شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ,20 July 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۴
رئیس اداره پیشگیری‌های دادگستری:
وضعیت جایگاه های سوخت سیستان وبلوچستان مطلوب نیست/ با جایگاه داران توزیع کننده سوخت خارج از شبکه برخورد می شود
 
رئیس اداره پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: متولیان جایگاه های سوخت در مدیریت عرضه در کنار دستگاه ها باشند زیرا با جایگاه داران توزیع کننده سوخت خارج از شبکه برخورد می شود.
به گزارش عصرهامون، طولانی بودن صف های بنزین در شهرهای استان سیستان وبلوچستان به ویژه زاهدان در حالی باعث نارضایتی مردم از نحوه عرضه سوخت در جایگاه ها شده است که برخی اقدام به نصب باک های غیرقانونی و گرفتن سوخت در ظرف های مختلف چند لیتری کرده اند که این امر باعث معطلی 4-3 ساعته شهروندان در صف های بنزین و در نهایت اعلام اتمام سوخت توسط جایگاه می شود.
این اقدام سبب شد تا برخی از خودروها به مثل پراید که باک آن به طور معمول بیشتر از 37 لیتر بنزین گنجایش ندارد، در مقابل چشمان پمپ چی حدود 60 لیتر بنزین سوختگیری کند و از جایگاه بیرون رود که این حرکت علاوه بر اینکه نشان از ضعف آن جایگاه و پمپ چی دارد زمینه  افزایش قاچاق سوخت و از طرفی هم معطلی شهروندان در صف های طولانی بنزین را رقم زده است.
 

با این تفاسیر اما مشکل طولانی شدن صف های بنزین در شهرهای سیستان و بلوچستان که همزمان با نوسانات نرخ ارز و بالا رفتن قیمت سوخت در مرزها به وجود آمد نه تنها حل نشد بلکه به صف های پیچ در پیچ در خیابان ها و کوچه های اطراف جایگاه های سوخت تبدیل شده است.
علی رغم اینکه حدود یک هفته پیش با برنامه ریزی مسئولان و ارائه راهکارهای مقتضی برای مدت کوتاهی صف ها شکسته شد اما بعد از یک وقفه کوتاه و خلوت شدن موقت جایگاه های سوخت دوباره این مشکل در خیابان ها ظاهر شده و حتی نیمه شب ها نیز از طولانی بودن صف ها کاسته نمی شود که عمده دلیل این اتفاق از زبان مسئولان مربوطه، سرازیر شدن کارت های سوخت مهاجر از دیگر نقاط کشور به سیستان و بلوچستان و افزایش قیمت سوخت قاچاق در مرزها است.
 

از فرار راننده های متخلف تا استفاده از مخازنی در صندوق عقب خودرو
در همین راستا شب گذشته بازدیدی توسط گشت های مشترک بازرسی و نظارت بر جایگاه های سوخت توسط نهادهای تعزیرات حکومتی، معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، سازمان بازرسی، دادستانی، نیروی انتظامی، شرکت پخش فرآورده های نفتی زاهدان و همچنین اصحاب رسانه انجام شد.
در این بازدید مواردی نظیر تخلفات برخی رانندگان و کارکنان جایگاه ها، خودروهای بدون پلاک، نبود نظارت کافی بر مطابقت شماره پلاک با کارت سوخت، استفاده از مخازنی در صندوق عقب خودرو مشاهده شد؛ ناگفته نماند برخی از رانندگان هم به دلیل تخلف از محل متواری شدند که این اقدام گشت های مشترک علاوه بر اینکه شوک بزرگی برای متخلفان به شمار رفت باعث خلوت شدن صف های بنزین و خوشحالی مردم نیز شد.
 

با ایده آل های فرایند عرضه سوخت فاصله زیادی داریم
غلامرضا باغ شیرین رئیس اداره پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان در حاشیه این بازدیدها در گفت و گو با اصحاب رسانه اظهار کرد: وضعیت موجود جایگاه های سوخت استان مطلوب نیست و این را نمی توان بپذیرفت.
وی گفت: فرایند مدیریت زمان، تکریم ارباب رجوع و حقوق شهروندی ایجاب می کند که ساماندهی وضعیت موجود به عنوان یک اولویت مدنظر کلیه دستگاه های ناظر، اجرایی و مطالبه گر قرار گیرد.
این مسئول ادامه داد: بازدیدی که از جایگاه های سوخت شهرستان زاهدان انجام شد به واقع از طریق گزارشات مردمی بود که از طریق سامانه های حوزه های نظارتی سجام در راستای همکاری های مدنی این قضیه را ضرورت دانستیم که با حضور نهادهای میدانی به صورت عملی بازدیدی انجام شود.
باغ شیرین تصریح کرد: با توجه به ایده آل هایی که در فرایند عرضه سوخت مدنظر است ما فاصله زیادی داریم و صف های طولانی و فرایندی که بعضا به صورت تخلف هایی در ساختار عرضه سوخت ایجاد می شود یک واقعیت است که نمی شود آن را کتمان کرد.
وی مطالبه مردم در این خصوص را به حق دانست و گفت: قطع به یقین تمام مجموعه قضایی و معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم با توجه به ظرفیت های قانونی که در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تبصره یک ماده 40 فصل دوم وجود دارد ساماندهی وضعیت موجود را به جدیت در دستور کار قرار داده  است؛ در هفته جاری این موضوع تحت عنوان یک دستور کار قالب در جلسات تخصصی کارگروه و نهادهای امنیتی و انتظامی مدنظر قرار می گیرد و همچنین حضور میدانی و انسانی نیروهای راهور در حوزه مدیریت عرضه سوخت تحت عنوان ضابطین قضایی هم افزایش پیدا خواهد کرد.
 
 
 
کلیه مبادی عرضه سوخت خارج از جایگاه جمع آوری خواهد شد
رئیس اداره پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی دادگستری کل استان اذعان کرد: افرادی که در جایگاه های عرضه سوخت هستند باید بدانند با توجه به آمارها و گزارشاتی که اعلام شده وضعیت سوخت از حوزه پخش فرآورده های نفتی و جایگاه های سوخت نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه با یک شیب سعودی در عرضه سوخت مواجه بوده ایم و این هم تا حد خیلی زیاد به واسطه مدیریت زمان و تحکیم وضعیت موجود و حفظ حقوقی شهری شهروندان بوده ولی علی رغم این قضیه و باوجود اینکه سعی کرده ایم منحنی عرضه را در حوزه سوخت مدیریت کنیم به واقع یک تقاضای کاذبی توسط برخی گروه های اخلال گر یا در حقیقت توسط برخی جریانات سو ایجاد می شود که این حسن تدبیر را برهم می زند لذا با توجه به برخی از نوساناتی که اخیرا ایجاد شده یک زمینه و یک اندیشه مجرمانه تحت عنوان تفاوت سودایجاد شده و این قضیه بعضا یک عامل تسهیل گر در گرایش به ارتکاب سوخت و سایر فرآورده های نفتی می شود.
وی در ادامه به اجرای برخی از برنامه ها در راستای رسیدگی به این وضعیت اشاره کرد و افزود: در بازه کوتاه مدت طی هفته جاری کلیه مبادی عرضه سوخت خارج از جایگاه جمع آوری خواهد شد زیرا برخی از واحدهای صنفی و برخی از مراکزی که به صورت دست فروشی و انفرادی سوخت عرضه می کنند مقداری به  این قضیه دامن زده اند که قطع به یقین رویکردی که داریم عرضه خارج از شبکه در حوزه محورهای مواصلاتی شهر جمع آوری خواهد شد.
 
 
جمع آوری بیش از 74 هزار کارت سوخت متهاجر
وی ادامه داد: باتوجه به اینکه سیستان وبلوچستان کریدور مرزهای شرقی کشور است یکی از مبادی دیگری که مدنظر است بحث کارت های چمدانی و مهاجر بود که پایش و رصد آنها را از طریق اقدامات قانونی و کدینگ مد نظر قرار خواهیم داد، طی همین بازه زمانی بیش از 74 هزار کارت سوخت جمع آوری شده است که این یک اقدام پیشگیرانه خواهد بود.
باغ شیرین در ادامه به افزایش بازدیدهای میدانی به صورت مستمر توسط نهادهای مخاطب قانون اشاره کرد و افزود: در این راستا با جایگاه های متخلف برخورد و الزامات و بایسته های قانونی را برای آخرین بار به افراد یادآوری می کنیم، از آنها می خواهیم که منافع شخصی آنی و کوتاه مدت را مقدم بر یک ثبات اقتصادی ندانند که در این ثبات اقتصادی خودشان هم ذینفع خواهند بود.
 
چشمان تیزبین دستگاه قضایی و مجموعه تعزیرات با متخلفین برخورد می کند
وی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: چشمان تیزبین دستگاه قضایی و مجموعه تعزیرات به شکل قاطعی با متخلفین احتمالی برخورد خواهد کرد و مجازات ها بازدارنده خواهد بود.
 

وی بیان کرد: بهتر است متولیان جایگاه های سوخت در مدیریت عرضه در کنار دستگاه ها باشند و وجدان اجتماعی و انضباط کاری را در این حوزه مدنظر قرار دهند.
باغ شیرین در ادامه سخنان خود از شهروندان خواستار آن شد تا در صورت مشاهده هرگونه تخلفی در جایگاه های عرضه سوخت مراتب را به مجموعه دستگاه قضایی در حوزه معاونت پیشگیری از وقوع جرم از سامانه سجام یا تعزیرات حکومتی با شماره 135 و یا حوزه بازرسی شرکت پخش فرآورده های نفتی گزارش دهند تا پیگیری در اسرع وقت انجام شود و فضای قالب و امنی در حوزه مدیریت و عرضه سوخت در زاهدان و استان ایجاد شود.
 
نحوه رسیدگی به تخلفات در حوزه قاچاق سوخت
در ادامه این بازدید مصطفی بامری نماینده دادستان مرکز استان در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون اظهار کرد: در بحث قاچاق به سه شکل سوخت قاچاق عمده، حرفه ای و معیارهای که به صورت شبکه ای باشد در سطح دادگاه بررسی می شود، مواردی که به صورت خرده باشد در تعزیرات حکومتی و اگر شخصی هم مرتکب جرم و جرائم سنگین باشد و بر آن عنوان قاچاق کالا و ارز ذکر شده باشد در صلاحیت دادسرا تلقی می شود.
 

وی گفت: در این خصوص پرونده هایی وجود داشته که در شعبه های ویژه و خاص توسط قضات مورد رسیدگی قرار گرفته است.
 
وضعیت صف های بنزین در استان قابل قبول نیست
کیخا رئیس شعبه سوم تعزیرات حکومتی زاهدان که به عنوان قاضی تعزیرات حکومتی در این بازدید حضور داشت، اظهار کرد: وضعیت فعلی صفهای بنزین در جایگاه های عرضه سوخت ‏قابل قبول برای مردم و مسئولان نیست.‏
وی افزود: تعزیرات حکومتی گشت هایی را صبح و عصر در سطح شهر و جایگاه های عرضه سوخت اعزام می کند که به ‏بررسی روند عرضه می پردازند، همچنین در گشت های مشترکی که با حضور نمایندگان سایر دستگاه های مرتبط انجام می شود نیز ‏مشارکت داریم.‏
وی اظهار کرد: براساس بررسی و تحقیقات صورت گرفته، اختلاف قیمت سوخت در داخل کشور با آن سوی مرزهای کشورهای ‏همسایه، عاملی بر افزایش قاچاق سوخت شده است.‏
 

این مسئول با اشاره به گشت های مشترک و بازدیدها و بررسی های صورت گرفته از جایگاه های سوخت، اضافه کرد: مسائلی که در روند ‏عرضه مشاهده شده است، در جلساتی بررسی و برای حل این معضل چاره اندیشی خواهد شد.‏
 
عرضه سوخت خارج از شبکه در جایگاه ها خلاف قانون است
وی تاکید کرد: هرگونه عرضه سوخت خارج از شبکه در جایگاه های سوخت، خلاف قانون بوده و براساس مقررات با متخلف در ‏تعزیرات حکومتی برخورد می شود، یکی از جایگاه ها نیز تعزیر شد.‏
کیخا تصریح کرد: جرایم سنگینی برای متخلفات عرضه کننده سوخت در نظر گرفته شده و جرایم براساس نرخ فوم خلیج فارس ‏است اما متاسفانه بازهم شاهد روند تخلف در این زمینه می باشیم.‏
 

رئیس شعبه سوم تعزیرات حکومتی زاهدان در پایان از مردم درخواست کرد تا طریق سامانه 135 تخلفات را برای بررسی و اقدام قانونی اطلاع رسانی کنند.‏

 
گزارشگر: نجمه خسروپرست- پوریا جهانتیغی
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۴۶۰۴


ارسال