شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ,21 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۰۰
به مناسبت روز ملی اصناف؛
اصناف بزرگترین نهاد مدنی در هر کشور/ فعالیت بیش از 107هزار نفر در حوزه اصناف سیستان وبلوچستان
 
رئیس صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر 107هزار و 80 نفر در حوزه اصناف استان در حال فعالیت هستند.
به گزارش عصرهامون، یکی از بزرگترین نهادهاى مدنى در هر کشورى اصناف هستند، این نهادها توسط خود مردم اداره مى شوند و در وضعیت بازار و قیمت گذارى کالاها نقش بسیار موثرى دارند.
از این رو اول تیرماه در تاریخ کشورمان روز اصناف نامگذارى شده و هرساله در این روز مجامع امور صنفى سراسر کشور، مسئولان اتحادیه ها و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت گرد هم مى آیند تا در خصوص مشکلات اصناف به تبادل نظر بپردازند.
در این خصوص خبرنگار عصرهامون گفت و گویی اختصاصی با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در راستای اطلاع رسانی کامل از وضعیت این بخش در استان انجام داده است.
 
فعالیت 107 هزار و 80نفر در حوزه اصناف استان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: اصناف توسط خود مردم اداره می شوند و در وضعیت بازار و قیمت گذاری کالاها نقش بسیار موثری دارند، هم اکنون در این بخش 107هزار و 80  نفر اشتغال دارند.
نادر میرشکار در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با اشاره به فرا رسیدن یکم تیر ماه روز ملی اصناف ضمن تبریک این روز، افزود: یکی از بزرگترین نهادهای مدنی در هر کشوری اصناف هستند، این نهادها توسط خود مردم اداره می شوند و در وضعیت بازار و قیمت گذاری کالاها نقش بسیار موثری دارند. از این رو اول تیرماه روز اصناف نامگذاری شده است.
وی ادامه داد : اصناف در ایجاد اشتغال نقش تاثیرگذاری دارند و از طریق واحدهای کوچک ایجاد  اشتغال می کنند.
این مسئول ادامه داد:در این بخش به برندسازی توجه ویژه ای نشده اما در بخش های صنعتی، تولیدات فرش و خرما  برند سازی انجام شده است .
میرشکار افزود: در بخش مشاغل خانگی بازار خوبی وجود دارد و در این بخش نیاز به ایجاد بازارچه ها و مراکز فروش احساس می شود تا از طریق شرکتهای پشتیبان در بازار داخل و خارج از کشور  تولید ات عرضه شود اما آنچه مسلم است ایجاد خوشه های صنعتی  همانند خوش های فرش دستباف و خرما برای صنایع دستی چه در نمایشگاه های داخلی و چه خارجی جایگاه بهتری را ایجاد می کند و از لحاظ تثبیت شغل برای شاغلین بسیار مهم است.
وی در خصوص آخرین وضعیت بخش اصناف در سطح استان بیان کرد: دراستان بالغ بر42هزار و 810 واحد صنفی در رسته های توزیعی،تولیدی-خدمات فنی،خدماتی مشغول به فعالیت می باشند.
وی با اشاره به آخرین وضعیت انتخابات اصناف استان گفت: بر اساس آمار مرکز اصناف و بازرگانان ایران و دبیرخانه هیات عالی نظارت ، استان سیستان و بلوچستان با کمترین درصد انتخابات معوقه اتحادیه های صنفی بهترین عملکرد را در این زمینه در کشور داراست.
وی در خصوص واحدهای فاقد پروانه کسب و مجوز های لازم برای فعالیت در استان نیز تصریح کرد: آنچه مسلم است نگرانی هایی در رابطه با واحدهای بدون پروانه کسب وجود دارد که به نظام اقتصادی ما ضربه وارد می کند و این موضوع ارتباط مستقیم با اتاق های اصناف دارد که به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و اتحادیه های صنفی باید به عنوان امانت دار بر اساس قوانین جلوی فعالیتهای این واحدها را گرفته و انها را به سمت قانونی شدن سوق دهند و در صورت عدم تمکین به قانون با همکاری پلیس نظارت براماکن عمومی این واحدها پلمپ شوند.
وی در پایان خواستار همکاری بیش از پیش نهادهای مرتبط با حوزه اصناف در سیستان و بلوچستان شد.


انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۰۸۳


ارسال