جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ ,23 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
هشتمین سالگرد شهادت شهدای مسجد جامع زاهدان در حالی برگزار شد که هیچ یک از مسئولین بنیاد شهید در این مراسم شرکت نکردند.

به گزارش عصر هامون، کوچه پس کوچه های زاهدان یادآور خاطراتی است که مردم این شهر با شهدای آن داشته اند، خیابان امیرالمومنین(ع) و شهدای مسجد حضرت علی ابن ابیطالب(ع)، بولوار ثارالله و یاد شهدای جان بر کف سپاه، خیابان بزرگمهر و شهدای انتظامی و ده ها و صدها شهید دیگر که کوچه های شهر مزین به نام آنهاست اما نفس های تیرماه که به شماره می افتد یاد آوری میکند که سال های نه چندان دور در این شهر حادثه ای  رقم خورد که بیشترین شهید را در مرکز استان برجای گذاشت، حادثه ای که پرده از چهره مهره های خود فروخته داخلی برداشت و نشان داد وهابیت لحظه ای وحدت میان شیعه و سنی را بر نمی تابد و این تفکر مسموم تکفیری همواره خط انشقاق در جنوب شرق را دنبال می کند.
اگر از همه اینها که برای مردم سیستان و بلوچستان پر واضح  است بگذریم؛ بی مهری متولیان ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان هر ساله درسالگرد شهادت شهدای مسجد جامع زاهدان عیان تر می شود، این ادعایی است که غالب خانواده های شهدای این حادثه بر آن صحه گذاشته اند.
اما آنچه در هشتمین سالگرد شهادت شهدای مظلوم این حادثه رقم خورد تحریم این مراسم توسط بنیاد
با توجه به اینکه حادثه مسجد جامع بالاترین سند انحراف عقیدتی و انسانی گروه های تکفیری در سیستان و بلوچستان می باشد به یقین می توان فهمید که هنوز متولیان بنیاد شهید صورت مسئله را به خوبی درک نکرده اند.
شهید استان بود که با عدم شرکت در این مراسم که با سنگ تمام پایگاه بسیج امام خمینی(ره) و هیئت امنای مسجد جامع زاهدان رقم خورد و به زیبایی توسط صدا و سیما اطلاع رسانی شد جای تامل و نگرانی برای متولیان و داعیه داران ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان دارد.

ظاهرا اصل مسئله سالگرد مسجد جامع زاهدان را دوستان و متولیان اداره کل بنیاد شهید سیستان و بلوچستان چندان درک نکرده اند. اصرار برای برگزاری سالگرد شهدای مسجد جامع زاهدان ریشه در این مبنا دارد که حوادثی همچون حادثه تروریستی مسجد جامع زاهدان همچنان اصلی ترین فرقان برای مسائل اعتقادی، فرهنگی و امنیتی استان به شمار می آید. این که متولیان بنیاد شهید در سالگرد این حادثه تروریستی شرکت نکردند در درونش یک برداشت نگران کننده وجود دارد. زیرا با توجه به اینکه حادثه مسجد جامع بالاترین سند انحراف عقیدتی و انسانی گروه های تکفیری در سیستان و بلوچستان می باشد به یقین می توان فهمید که هنوز متولیان بنیاد شهید صورت مسئله را به خوبی درک نکرده اند . زیرا یادآوری چنین حوادثی و زنده نگه داشتن آن بسیار متفاوت از برخی امورات مشابه است و یک ضرورت فعلی برای استان محسوب می شود و چه زیبا آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان در گفت و گو با عصرهامون اشاره کرد:که"برگزاری سالگرد شهدا در زمان خود شهادت، تجلیل واقعی از شهدا و افشای ماهیت نفاق و کفر و شرارت است".
در همین راستا خانواده شهدای شعبانیه در گفت وگو با خبرنگار ایثار و شهادت عصرهامون ضمن گلایه از کوتاهی مسئولان بنیاد شهید در برگزاری یادواره شهدای مسجد جامع زاهدان گفتند:
بنیاد شهید متولی برگزاری چنین مراسماتی در حق شهدا کوتاهی کرده است.
سال گذشته تنها یک دیدار از برخی خانواده های شهدا انجام شد آن هم اجلاسیه شهدای استان بود که متولی برگزاری آن سپاه پاسداران بود.

 
بنیاد شهید مراسمی مبنی بر یادبود شهدا در سالگرد شمسی آنان برگزار نکرد
همسر شهید آبیاری در خصوص برگزاری یادواره شهدای شعبانیه در گفت وگو با خبرنگار ایثار و شهادت عصرهامون اظهار کرد: بنیاد شهید عملکردی مبنی بر برگزاری یادبود شهدا در سالگرد شمسی آنها نداشت و این مراسم را هیئت امنای مسجد جامع با همکاری پایگاه مقاومت بسیج مسجد برگزار کردند.
وی گفت: از آنجایی که متولی برگزاری چنین مراسماتی بنیاد شهید است و با توجه به  اینکه شهدای شعبانیه شهدای مسجد هستند می طلبد بنیاد شهید هم با هیئت امنای مسجد در این خصوص همکاری لازم را برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن یادواره شهدا انجام می داد.
 
عدم حضور مسئولان به ویژه بنیاد شهید باعث رنجش خاطر خانواده شهدا شد
همسر شهید آبیاری عدم حضور مسئولان به ویژه مسئولان بنیاد شهید را باعث رنجش خاطر خانواده شهدا دانست و افزود: از طریق شبکه تلویزیونی هامون چندین بار خبر برگزاری این یادبود اطلاع رسانی شد اما جز برادران سپاه، مردم و خانواده شهدا هیچ مسئولی از ارگان های دیگر در مراسم حضور نداشت.
وی ادامه داد: اطلاع رسانی ها بسیار کمرنگ است
هر چه از زمان شهادت شهدا می گذرد بیشتر به فراموشی سپرده می شوند.
باید در زمینه ترویج فرهنگ و ایثار شهدا همت بیشتری انجام شود.

همسر شهید آبیاری با بیان اینکه سرکشی و دیدار مسئولان بنیاد شهید از خانواده شهدا کمرنگ است، ادامه داد: سال گذشته تنها یک دیدار داشتیم آن هم اجلاسیه شهدای استان بود که متولی آن سپاه پاسداران بود که یک نماینده از بنیاد شهید هم حضور داشت؛ از اولین سالگرد همسرم تاکنون تنها یکبار مسئولان بنیاد شهید به خانه ما آمده اند اما سپاه حداقل سالی دوبار از ما به عنوان خانواده شهدا سرکشی می کند.
 
بنیاد شهید در حق شهدا کوتاهی کرده است
پدر شهید فرازمند یکی از شهدای مسجد جامع زاهدان نیز بیان کرد: بنده در استان حاضر نبودم و از طریق یکی از خانواده شهدا و همچنین تماس تلفنی فرمانده پایگاه بسیج مسجد مطلع شدم که قرار است چنین مراسمی برگزار شود.
وی بیان کرد: بنیاد شهید که متولی برگزاری چنین مراسماتی می باشد در حق شهدا کوتاهی کرده است، از عملکرد بنیاد شهید در این رابطه راضی نیستیم زیرا هر چه از زمان شهادت شهدا می گذرد بیشتر به فراموشی سپرده می شوند.
خانواده شهید محمد حسینی هم در خصوص برگزاری یادواره شهدای شعبانیه در گفت وگو با خبرنگار ایثار و شهادت عصرهامون اظهار کرد: اطلاع رسانی و برگزاری مراسم به عهده هیئت امنای مسجد، پایگاه مقاومت بسیج و با حضور
عدم حضور مسئولین به ویژه بنیاد شهید در این یادواره باعث رنجش خاطر خانواده شهدای شعبانیه شده است.
خانواده شهدا بود.

وی بیان کرد: عدم حضور مسئولین به ویژه بنیاد شهید در این یادواره باعث رنجش خاطر خانواده شهدای شعبانیه شده است.
 
بنیاد شهید تنها در زمان برگزاری یادواره یا نزدیکی سالگرد به یاد خانواده شهدا می افتد
خانواده شهید گلدوی هم با بیان اینکه باید اطلاع رسانی از طریق بنیاد شهید و رسانه ها انجام می شد، گفت: برگزاری چنین یادواره هایی بر عهده بنیاد شهید است، هرموقع سالگرد یا یادواره ای بشود بنیاد شهید یاد خانواده شهدا می افتد؛ میزان رضایت ما از عملکرد این نهاد متوسط است.
خواهر شهید کیانی یکی دیگر از خانواده های شهدای شعبانیه هم در خصوص برگزاری یادواره شهدای شعبانیه در گفت وگو با خبرنگار ایثار و شهادت عصرهامون اظهار کرد: اگر چه متولی برگزاری چنین مراسماتی بنیاد شهید است اما ما از طریق هیئت امنای و پایگاه مقاومت بسیج مسجد مطلع شدیم قرار است برای شهدایمان مراسم یادبودی برگزار شود.
وی ادامه داد: رضایت مطلوبی از این اقدام بنیاد شهید نداریم چون اقداماتی که در برگزاری سایر مراسمات شهدا انجام می دهند برای شهدای شعبانیه انجام نمی شود به گونه ای که مراسم یادبود شهدای مسجد جامع هر سال کمرنگ تر از سال قبل می شود.
به گزارش عصرهامون خانواده های شهدای شعبانیه هشت سال است داغ عزیزانشان را بر دل می کشند، اما چه داغی سنگین تر از غربت آنان در میان مدعیانی که تنها در گرمی بازار روزهای آغازین در پی مخاطب بیشتر هستند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۵۶۳


ارسال