چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ,21 August 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: وضعیت خطرناکی که برای آمریکاییها به وجود آمده این است که قدرت در عربستان سعودی کاملا تقسیم شده و هرلحظه ممکن است عربستان به سه قسمت تجزیه شود.
به گزارش عصرهامون،ابوالفضل حسن بیگی در گفتگو با راه دانا گفت: بررسی های انجام شده و گزارشات واصله حاکی از آن است که بین خاندان بن سلمان و خاندان فهد و امیر عبدالله در کاخ ولیعهد عربستان درگیری سنگین و سختی اتفاق افتاده و این درگیریها خرابیهایی زیادی را بوجود آورده است و برای پنهان کردن خرابی ها حتی عکسهای کاخ در گوگل دستکاری شده است و از طرفی  ۲ محافظ ویژه بن سلمان نیز بعد از حادثه مفقود شده اند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: در گزارشاتی که از سوی برخی از کشورهای عربی که با خاندان سعودی ارتباط دارند آمده است در این درگیریها بن سلمان بشدت مجروح شده است البته بعضی از گزارشها هم حاکی از آن است که بن سلمان در یک بیمارستان آمریکایی بستری  و به همین دلیل امکان اطلاع رسانی بسیار دشوار است.
وی افزود: با توجه به اینکه امنیت کاخها در دست نیروهای امنیتی آمریکایی بوده و از طرفی امنیت بن سلمان نیز از حدود یک سال پیش در دست سیا بوده برای آمریکاییها خیلی سنگین است تا بتوانند به سرعت اخبار را اعلام کند.
حسن بیگی گفت:اینجا دو نکته حائز اهمیت است٬ نکته اول اینکه آمریکاییها به دنبال تامین منافع خودشان بوده و می خواهند منافعشان به طور کامل تامین شود فلذا شخص برایشان اهمیتی ندارد و نکته دوم اینکه وقتی شخصی که تحت حمایت و حفاظت امریکاییها  و سازمان  سیا بوده کشته شود عناصر نفوذی و جاسوس که با آمریکاییها ارتباط دارند در سراسر دنیا احساس خطر کرده و نگران می شوند که جان آنها هم هر لحظه ممکن است به خطر بیافتد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود:  امریکاییها در تلاش هستند در صورتی که نتوانند بن سلمان را نگهدارند از خانواده سلمان فرد دیگری را طی یک زمانبندی مجددا بر سر کار بیاورند. اما نکته آنجاست خاندان فهد و امیر عبدالله که از جایگاه ویژه ای در عربستان سعودی برخوردار هستند و مخصوصا با علمای وهابی در عربستان سعودی ارتباط  نزدیکی داشته و همواره آن بخش از قدرتی که در اختیار روحانیون وهابی عربستان قرار دارد با خاندان امیر عبدالله هستند.
وی افزود: نوع برخورد آمریکا باعث شده است تا خاندان امیر عبدالله نگران باشند و به نوعی به آمریکاییها مخصوصا در مقطعی که ترامپ روی کار آمده است اعتماد نداشته باشند فلذا کار آمریکاییها در عربستان سعودی بسیار مشکل شده است.
حسن بیگی اظهار داشت: آمریکا اگر بخواهد از خاندان بن سلمان افرادی را سر کار بیاورد بخش اعظمی از مردم و حکومت در عربستان سعودی مخصوصا مذهبی ها با این جریان مخالفت می کند و اگر بخواهد از خاندان دیگری شخصی را سر کار بیاورد باز این امر بی اعتمادی نسبت به سازمان سیا و آمریکا را در پی خواهد داشت. آمریکا کار بسیار مشکلی را در پیش دارد اما با توجه به اینکه جنگ قدرت در عربستان سعودی شدت گرفته آمریکاییها مجبورند به هر نحوی با سعودیها معامله کنند و به هر شکل ممکن کشور عربستان سعودی را با خود نگاه دارند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد:  وضعیت خطرناکی که برای آمریکاییها به وجود آمده این است که قدرت در عربستان سعودی کاملا تقسیم شده و هرلحظه ممکن است عربستان به سه قسمت تجزیه شود. 
وی با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از خاک عربستان در اختیار شیعیان است افزود: سرزمینی که در اختیار شیعیان عربستان قرار دارد جزء مناطق نفت خیز بوده و بسیار حائز اهمیت است.
حسن بیگی افزود: آمریکا به شدت نگران است اگر عربستان به سه قسمت تجزیه شود حفظ منافعش در عربستان سعودی در آینده غیر ممکن خواهد بود همانطور که در خاورمیانه منزوی شده و چند کشور تحت نفوذ خود را از دست داده است. 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: شرایط به گونه ای است که پایگاههای نظامی آمریکا در خاورمیانه تبدیل به زندانی برای  افسران و سربازان آمریکایی شده و نظامیان امریکا اعزام به خاورمیانه را پای گذاشتن در جهنم می دانند.
وی افزود: آمریکا تلاش کرد بخشی از اقدامات را به انگلیس واگذار کند اما به دلیل بدعهدی هایی که آنها در ماههای گذشته انجام داده بودند مردم عربستان به انگلیسیها نیز پاسخ منفی دادند لذا آمریکا و انگلیس قادر نیستند از منافع حکومتهای وابسته به خود در منطقه دفاع کنند.
حسن بیگی با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی عربستان مساعد نیست و مناطق نفت خیز هم بسیار نا امن است افزود: نگرانی های سعودیها به گونه ای شد که ما شاهد فرافکنی و جنگ روانی وزیر امور خارجه عربستان با ایران هستیم تا جایی که به رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ایران توهین کردند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه  فشار داخلی بر حکام سعودی زیاد است و مردم عربستان زیر بار آمریکاییها نمی روند افزود: سعودیها از طرفی تلاش می کنند با فرافکنی بخشی از اذهان عمومی را از وضعیت داخلی مخصوصا در ریاض منحرف کنند و از طرفی آمریکاییها هم تلاش می کنند هرچه سریعتر با ایجاد هماهنگی بین ۳ خاندان بن سلمان٬ بن فهد و بن عبدالله بر مشکل فایق آیند اما تاکنون نتوانسته اند کاری از پیش ببرند.
وی در پایان با اشاره به نقش کمرنگ انگلیس و شرایط سخت آمریکا تاکید کرد: مردم عربستان سعودی به سه قبیله تجزیه شده اند و بخشی از آنان نیز مسلح شده اند و بخشی دیگر هم آمادگی حرف شنوی از آمریکا را ندارند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۶۹۲


ارسال