته شود.
وی افزود: ما در صنایع کیف و کفش و پوشاک در گذشته حرف برای گفتن داشتیم اما با ورود کالای خارجی به کشور به این ظرفیتها به شدت اسیب وارد شد و به مرور جای خودش را به برندهای خارجی داد.
میرشکار با اشاره به اینکه ورود کالای قاچاق نیز باید کنترل شود گفت: اجرایی شدن شعار سال و حمایت از تولید در درجه اول برای استان و سپس کشور کمتر از مباحث امنیتی و مرزداری نیست اگر توان تولید داشته باشیم در کنار قدرت امنیتی؛ قدرت اقتصادی نیز خواهیم داشت.
انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۴۴۸


ارسال