يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ,7 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۰
پس از 8 ماه چشم انتطاری؛
ملوانان زندانی در سومالی به آغوش خانواده‌ بازگشتند
 
17 ملوان یک لنج صیادی که مهرماه سال گذشته به اتهام ورود غیرمجاز به آب‌های سومالی بازداشت شده بودند، امروز وارد کنارک شدند.
به گزارش عصرهامون، صبح امروز هفده ملوان یک لنج صیادی که مهرماه سال گذشته به اتهام ورود غیرمجاز به آب‌های سومالی بازداشت شده بودند، وارد فرودگاه کنارک شده و مورد استقبال مسئولان و خانواده‌هایشان قرار گرفتند.
در حاشیه ورود ملوانان به فرودگاه کنارک هدایت الله میرمرادزهیمدیر کل شیلات سیستان وبلوچستان در گفتگو با چابهاران اظهار کرد: این صیادان با تلاش وزارت امور خارجه، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا، استانداری و شیلات کشور آزاد شدند.وی با اشاره به نحوه بازداشت غیرمجاز ملوانان ایرانی افزود: ملوانان آزاد شده چابهار و کنارک در هنگام صید در آب های دور حدود 9 ماه قبل در آب های بین المللی مشغول صید بودند که به اتهام ورود غیرمجاز به آب های سومالی بازداشت شدند.
وی با اشاره به کشته شدن ناخدای ادامه داد: پس از توقیف لنج و درگیری بین دو طرف ناخدای لنج کشته شده و 16 ملوان دیگر توسط نیروهای کشور سومالی دستگیر که در طول ماههای گذشته زندانی بودندهمچنین ملوانان توسط یک دادگاه سومالی محکوم به دو سال زندان و پرداخت جریمه نقدی شدند.

 

میرمرادزهی از پیگیری اداره کل شیلات سیستان وبلوچستان، وزارت اطلاعات، وزارت خارجه، سفارت ایران در کنیا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در نایروبی برای آزادی صیادان زندانی قدردانی کرد.
وی با اشاره به آزاد سازی چهار صیاد در بند دزدان سومالی در
ایام ماه مبارک رمضان عنوان کرد: شغل صیادی خطرات زیادی دارد و بیش از 25 هزار صیاد به وسیله 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق در این منطقه مشغول صید و صیادی هستند.
مدیر کل شیلات استان تصریح کرد: همچنین 10 صیاد ایرانی نیز در طول دو هفته اخیر از آبهای پاکستان نجات یافته و با تلاش و همکاری مقامات دو کشور از طریق مرز زمینی ریمدان چابهار به وطن بازگشتند.
​وی با اشاره به کشته شدن ناخدای لنج خاطرنشان کرد: پیگیری ها برای پایمال نشدن خون ناخدا به صورت مداوم انجام خواهد شد تا اقتدار کشور و خون یک انسان بیگناه نادیده گرفته نشود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۰۸۶


ارسال