سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ ,25 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
سازمان بیمه سلامت ایران از هزینه بیمه‌ای دفترچه درمانی با پرداخت ۲۶۴هزار تومانی خبر داد، همچنین افراد فاقد دفترچه درمان باید هزینه را نیز یکجا پرداخت کنند، درحالیکه این سازمان بیمه‌گر می‌تواند دریافت این مبلغ را قسطی کند. درگذشته این بیمه رایگان بود.
به گزارش عصرهامون به نقل از خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، یکی از برگه برنده‌های طرح تحول سلامت پوشش افراد فاقد دفترچه بیمه سلامت بود، کما اینکه در طرح تحول سلامت قرار بود 5 میلیون نفر بیمه رایگان شوند ولی در اتفاقی ناهماهنگ توسط وزارت رفاه و سازمانهای بیمه گر در حدود 11 میلیون نفر بیمه شدند و از طرفی هم سازمانهای بیمه گر به تعهدات خود عمل نکردند و در نهایت مردمی باقی ماندند با دفترچه‌های کاغذی که اعتبار قدرتمندی نداشته و در نهایت در سال 97 نیز این دفترچه‌ها پولی شدند.
این درشرایطی است که دکتر اسدالله خاوری -کارشناس بیمه گری سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرده است متقاضیان دریافت دفترچه بیمه ایرانیان می‌توانند در سال جاری با پرداخت سالانه 264هزار تومان از پوشش بیمه ای درمان برای خدمات سرپایی و بستری در مراکز طرف قرارداد سازمان بیمه سلامت ایران بهره مند شوند.
کما اینکه این مطلب نکته جدیدی نیست ولی با توجه به اطلاع رسانی دوباره بیمه سلامت برای پولی بودن دفترچه درمانی باید به این مسئله نیز اشاره کرد که هنوز هم دفترچه بیمه به صورت رایگان به افراد ارائه می شود ولی خدمات این دفترچه ها متفاوت شده است و افراد دارنده چنین دفترچه های فقط باید از مراکز درمان دولتی خدمات دریافت کنند.

بیمه رایگان همچنان پابرجا ولی ....
بنابراین اگر با چنین دفترچه بیمه رایگانی نزد پزشکی در مطبی مراجعه شود هیچکدام از هزینه های ویزیت، دارو و خدمات آزمایشگاهی و پاراکلینیکی مشمول بیمه نخواهد شد و فقط باید به مراکز دولتی برای دیافت خدمات بیمه ای با هزینه کمتر مراجعه شود.
مدیران سازمان بیمه سلامت نیز یکی از علت های چنین تصمیمی را فقدان اعتبارات و کمبود بودجه مالی عنوان کردند تا بتوانند با چنین اقدامی بتوانند تا حدودی روند خدمات رسانی را با مدیریت مالی سروسامان دهند.
کما اینکه مسلماً برای برخی از بیماران که دسترسی آنها به مراکز درمان دولتی دشوار است این تصمیم محدودیت سازی تا حدودی برای آنها مشکلاتی دربرخواهد داشت.
البته صاحبنظرانی نیز عنوان می کنند کسانی که به طور رایگان دفترچه بیمه دریافت می کنند برای رعایت عدالت در پرداخت حق بیمه؛ نباید به مراکز خصوصی درمان مراجعه کنند.
همچنین در این باره کارشناس بیمه گری سازمان بیمه سلامت ایران عنوان کرده است: سازمان بیمه سلامت ایران شرایط پوشش بیمه ای برای تمامی هموطنان فاقد دفترچه درمانی را با پرداخت هزینه ای کمتر از روزی 800 تومان در سال جاری فراهم کرده است و علاقه مندان و متقاضیان فاقد پوشش بیمه ای می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و پرداخت حق بیمه سالانه، دفترچه بیمه خود را در همان روز دریافت و از خدمات درمانی ارائه شده این سازمان استفاده کنند.

قسطی یا از یارانه کاسته شود
این در شرایطی است که برخی از افراد فاقد دفترچه درمانی؛ امکان پرداخت هزینه 264هزار تومان را به صورت یکجا نداشته و می طلبد مدیران سازمان بیمه سلامت برای این دست از افراد تدبیری اندیشیده و این مبلغ به صورت اقساطی و برای تضمین پرداخت مبلغ مانده و قسط مورد نظر؛ این مبلغ  264هزار تومانی پوشش بیمه درمانی؛ با مکانیزمی از بخشی از یارانه آنها برداشته شود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۹۴۴


ارسال