چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ,15 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۳
در پی تشدید افزایش دما در سیستان وبلوچستان؛
پختن تخم مرغ با دمای 53 درجه ای هوا بر روی سقف ماشین/ از روزه داری زیر چتر گرما تا دستان تاول زده رانندگان در راسک
 
مقارن شدن ماه مبارک رمضان با گرمای بیش از 53 درجه ای هوا در راسک علاوه بر ایجاد تاول بر دست رانندگان باعث پخته شدن تخم مرغ بر روی سقف ماشین ها نیز شده است.
به گزارش عصرهامون، عرق هر لحظه از سر و گردن او بیشتر روان می‌شود و لبها خشک تر، اما چاره ای ندارد برای پرداخت اقساط و کسب روزی خانواده اش مجبور است در گرمای بیش از حد هوا با زبان روزه اقدام به جابجایی مسافرها در مسیر راسک به جکیگور و غیره کند.
گرمایی که علاوه بر دستان تاول زده رانندگان می توان با آن نیمرو هم بر سقف ماشین ها درست کرد؛ گرمایی با دمای بیش از 53 درجه که مردم روزه دار این دیار با آن مواجه هستند.
چند سالی است که ماه مبارک رمضان با فصل گرم تابستان مقارن شده و همین امر موجب شده تا روزه و روزه داری در این ایام به دلایلی چند، از جمله طولانی بودن روزها و گرم بودن هوا و تشنگی و عطش ناشی از این گرما سخت و طاقت فرسا شود.
با این وجود اما هستند افرادی که برای کسب روزی حلال بر سر سفره خانواده این روزها با قرار گرفتن رمضان در روزهای طولانی و گرمای بیش از 53 درجه ای هوا کار را رها نکرده و مشغول به فعالیت اقتصادی خود می باشند.
یکی از این مشاغل سخت کار رانندگی و جابجایی مسافران است که در این خصوص به سراغ چند تن از رانندگان خطی شهرستان راسک یکی از شهرهای سیستان وبلوچستان می رویم.
 
 
جوان ترین راننده: لمس کردن گرمای هوای راسک باعث سوختگی دست می شود
ادهم بلوچی جوان ترین راننده خطی راسک با اشاره به گرمی بیش از هوا روزه داری در ماه رمضان را آن هم در ماشین های خطی به روزه داری در سونا تشبیه کرد و گفت: شدت گرمای زمین و هوای راسک به اندازه ای است اگر کفش های افراد تنها به مدت ده دقیقه در آفتاب بماند، دیگر نه تنها نمی شود از شدت گرما آنها را بپوشید بلکه حتی لمس کردن آن نیز باعث سوختگی دست خواهد شد و این سوزانندگی هوا همه جا و همه چیز را درگیرخود کرده است به گونه‌ای که کولرها درتمام 24 ساعت شبانه روز و 12 ماه سال بی وقفه کار می‌کنند اما انگار قرار نیست با قدرت سرمایشی خانه‌ها اندکی خنک شود.
وی در گفت وگو با خبرنگار پاپایا افزود: گویی همه چیز از سنگ، آب و حتی مردم سرزمین آفتاب سوزان در حال تبخیر شدن است گرمای شدید و عجیبی که از ساعت 6 صبح آغاز و تا 17 عصر شدتی باور نکردنی به خود می گیرد اما حتی پس از غروب آفتاب نیز شرایط آب و هوایی تغیری نکرده و داغی زمین و هوای گرم در کنار گرد و خاک و رطوبت شدید تا نیمه شب ادامه پیدا می کند و تازه سشوار طبیعی منطقه سرباز روشن می شود تا در گرمای خرماپزان راسک مردم و حیوانات نیم پز شوند.
بلوچی روزه داری را عامل نزدیکی به خدا دانست و گفت: کار در این ایام با زبان روزه و گرمای طاقت فرسای هوا سخت و غیرقابل تحمل است به گونه ای که تشنگی و کم شدن آّب بدن گاهی باعث بی هوش شدن افراد می شود اما با ایمان و توکل به  خدا تلاش داریم تا در این آزمون الهی پیروز شویم.
وی با تاکید بر اینکه حتی یک روز روزه داری را ترک نکرده ام، خاطرنشان کرد: از دوران نوجوانی به کار کرده در ماشین های بدون کولر و تنورهای متحرک جاده ای عادت کرده ام و با وجود اینکه هر سال هوا گرم‌تر می‌شود، تلاش می کنم تا اراده خود را تقویت کنم و بتوانم این تکلیف الهی را انجام دهم.
 
 

پیرترین راننده خطی: کار در گرمای کشنده اینجا غیر قابل تحمل است
شیر محمد درزاده هم در این خصوص با بیان این مطلب که با 68 سال سن پیرترین راننده خطی شهرستان سرباز است، اظهار کرد: از 18 سالگی در جاده ها با استفاده از حیوانات اهلی و پس از چند سال نیز با رانندگانی در مرز، مشغول به کار بودم  اما هیچ کاری سخت تر از این کار نبود، در بیشتر روزها به دلیل کمبود مسافرین خطی قبل و بعد  از افطار نیز مشغول مسافرکشی هستیم و کار در گرمای کشنده شهرستان و همچنین ضعف و تشنگی روزه داری  در ساعات نزدیک به افطار نیز بسیار سخت و غیر قابل تحمل می شود.
وی افزود: بسیاری از رانندگانی که در خط ایرانشهر راسک و یا راسک جکیگور کار می کنند در ساعات میانه روز جرات کارکردن ندارند و با توجه به آتشی که از هوا می بارد ترجیح می دهند بیشتر در خانه بمانند و از گزند هوای گرم دور باشند، اما هستند چند نفری  که  همچون من به دلیل داشتن قسط، بدهی و فرزند محصل، کار کردن در ظهر را انتخاب کرده و این گرما را به جان می خرند.
درزاده با تاکید بر اینکه این روزها به دلیل گرما حتی گرفتن فرمان خودرو نیز سخت و عذاب آور است، اظهار کرد: تابش مستقیم نور خورشید به اجزاء تیره ماشین باعث گرم شدن بیشتر درون خودرو می شود تا جایی که اگر دست‌های خود را بر روی فرمان جابجا نکنیم تا اندکی خنک شود بی شک تاول زده و بعد از یک دقیقه درست حسی را تجربه می کنیم که انگاری دستان خود را روی بخاری گذاشته ایم.
وی در ادامه نبود بنزین و گرانی آن را بزرگترین مشکل رانندگان خطی شهرستان سرباز دانست و بیان کرد: در طول مسیر مسافران روزه دار که مثل ما مجبور که تحمل گرما نبوده و عادت ندارند مرتب تقاضا می کنند تا کولر ماشین را روشن کنیم اما متاسفانه هیچ گاه نمی توانیم با روی خوش به آنان پاسخ مثبت دهیم چراکه نداشتن بنزین کافی و گران بودن آن دست و بال رانندگان را بسته است.
وی خاطرنشان کرد: نمی دانم بگویم عدم تدبیر مسئولان است یا جبر روزگار که ما را مجبور کرده تا در هوایی که تخم مرغ بر سقف ماشین پخته می شود، خود و مسافران در درون اتومبیل با زجر گرما را تحمل کنیم.
 

این پیرمرد سربازی در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ گلایه ای نداریم و همواره شاکر خداهستیم، تصریح کرد:  در این روزها مبارک وقتی زیر تابش مستقیم آفتاب در درون ماشین های داغ، با کام تشنه و گرسنگی روزه می گیرم به یاد روزه داری پیامبر مکرم اسلام و مسلمین در "شعب ابی طالب" افتاده و به معنویت این شب ها و روزهای مبارک ماه رمضان می اندیشم و به خاطر می آورم که ماندن در راه حق و استقامت در مسیر درست تنها راه رستگاری برای بندگان صالح و خوب خداست.
 
پختن تخم مرغ بر سقف یک ماشین
با  اصرار رانندگان از دماسنج درون ماشین عکس گرفته و تخم مرغی را بر روی سقف یکی از خودرو ها می شکنم تا ثابت شود در این هوا مردم نیازی به گاز و نفت نداشته و می توانند با استفاده از انرژِی خورشیدی غذا طبخ کنند.
مشغول پختن تخم مرغ بودیم که یکی از مسافران با لبخند گفت: اینکه ماشین نیست برادر بلکه یک تنور خیلی بزرگ و گرم است که ما آن را تغییر کاربری داده و از آن به عنوان وسیله حمل و نقل استفاده می کنیم.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۹۱۵


ارسال