يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ,20 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۴۸
نگاهی به مقاله صبح امروز نشنال اینترست؛
 
پمپئو در حالی خواسته پایان دادن به تقویت حوثی‌ها در یمن را مطرح می‌کند که بر همگان آشکار است که عربستان با سلاح‌های آمریکایی به یمن حمله می‌کند.
به گزارش عصرهامون به نقل از مرآت، نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» ساعاتی قبل مطلبی را با عنوان «آیا آمریکا به جنگ ایران می‌رود؟» به قلم جف اسگول در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد. در این مطلب با استناد به اظهارات مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا این احتمال مطرح شده که این کشور قصد دارد از قوای نظامی خود نیز در برابر ایران استفاده کند اما واکاوی دقیق این احتمال را منوط به کسب داده‌های بیش‌تر در آینده کرده است.
نشنال اینترست در مطلب خود می‌نویسد:«مایک پمپئو، وزیر امور خارجه دولت آمریکا بدون نام بردن از تنگه هرمز، جایی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر در آن دست به ارعاب ناوهای جنگی آمریکا زده است، گفته است که «دولت ایالات متحده آمریکا از آزادی آب‌های منطقه مراقبت خواهد کرد! پمپئو 12 خواسته آمریکا از ایران را فهرست کرده است؛ خواسته‌هایی که شامل پایان دادن به تقویت حوثی‌ها در یمن، عقب‌نشینی تمامی نیروهای ایرانی در سوریه، احترام به حق حاکمیت عراق و اجازه دادن به حکومت این کشور برای خلع سلاح و سر و سامان دادن به وضعیت جنگجویان شیعه در عراق است.»
این نشریه آمریکایی در ادامه سخن تهدید‌آمیز وزیر امور خارجه آمریکا را ذکر می‌کند:«پمپئو گفت من آن‌چه را که ترامپ گفته است به رهبر ایران یادآوری می‌کنم: اگر آن‌ها بار دیگر برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرند، مسأله بزرگ‌تر خواهد شد، بزرگ‌ترین مسأله‌ای که آن‌ها تا کنون داشته‌اند.»
تأمل در مقاله نشنال اینترست و اظهارات مایک پمپئو نشان می‌دهد که آمریکا دائما به دنبال طرح مسائل جدید علیه ایران برای مشوش کردن فضای سیاسی-رسانه‌ای و اعمال فشار بیش‌تر بر ایران است. آن‌ها اکنون از طرح مسائل مرتبط با هسته‌ای و حقوق بشر، به آزادی آب‌های منطقه‌ای در جنوب ایران رسیده‌اند! پمپئو در حالی خواسته پایان دادن به تقویت حوثی‌ها در یمن را مطرح می‌کند که بر همگان آشکار است که عربستان با سلاح‌های آمریکایی به یمن حمله می‌کند، بنابراین جای شگفتی است که کسی از ایالات متحده نمی‌خواهد که تقویت و تجهیز عربستان در برابر غیرنظامیان یمنی را متوقف کند.
ایالات متحده آمریکا در حالی از ایران می‌خواهد که سوریه را ترک کند و از اقدامات نظامی در این کشور دست بکشد که خود در جنایتی آشکار با همدستی دو کشور جنایتکار انگلستان و فرانسه به سوریه حمله موشکی کرده است. ظاهرا پمپئو وقتی از احترام به حق حاکمیت عراق سخن می‌گفته فراموش کرده بوده که خود در عراق مرتکب جنایت جنگی شده و با لشکرکشی غیرقانونی به این کشور، ضمن نقض حق حاکمیت عراق، بیش از یک میلیون کشته و زخمی برجای گذاشته است.
و در نهایت پمپئو در حالی ایران را درباره ازسرگیری برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای تهدید می‌کند که آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم با استفاده از بمب‌های هسته‌ای هیروشیما و ناکازاکی بیش از 220 هزار نفر را به کام فرستاده است و حتی به یک عذرخواهی ساده هم تن نداده است! بنابراین چه کسی شایسته منع شدن از فعالیت هسته‌ای است؟
نکته مهم‌تر آن است که آمریکا به خوبی می‌داند که استفاده از گزینه نظامی، آمریکا را در منطقه در منجلابی فروخواهد برد که رهایی از آن دشوار است؛ بنابراین آن‌ها می‌کوشند با استفاده از استراتژی «جربزه مرغ!» نهایت تلاششان را برای به زانو درآوردن ایران بکنند. ما معتقدیم که آمریکا توان مقابله نظامی با ایران را نخواهد داشت و با کوچکترین تحرکات نظامی، پایگاه‌های آنان در منطقه در معرض خطر قرار خواهد گرفت اما جا دارد در این‌جا از کسانی که معتقد بودند برجام سایه جنگ را از سر ایران دور کرد، سوال کنیم که آیا اکنون سایه جنگ را بر سر خود حس می‌کنند؟!
کوتاه سخن؛ تصور کنید در چنین شرایطی، عده‌ای معتقدند که ایران باید با اروپا بر سر برجام موشکی به توافق برسد؛ این سخن از یک‌سو نشانه خیانت آشکار صاحبان این ایده است و از سوی دیگر به معنای ساده کردن کار آمریکا برای اقدامات نظامی در منطقه!
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۶۱۴


ارسال