نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » میزگرد » اجتماعی

با هدف خدمت به منابع‌طبیعی؛

فعالیت 4700 همیار افتخاری طبیعت در سیستان وبلوچستان/ عرصه های منابع طبیعی سرمایه ملی است

۱۲ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۵

رئیس اداره آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان از فعالیت 4هزار و 700 نفر در سطح استان به عنوان همیار افتخاری طبیعت خبر داد.

به گزارش عصرهامون، حمیدرضا شهرکی در حاشیه بازدید از دفتر عصرهامون،، در جمع خبرنگاران این رسانه، افزود: با تلاشهای انجام شده و دوره های آموزشی و ترویجی برگزار شده، 4هزار و 700نفر به عنوان همیار افتخاری طبیعت در سیستان و بلوچستان توسط منابع طبیعی و آبخیزداری استان سازماندهی شده اند.

وی ادامه داد: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به عنوان متولی اصلی حفظ، احیاء، توسعه و بهره‌برداری صحیح و اصولی از منابع‌طبیعی تجدیدشونده، اگر چه تاکنون طرح‌های بیشماری را به مرحله اجرا گذاشته اما به علت پراکندگی و وسعت زیاد عرصه‌های مرتعی، جنگلی و بیابانی، به تنهایی قادر به انجام حفاظت کامل این عرصه ها نبوده و این امر بدون مشارکت مردم و جوامع محلی امری محال و غیر ممکن می باشد.

وی گفت: در راستای مشارکت گیری از مردم در حفظ، احیاء و توسعه منابع‌طبیعی و ترویج و تبدیل فرهنگ منابع طبیعی به معارف عمومی، افراد علاقمند و دوستداران منابع‌طبیعی به طور داوطلبانه و به قصد خدمت به منابع‌طبیعی کشور، در طرح همیاران طبیعت سازماندهی می‌شوند تا به وسیله دستورالعمل‌ها و آموزش‌های لازم، سطح دانش و بینش آنان افزایش یافته و به عنوان همیار دانش‌آموز، همیار مروج و همیار محافظ طبیعت به طور افتخاری با منابع طبیعی و آبخیزداری همکاری کنند.

این مسئول بیان کرد: ارتقاء سطح دانش و بینش در زمینه منابع‌طبیعی، تلاش در توسعه فرهنگ منابع‌طبیعی، شرکت در کلاس‌های آموزشی- ترویجی در راستای اهداف سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، حفظ و صیانت از عرصه‌های منابع‌طبیعی، شناسایی و معرفی افراد علاقمند به همکاری با منابع‌طبیعی، سازماندهی افراد داوطلب در حوادث غیر مترقبه مانند آتش‌سوزی و اطلاع‌رسانی هر گونه تخریب منابع‌طبیعی به مسئولان مرتبط از مهمترین وظایف همیاران طبیعت می باشد.

وی با تاکید بر این مطلب که با توجه به استقبال اقشار مختلف مردم، روند برگزاری دوره ها و جذب افراد علاقمند به عنوان همیار طبیعت در استان در راستای رسیدن به اهداف سازمان، همچنان تداوم خواهد یافت، اضافه کرد: در راستای حمایت از همیاران افتخاری طبیعت، بیمه آنان در زمینه های مختلفی از جمله، فوت و حوادث، بیمه نامه بدنه خودرو و شخص ثالث، بیمه نامه آتش سوزی و غیره در دستور کار قرار گرفته است که پس از دریافت دستورالعمل، در سطح استان اجرایی خواهد شد.

رئیس اداره آموزش و ترویج اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ابراز امیدواری کرد: در آینده ای نزدیک و فرهنگ سازی مناسب، همه مردمان کشور ایران به عنوان حافظ عرصه های منابع طبیعی شناخته شوند و عرصه های منابع طبیعی از هر گونه آسیب به دور باشد.

 

انتهای پیام//