چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ,27 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۰
علمای اهل سنت و تشیع سیستان وبلوچستان:
حماسه 15 خرداد برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران/ دشمن سیلی بزرگی از انقلاب خورده و به دنبال انتقام است
 
جمعی از علمای اهل سنت و تشیع سیستان وبلوچستان با بیان اینکه حماسه 15 خرداد برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است، گفتند: در این زمینه دشمن سیلی و ضربه بزرگی از انقلاب خورده و قطع به یقین به دنبال انتقام است.
به گزارش عصرهامون، پانزده خرداد در تاریخ ملت سرفراز ایران یک نقطه عطف فراموش نشدنی و برای نهضت اسلام این ملت نیمه خرداد نقطه تحول بزرگی بوده است. در نیمه خرداد 1342 ماموران رژیم شاه به دستور اربابش آمریکای جنایتکار اقدام به دستگیری بزرگ مرجع دین، حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (ره) در قم کرده، و سپس معظم له را به تهران منتقل کردند، حرکت غیرعاقلانه رژیم شاه باعث شد که مردم علاقه خود را در حمایت از اسلام و نیابت عامه ولی الله اعظم - روحی له الفداء - نشان دهند. آن روز مردم شهرهای مختلف ایران همچون تهران، قم، مشهد، اصفهان، شیراز، ورامین و غیره به پشتوانه امام خمینی - رحمة الله علیه - به خیابانها ریختند و در برابر جلادان تا ندان مسلح شاه با ست خالی ایستادند و پیوند ناگسستنی خویش را با امامشان و روحانیان فداکار و همیشه در صحنه به اثبات رساندند.
ماموران شاه در روز پانزده خرداد هزاران نفر از مردم را به خاک و خون کشیدند و خون مردم مظلوم و مدافع اسلام را در خیابانها و کوچه ها جاری ساختند، آنان هم با صلابت تمام به عشق حمایت از اسلام شربت شهادت نوشیدند، و همزمان با عاشورای حسینی حماسه ای دیگر آفریدند و برای همیشه تاریخ جاودانگی نام خویش را با سالار شهیدان اباعبدالحسین - علیه السلام - و یاران جان بر کف او پیوند زدند.
 
قیام ۱۵ خرداد راه مبارزه در برابر ظلم و ستم را به مردم آموخت
مولوی بلال مقدسیان امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان گفت: قیام 15 خرداد راه مبارزه در برابر ظلم و ستم دیکتاتور را به مردم آموخت.
وی با اشاره به سالروز قیام خونین 15 خرداد، اظهار کرد: قیام 15 خرداد زمینه حرکت پیروزی بخش مردم کشورمان در مبارزه با رژیم پهلوی و استکبار بوده است.
وی با تاکید بر اینکه قیام 15 خرداد در زمانی رخ داد که خفقان شدیدی از سوی دستگاه دیکتاتوری رژیم پهلوی وجود داشت، افزود: حرکت مردم در 15 خرداد شجاعانه و تعیین کننده برای پایه گذاری انقلاب اسلامی بود.
امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان در گفت وگو با دلگان پرس اضافه کرد: بدون تردید می توان گفت که قیام 15 خرداد یکى از مهمترین قیام‌هاى زمینه ‌ساز انقلاب اسلامى ایران بود.
وی ادامه داد: در واقع این قیام تاریخی، زمینه ساز انقلابی شد که امروز سینه به سینه همه مستکبران ایستاده است و پناهگاه مستضعفان عالم است.
امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان عنوان کرد: شهدای 15 خرداد شجاعانه و در راه عزت ملی و اسلام عزیز، از هستی خود گذشتند.
وی گفت: قیام 15 خرداد برخاسته از خاستگاه اسلامی و ملی علیه استبداد داخلی و استعمار خارجی و در جهت حفظ اسلام ناب محمدی شکل گرفت.
مولوی مقدسیان با اشاره به اینکه قیام 15 خرداد جنبش ماندگاری است، خاطرنشان کرد: قیام 15 خرداد راه مبارزه در برابر ظلم و ستم دیکتاتور را به مردم آموخت.
 
تاریخ معاصر سرشار از جنایات رژیم طاغوتی است
حجت الاسلام ابراهیم گزمه امام جمعه شهرستان هیرمند در گفت و گو با ندای هیرمندگفت: قیام ۱۵ خرداد حرکت مردمی در راستای اسلام باوری و به جهت برچیدن ظلم در کشور رخ داد.
امام جمعه شهرستان هیرمند خاطرنشان کرد: قتل عام مرم معترض توسط حکومت طاغوت ، روز خونینی را در تاریخ معاصر ایران‌ به جای نهاده است، مردمی که با نام اسلام و به حمایت از امام راحل به میدان آمده بودند.
وی همچنین تصریح کرد: با برخواستن‌ مردم در ۱۵ خرداد سال ۴۲ اولین پایه های رژیم پهلوی سست شد و مردم توانستتد ترس و وحشت بی نظیری بر دل رژیم طاغوتی بیاندازند.
حجت الاسلام گزمه خاطرنشان کرد: کشتار ۱۵ هزار ایرانی حامی اسلام در این روز بزرگترین سند جنایت حکومت پهلوی است که نشان می دهد شاه عملا توجهی به ملت نداشته است و برای حفظ قدرت دست به هر کاری می زند.
امام‌جمعه شهرستان هیرمند گفت: امروز باید آموزه های این قیام ارزشمند به جوانان یادآوری شود و به همین روال به نسل های بعد منتقل شود زیرا تاریخ معاصر کشور را باید آموخت.
 
حماسه 15 خرداد برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران است
حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی امام جمعه شهرستان چابهار گفت: 15 خرداد سند مخالفت کشور با استکبار بود و باید آن روز را گرامیداشت به طوری که ارزش بیداری و حماسه آفرینی شهدای عظیم الشأن نهضت 15 خرداد در دفاع از امام راحل مرجعیت بزرگ اسلامی در اوج دوران ستم شاهی و غربت روحانیت با هیچ حادثه ای قابل قیاس و توصیف نیست.
وی در گفت و گو با چهاربهاران با بیان اینکه دشمنان انقلاب اسلامی انتظار روزی را می‌کشیدند که ما امام را نداشته باشیم، اظهار کرد: امام خمینی(ره) طی بیش از دو دهه، دو کار مهم و ارزشمند را به پایان رساندند به طوری که هم انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند و هم آن را تثبیت کردند.
وی با تشریح به توانمندی‌های مقام معظم رهبری در رهبری نظام اسلامی در ارتحال امام راحل افزود: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای زمانی سکان انقلاب را برعهده گرفتند که کشور در خلاء نبود امام قرار داشت، نفسِ بسیاری از افراد تاثیرگذار کشور بند آمده بود، اما رهبری بی‌نظیر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آن دوران را پشت سر گذاشتیم.
حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه باید نتایج و ثمره قیام 15 خرداد به خوبی تبیین شود تا همه بدانند که جرقه آغازین نهضت امام راحل و این ملت چگونه شکل گرفته است، تصریح کرد: امام خمینی (ره) با جرأت و جسارت کامل پرده از حقایق رژیم پلید و فاسق شاهنشاهی در مزدور صفتی آمریکا، انگلیس و بسیاری از نظام‌های غربی برداشت و ثابت کرد که این کشور نمی‌تواند نسبت به ارزش‌ها و آرمان‌های اسلام و اعتقادات پشت کرده و یا بدبین باشد.
وی با تشریح به اینکه در صحنه دفاع از انقلاب و دستاوردهای آن امروز همه وظیفه سنگین و خطیری را بر عهده دارند ادامه کرد: بزرگترین خواسته شهدا و خانواده‌های معظم آنها از عموم ملت این است که به مسیر آرمانی امام و شهدا پشت نکنیم بلکه در لبیک‌گویی به ندای ولایت فقیه همواره در صحنه آماده و مهیا باشیم.
خطیب جمعه چابهار با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل اذعان کرد: عظمت امام راحل واقعیتی است که دوست و دشمن به آن اعتراف کرده اند و علاوه بر بزرگان و مراجع عظام تقلید، رهبران سیاسی دنیا نیز از امام به نیکی و بزرگی یاد می کنند.
وی 15 خرداد را نقطه عطفی در شروع انقلاب دانست و تشریح کرد: امروز جوامع اسلامی وظیفه دارند حول محور ولایت، وحدت و همبستگی، خود را حفظ و در برابر دشمن صفوف یکپارچه ایجاد کنند قیام 15 خرداد سرآغاز حرکتی نو در شکل‌گیری انقلاب اسلامی بود که به‌ خوبی توسط امام راحل هدایت و رهبری شد.
حجت الاسلام موسوی با تأکید بر ضرورت برگزاری هرچه باشکوه‌تر برنامه‌های سالگرد ارتحال ملکوتی امام راحل خاطرنشان کرد: برنامه‌های 14 خرداد باید مردمی و باشکوه خاص برگزار شود تا پاسداشت مقام آن امام عزیز و شهدای این انقلاب از ابتدا تا به الان باشد.
 
دشمن سیلی بزرگی از انقلاب خورده و به دنبال انتقام است
حجت الاسلام و المسلمین مجتبی بامری امام جمعه شهرستان سراوان گفت: مردم باید در این زمینه آگاهی لازم را داشته باشند که دشمن سیلی و ضربه بزرگی از انقلاب خورده و قطع به یقین به دنبال انتقام است.
وی در گفت وگو با شستون با بیان اینکه قیام 15 خرداد برای احقاق حق بر علیه باطل بوده است، اظهار کرد: بخاطر اینکه مرجع دینی بالا مقامی بر علیه طاغوت قیام کرده بود و برخورد هایی که رژیم شاهنشاهی با این عالم دینی داشت، مردم دلداده امام راحل با آگاهی کامل در پی کمک به این بزرگوار به خیابان ها ریختند.
وی با اشاره به اینکه مردم در 15 خرداد بر علیه طاغوت و فاسقان عالم قیام کرده اند و انزجار خود را نسبت به این نظام طاغوتی اعلام کردند، تصریح کرد: مردم نشان دادند که همیشه در کنار مرجع عالی مقام خود هستند و هرگز دست دوستی با فاسدان نخواهند داد.
امام جمعه شهرستان سراوان در ادامه اذعان داشت: وقتی رژیم شاهنشاهی متوجه شد که مردم دلداده خط امام هستند و در مسیر امام راحل قرار گرفته اند و در کنار آن قیام مردم تزلزلی بزرگ در دل و ذهن رژیم ایجاد کرده بود، تعدادی از مردم حق جو را به خاک و خون کشیدند.
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ریشه ها و ستون های متعددی دارد، بیان داشت: حضور مردم در صحنه و قیام آنها یکی از ریشه های انقلاب اسلامی می باشد که موجب پیروزی شده است.
حجت الاسلام و المسلمین بامری یادآوری کرد: مردم مومن و متدین ایران نتوانستند با رژیم شاهنشاهی فاسد، عیاش و به دور از دین سازش کنند و بی لیاقتی و سرسپردن به استکبار و طاغوت موجب شد که مردم بر علیه شاه قیام کنند.
وی در ادامه توضیح داد: برای انقلاب زحمت های فراوانی کشیده شده و خون های زیادی ریخته شده است و مردم باید در این زمینه آگاهی لازم را داشته باشند که دشمن سیلی و ضربه بزرگی از انقلاب خورده و قطع به یقین به دنبال انتقام است.
 
قیام ۱۵ خرداد نقطه عطفی در تاریخ انقلاب است
امام جمعه شهر علی اکبر گفت: قیام ۱۵ خرداد نقطه عطفی درکارنامه انقلاب اسلامی ایران به شمارمی‌رود و سرآغاز تحولات و جنبشهای ماندگار شد.
حجت الاسلام و المسلمین مجتبی اشرفیان در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا؛ ابراز کرد: قیام ۱۵ خرداد جوشش غیرت دینی و ملی مردم ایران بود و نشان دهنده حسن اعتماد و ارتباط مردم با روحانیت بود که از تهدیدهای ماموران ساواک احساس خوف نکردند و از عزت ملی خود دفاع کردند.
وی افزود: نقطه شروع این  قیام از آنجا جرقه می‌خورد که ماموران رژیم شاه از حضور گسترده مردم در مساجد و پای منابر به ویژه اینکه درایام محرم بود احساس ترس عجیبی داشتند و بسیاری از وعاظ را احضار واز آنان میخواستند که در محافل و مجالس علیه شاه و علیه اسرائیل مطلبی نگویید و مرتب به مردم نگویید که اسلام در خطر است. 
امام جمعه شهر علی اکبر خاطرنشان کرد: امام خمینی در نشستی با مراجع و علمای قم پیشنهاد کرد در روز عاشورا هر یک از آنها برای مردم و عزاداران حسینی سخنرانی کرده و از مظالم و جنایات رژیم پرده بردارند؛ امام خود نیز علیرغم تهدید رژیم، سخنرانی کوبنده واتشینی برعلیه شاه و جنایات او  وارتباط بااسرائیل انجام دادند و روشنگری کردند.
حجت الاسلام اشرفیان بیان کرد: ماموران ساواک ازاین روشنگری امام که باعث رسوایی شاه شدوحشت زده امام رادستگیرکردندپس از انتشار خبر دستگيری امام (ره ) در پانزدهم خرداد 1342، بسياری از مردم قم و سپس تهران و سایر شهرهابه خیابانها ریختند و در بسیاری از نقاط کشور قیامهای مردمی شکل گرفت و رژیم شاه مردم رابه گلوله بست و افرادزیادی به شهادت رسیدند اما این حرکت مردمی زمینه پیدایش  انقلاب اسلامی در سالهای بعد شد.
وی اذعان کرد: در واقع قیام ۱۵خردادنشان داد که بصیرت و اتحادملت با رهبری یک عالم وارسته می‌تواند ریشه همه طاغوت های زمان راهرچندقدرتمندباشد را بخشکاند.

 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۶۹۴


ارسال