پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ ,21 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدرس حوزه علمیه شب های قدر را شب تصمیم گیری دانست و گفت: شب قدر، شب تصمیم گیری و اراده محکم برای تغییر در مسیر زندگی است.
به گزارش عصرهامون، آیت الله محسن غرویان مدرس حوزه علمیه در گفت و گو با راه دانا اظهار داشت: شب قدر همانطور که از اسمش پیداست به معنای اندازه، تقدیر و سرنوشت معنا شده که در واقع انسان در شب قدر تصمیم می گیرد و نقشه می ریزد برای سال آینده و نگاهی به کارنامه گذشته خود می اندازد تا یک برنامه ای را اندازه گیری کند برای آینده خودش که مهم در شب قدر آن اراده و تصمیم است.
وی تصریح کرد: انسان باید تصمیم بگیرد که برنامه تکاملی خودش را تنظیم کند و یک قدم به جلو بردارد و از گناهان و خطاهایی که مرتکب شده توبه و بازگشت کند و در شب قدر یک تلقینی به نفس خودش بکند که تصمیم بگیرد و برنامه و سبک زندگی خودش را به سمت استکمال و تکامل هدایت کند، به همین معنا شب قدر شب تقدیر و سرنوشت نامیده شده است.
 
آداب و اعمال توصیه شده در شب های قدر
مدرس حوزه علمیه با اشاره به اعمال و آداب شب های قدر بیان داشت: آداب شب های قدر در کتب ادعیه نوشته شده است که این آداب جنبه ظاهری قضیه است؛ در واقع جنبه باطنی قضیه این است که انسان واقعا تصمیم بگیرد و توبه کند و اگر راه خطایی را رفته است تصمیم بگیرد که راهش را عوض کند.
آیت الله غرویان ادامه داد: مهم ترین نکته در شب قدر تصمیم گیری است، یعنی شب قدر در حقیقت شب تصمیم سازی و تصمیم گیری است.
وی افزود: از آداب شب های قدر که توصیه شده است، قرآن به سر گرفتن، دعای ابو حمزه، قرآن خوانی و نماز خواندن است که این ها ظاهر قضیه است؛ باطن اعمال شب قدر تصمیم گیری و اراده محکم برای تغییر در مسیر زندگی است.
این مدرس حوزه عنوان کرد: سرنوشت قطعی و مختوم نست؛ یعنی اینطور نیست که باعث جبر شود بلکه سرنوشت انسان در دست خود اوست و بستگی به آن دارد که انسان در شب قدر چقدر برای برنامه سال آینده خودش تصمیم گیری محکمی داشته باشد و الا شب قدر جبری برای کسی درست نمی کند.
آیت الله غرویان در پاسخ به این سوال که "فلسفه قرآن به سر گرفتن چیست؟" گفت: قرآن کتاب مقدس ما و وحی شده بر پیغمبر اکرم(ص) است و ما به آن اعتقاد داریم؛ در واقع قرآن به سر گرفتن علامت این است که ما میخواهیم معارف قرآن در وجود ما سرایت پیدا کند و ما قصد داریم که تحت قداست قرآن قرار بگیریم.
وی در پایان به تاثیرگذاری شب های قدر در آینده انسان اشاره کرد و بیان داشت: اعمال شب های قدر نوعی الهام گیری است که میخواهیم تقویت روحی کنیم و الهام بگیریم تا بتوانیم آن تصمیم اساسی را برای زندگی بگیریم.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۷۱۹


ارسال