پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ ,18 April 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۶
یادداشت سردبیر
علت سکوت همگانی در پرونده "دشت لاشه های مردار در زاهدان" چیست؟!
 
دشت لاشه های مردار در شهرک دامداران زاهدان موضوعی ست که مستقیم با سلامت مردم ارتباط دارد اما هیچ مسئولی حاضر به سخن گفتن در این باره نیست.چرا؟!
طی روزهای گذشته پایگاه خبری عصرهامون از وجود "دشت لاشه های مردار در کنار شهرک دامداران زاهدان" خبر داد و انتظار می رفت با توجه به شرایط اسفناک منطقه، بلافاصله اقدامات پاکسازی آغاز و نحوه برخورد به اطلاع مردم‌ برسد اما در کمال تعجب هیچ خبری از دستگاه های مرتبط نشد و تنها مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان اعلام کرد که گروه های بهداشتی شامل 35 گروه سیار، 23 گروه ثابت متشکل از 19 دامپزشک، 70 بازرس بهداشتی و 12 ناظر شرعی با هدف تامین بهداشت عمومی و پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام در ایام عید قربان فعالیت می کنند اما آقای مدیرکل اعلام نکرد که برای قبل از ورود این دام به چرخه ذبح و فضای آلوده کنار شهرک چه اقدامی کرده اند؟!
به راستی اداره کل دامپزشکی چرا نسبت به تصاویر منتشر شده از دشت لاشه های مردار در زاهدان سکوت کرد و هیچ سخنی به میان نیاورد؟! مگر نظارت این دام ها بر عهده کیست؟! شهرداری زاهدان اعلام می کند دو میدان برای عرضه بهداشتی دام تعیین کرده است. کدام بهداشت؟ آنها هم در این قضیه سکوت اختیار کرده اند. مسئولان شهرداری هم لبان خود را دوخته و حرفی درباره فروش دام زنده در محیطی آلوده نمی زنند. علت چیست؟
دانشگاه علوم پزشکی هم گزارشی از اقدامات خود در این زمینه ارائه نکرد و همه چیز را به آینده موکول کرد. دادستانی و دستگاه قضایی نیز در قامت مدعی العموم به این مساله که با جان و سلامت عموم شهروندان رابطه مستقیم دارد ورود نکرد. مگر مردم گوشت و شیر مورد استفاده خود را از همین شهرک تامین نمی کنند؟ پس چرا شرایط باید به گونه ای رقم بخورد که شهروندان در مصرف گوشت نیز ترس و دلهره داشته باشند و مسئولان در این ایام تنها همان مصاحبه های تکراری را به رسانه ها اعلام کنند و تمام.
جای سئوال است که چرا اصحاب رسانه نیز این موضوع را از مسئولان پیگیری نمی کنند؟! مگر آنها صدای مردم و حلقه واسط میان مسئولان و مردم نیستند پس چرا مطالبه گری درباره سلامت شهروندان را با چند خبر تکراری معاوضه می کنند؟! نقش رسانه ملی در کجای سلامت و بهداشت عمومی مردم قرار دارد؟! مگر پوشش این ماجرا خط قرمز آنهاست؟!
مردم گلایه مندند و مسئولان باید پاسخگو باشند. رسانه ها نیز نقش شان پررنگ تر است اما علت این همه سکوت همگانی چیست؟!
سیدمجتبی طباطبایی زاده
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۴۲۸۵


ارسال