پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ ,29 October 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
جوان ترین استان کشور در لیست بیکارترین ها قرار گرفت!
 
سیستان وبلوچستان جوان ترین استان کشور محسوب می شود اما بر اساس جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران نام این استان جزو بیکارترین استان های کشور قرار گرفت.
به گزارش عصرهامون، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران که از نتایج تفصیلی سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ اعلام شد، استان سیستان وبلوچستان جوان‌ترین استان کشور به لحاظ جمعیتی در میان ۳۱ استان کشور بود. این امر لزوم برنامه ریزی ویژه دولت مردان برای این استان را ضروری کرد و همگان گمان می کردند که چنین نیز خواهد شد.
یکی از مشکلات موجود برای اشتغال جوانان در استان سیستان وبلوچستان نداشتن نقدینگی لازم برای ایجاد کسب و کار خانگی و اشتغالزایی است که در این حوزه نیازمند تسهیلات کم بهره از سوی دولت هستند.
در همین راستا، وزیر ورزش و جوانان در سفر خود به سیستان وبلوچستان که تیرماه سال جاری انجام شد از تصمیمات مهم دولت برای اشتغالزایی در این استان خبر داد. مسعود سلطانی فر بیان کرد که برای جوانان تسهیلات اشتغالزایی با مشارکت صندوق کارآفرینی امید انجام می‌شود که در سیستان و بلوچستان سقفی برای تسهیلات در نظر گرفته نشده بنابراین هرچقدر طرح مناسب برای اشتغال جوانان ارائه شود منابع مورد نیاز توسط صندوق تامین خواهد شد.
از آنجا که یکی از وعده های اصلی دولت ایجاد اشتغال برای جوانان بود متاسفانه این موضوع در استان سیستان وبلوچستان به خوبی محقق نشد و کار به جایی رسید که رئیس ستاد انتخابات حسن روحانی نیز در اردیبهشت ماه سال گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه به صراحت اعلام کرد که کارنامه دولت در بخش اشتغالزایی سیستان وبلوچستان قابل دفاع نیست و او نیز عملکرد دولت در این بخش را به نقد کشاند.
حجم بالای بیکاری در سیستان وبلوچستان  که به گفته حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی به بالای 50درصد هم می رسد باعث شده تا تعداد زیادی از جوانان به مشاغل کاذب از جمله فروش غیرقانونی سوخت بپردازند که این کار نیز ضربات سنگینی به هویت جوان و البته اقتصاد کشور وارد می کند.
تصویب قانون جدید مبنی بر ممنوعیت بکارگیری افراد بازنشسته در مشاغل دولتی و مدیریتی کورسوی امیدی را برای جوانان تحصیلکرده سیستان وبلوچستان روشن کرد و به آینده شغلی خود امیدوارتر شدند که شاید تحقق این امر بتواند بخش اندکی از آنها را در حوزه اشتغال خودکفا کند که البته این موضوع نیز هنوز به حوزه اجرا نرسیده است.
با تمام این اوصاف و بر خلاف شعارهای داده شده از سوی دولت مردان، مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود که مربوط به بهار 97 می باشد آمار نرخ بیکاری در استان های کشور را منتشر کرد.
بر اساس این آمار، سیستان وبلوچستان که جزو جوان ترین استان های کشور می باشد در رده دوم بالاترین نرخ بیکاری با رقم 18.6 درصد قرار گرفته است که نشان از عملی نشدن وعده ها در حوزه اشتغالزایی برای این استان مرزی را دارد.
نکته جالب تر اینجاست که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل یعنی بهار 96 رشد بیشتری هم داشته است چرا که نرخ بیکاری در بهار 96 به عددی معادل12.7درصد رسیده است و در بهار امسال با رشد بیشتر 18.6 درصد ثبت شد.ناگفته نماند که نرخ بیکاری در بهار 95 عدد 10.8 را به ثبت رسانده است!
حال باید منتظر ماند و راه حل های عملی دولت در حوزه اشتغال زایی در این استان را شاهد باشیم چرا که مردم و خصوصاً جوانان این استان از وعده، شعار و برگزاری همایش های بی فایده خسته شده اند و در انتظار اقدام عملی از سوی مسئولان هستند.
انتهای پیام//
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۸۱۱


ارسال