سه شنبه ۱ تير ۱۴۰۰ ,22 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۴
​کارشناس مسائل سیاسی:
اقدام آمریکا علیه پاکستان بی خردی ترامپ را ثابت کرد/ مسیر دشوار آمریکا و سعودی ها در برابر عمران خان
 
یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: اقدام آمریکا علیه دولت جدید پاکستان ناشی از سیاست جنگ افروزی و بی خردی ترامپ است.
فداحسین مالکی در گفت وگو با عصرهامون اظهار کرد: پاکستان برای ایران و جهان اسلام همواره جزو یکی از کشورهای مهم و تاثیرگذار در عرصه های مختلف بوده است و ما نیز روابط فرهنگی و هم مرزی مشترکی با این کشور داریم که با توجه به شرایط جدید و روی کار آمدن عمران خان می توان حجم این تعاملات را افزایش داد.
وی افزود: روابط ایران و پاکستان در دوره های مختلف دوستانه و بر اساس حُسن همجواری بوده اما ناگفته نماند که این  ارتباط، فراز و نشیب های زیادی هم داشته است و شیطنت های سعودی و آمریکایی ها همیشه وجود داشته و سعی کردند رهبران پاکستان را بر علیه ایران وسوسه کنند اما کمتر موفق شده اند.
مالکی بیان کرد: به هر حال با ورود عمران خان و پیروزی وی به عنوان یک رهبر جدید بر 2 حزب سنتی را باید به فال نیک گرفت چون هم عمران خان در ابتدای انتخاب خود علائم مثبتی به ایران نشان داد و هم دولت جمهوری اسلامی ایران در اولین گام وزیر امور خارجه خود را به نزد او فرستاد تا پیرامون اشتراکات بزرگ تجاری، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی و... میان دو کشور گفت و گو کنند.
این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: شرایط جدید در این کشور موجب شد تا دولت آمریکا در همان ابتدای کار کمک 300میلیون دلاری خود به پاکستان را قطع کند که این اقدام مشمئز کننده آمریکا نه تنها سیاست جنگ افروزی و بی خردی ترامپ را بار دیگر به نمایش گذاشت بلکه موجی از عصبانیت و تنفر مردم پاکستان نسبت به آمریکا را نیز به همراه داشت.
سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در افغانستان ادامه داد: این حرکت زشت آمریکا به سردمداری ترامپ نشان داد که هر کجای دنیا تحولی رخ می دهد تراپ قصد دارد تا با قلدری و زور به دنبال نشان دادن خود باشد و در قضیه پاکستان نشانی آشکار از خواری و کوچکی رئیس جمهور آمریکا بود.
مالی تاکید کرد: ما معتقدیم که کشور
دولت عمران خان، دولتی تازه نفس، پرکار و پر انرژی است و قطعاً بازی سیاسی و نظامی با این کشور در شرایط جدید و روی کارآمدن عمران خان فضا را برای سعودی ها و آمریکا دشوار خواهد کرد
مسلمانی همچون پاکستان باید رویه ثابت جنگندگی و مبارزه خود در برابر تروریست ها را حفظ و آن را تقویت کند که در این ماجرا نیز آمریکا در ظاهر با هدف مبارزه با تروریست وارد این کشور شد اما نیت آمریکا با ایران در برابر تروریست ها بسیار متفاوت است.
وی تصریح کرد: آمریکا تنها در ظاهر و در گفتار به دنبال مبارزه با تروریست است و اصولاً امکان ندارد کشوری که خود حامی و مسبب تشکیل گروه های تروریستی همچون القاعده، طالبان و داعش است بتواند در این راه گام بردارد اما ایران اسلامی بارها و بارها به دنیا ثابت کرده که نه تنها گام های عملی موثری در این خصوص برداشته بلکه شهدای زیادی نیز در راه حفظ صلح جهانی تقدیم کرده است.
مالکی اظهار کرد: تعرض آمریکا به داخل خاک پاکستان در 45 کیلومتری اسلام آباد و دستگیری بن لادن هیچ گاه از خاطر مردم این کشور پاک نخواهد شد چرا که آنها رسماً به این کشور تعرض کردند و این اقدام متجاوزانه آمریکایی ها هرگز فراموش شدنی نیست.
وی ادامه داد: معتقدم دولت عمران خان، دولتی تازه نفس، پرکار و پر انرژی است و قطعاً بازی سیاسی و نظامی با این کشور در شرایط جدید و روی کارآمدن عمران خان فضا را برای سعودی ها و آمریکا دشوار خواهد کرد چون عمران خان پذیرفت که ایران اسلامی بزرگترین کشور همسایه و منطقه است که می توانند به راحتی بسیاری از مشکلات فی ما بین جهان اسلام را بدون نیاز به بیگانگان مرتفع کنند.
وی با اشاره به مسائل داخلی کشور پاکستان اظهار کرد: این کشور مشکلات قومیتی و درونی بسیار زیادی دارد که با سایر کشورها متفاوت است. قانون اساسی پاکستان اختیارات را بیشتر به دست ارتش سپرده است و خودِ دولت در بسیاری از جهات در تصمیم گیری ها کم تاثیر است و عمران خان اگر بخواهد موفق عمل کند باید دست به اصلاحات عمیقی بزند که البته وی با همین قول ها و وعده ها موفق شد تا رای اعتماد مردم کشورش را کسب کند.
مالکی در پایان افزود: عمران خان باید در راستای افزایش سطح امنیت و ثبات در کشورش نیز فکری جدی بکند تا بتواند در راستای توسعه اقتصادی و کاهش فقر و بیکاری این کشور موثر واقع شود که احساس بر این است وی بتواند با اهداف بلندی که برای خود و دولتش ترسیم کرده تحولی جدید در این کشور ایجاد کند.
انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۴۵۶۶


ارسال