سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ,22 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۷
10هکتار از اراضی کشاورزی گشت سراوان در آتش سوخت
 
رئیس جهاد کشاورزی سراوان گفت: 10هکتار از اراضی کشاورزی شهر گشت طی دوازده ساعت در آتش سوخت.
شیرزاد کمالی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، افزود:  حدود 70هکتار اراضی کشاورزی در حوزه شهر گشت وجود دارد که از ساعت 13روز گذشته تا یک بامداد امروز 10هکتار معادل 14درصد از این اراضی در آتش سوخت.
وی اظهار کرد: این آتش سوزی با کمک  5 دستگاه خودروی آتش نشانی، مردم محلی و دیگر دستگاه های مرتبط مهار و خاموش شده است.
وی ادامه داد: برآورد خسارت این آتش سوزی بر عهده جهاد کشاورزی بوده و اظهار نظر برخی از مسئولان این شهر در زمانی که آتش هنوز خاموش نشده را نمی توانیم بگوییم با کار کارشناسی صورت گرفته است.
این مسئول تاکید کرد: با توجه به نیاز و لزوم برآورد خسارت، تیم کارشناسی این اداره از ابتدای صبح امروز با حضور رئیس شورای شهر گشت در منطقه حاضر و برآورد میزان خسارت را انجام داده اند و براساس آمار اولیه، هزار و 700اصله درخت مثمر شامل هزار نخل بارده و 700 نخل غیربارده از بین رفته  و 800نخل غیر مثمر نیز در این آتش سوزی به طور کامل سوخته است.
کمالی تصریح کرد: 16میلیارد و 150میلیون ریال میزان برآورد اولیه خسارت آتش سوزی گشت می باشد.
وی در خصوص پرداخت خسارت به مالکان اراضی کشاورزی که در این واقعه درختان نخل باغات کشاورزیشان از بین رفته است نیز گفت: اراضی که دارای بیمه کشاورزی بوده اند، برای دریافت خسارتشان از بیمه اقدام می شود اما برای دیگر اراضی باید گفت با توجه به اینکه اغلب آتش سوزی ها ساخته دست بشر است، شامل حوادث غیر متقربه محسوب نمی شود، مگر آنکه هواشناسی از قبل اعلام کرده باشد که درجه هوا در منطقه بیش از حد باشد.
وی خاطر نشان کرد: باد به سمت حرس نخیلات روی بیاوریم، آتش سوزی بر اثر عوامل مختلف ممکن است رخ دهد اما اگر درختان نخل در اراضی کشاورزی حرص شده باشند و شاخ و برگ خشک از باغات جمع آوری بشود، آتش به این شکل گسترش پیدا نخواهد کرد.
وی با توصیه به کشاورزان مبنی بر بیمه کردن اراضی و محصولات باغی خود، تصریح کرد: جهاد کشاورزی طرح های مختلفی را در استان اجرا می کند و یکی از این فعالیت ها جایگزین کردن باغات دارای نخیلات درجه 3 و 4 به درجه یک است که از ارقام تجاری محسوب می شود و در سالهای اخیر باغداران نیز در این طرح در حال مشارکت می باشند.
خبرنگار: پوریا جهانتیغی

انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۲۹۳


ارسال