پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ ,24 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
عدم جمع آوری به موقع زباله ها و حضور زباله گردها در شهر زابل موجب بروز مشکلات فراوانی برای مردم و نازیبا شدن چهره این منطقه شده است.
 به گزارش عصرهامون، مردم زابل سالهاست با مشکلاتی چون خشکسالی، طوفان های شدید، ریزگردها و دیگر مشکلتی از این دست روبه رو هستند اما در این میان معضل زباله های سرگردان به یکی از مهمترین مشکلات آنان تبدیل شده است به گونه ای که دیگر در هر کوچه و خیابانی می توان انبوهی از زباله های ریخته شده بر زمین را دید که توسط معتادین و زباله گردها در سطح وسیعی نیز پخش شده اند و علاوه بر اینکه چهره این شهر را نازیبا کرده اند موجب بروز مشکلات و بیماری های فراوانی برای شهروندان شده است.
به طور کلی همواره زندگی در این منطقه با مشکلات غیر بهداشتی، فرسوده و کوچه های تنگ و خاکی با افسردگی، اغتشاش، هرج و مرج و فقدان مشارکت اجتماعی شهروندان همراه بوده است و در یک کلام می توان گفت که زندگی سالم شهری در این نقاط از شهر ها جریان ندارد. بر این اساس یکی از مهمترین ضرورت های شهرنشینی در عصر حاضر خدمات رسانی ادارات و سازمانهای همچون شهرداری، آب و فاضلاب، برق، تلفن و شبکه بهداشت است که می توانند با ارائه خدمات مناسب و جلوگیری از بروز مشکلات بهداشتی و روانی در این مناطق، از بسیاری از مشکلات دیگر پیشگیری کنند.

زباله های دپو بزرگترین مشکل شهروندان سیستانی
در همین رابطه محمد راشکی در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا ضمن گلایه از عدم جمع آوری به موقع زباله های شهری زابل، اظهار داشت: متاسفانه معضل جمع آوری زباله در زابل به یکی از مشکلات اساسی شهروندان تبدیل شده است به گونه ای که کمترجایی از شهر می توان یافت که با این مشکل مواجه نباشد.

وی افزود: جمع آوری زباله ها در برخی مناطق بر اساس زمان بندی درستی انجام نشده و حتی در برخی مناطق حاشیه ای شهر زابل ماشین های حمل زباله به صورت هفته ای اقدام به جمع آوری زباله می کنند.

این شهروند سیستانی با اشاره به مشکلات ناشی از عدم جمع آوری صحیح زباله در زابل، بیان کرد: حجوم حشرات و بوی نامطبوع حاصل از این زباله ها تنها بخش کوچکی از معضلاتی است که این تپه های انباشته شده زباله برای شهروندان به ارمغان می آورند.

وی ادامه داد: بسیاری از کودکان حاشیه شهر در این مناطق مشغول بازی بوده که همین موضوع باعث می شود تا دچار بیماری های گوناگونی شوند.

جلوی زباله گردها گرفته شود
یکی دیگر از شهروندان شهر زابل اظهار کرد: معتادین و دوره گردها که این روزها در تمامی سیستان به کثرت قابل مشاهده هستند با پاره کردن پلاستیک های زباله و جست و جو در میان آنها موجب پخش شدن آن در کوچه ها و خیابان های شهر زابل می شوند که این مهم علاوه بر اینکه چهره این شهر را نازیبا کرده است موجب بروز مشکلات بسیاری برای شهروندان نیز می شود.

وی افزود: زباله هایی که توسط این افراد در کوچه و خیابان پخش شده اند به وسیله طوفان های سیستان به خانه های مردم راه پیداکرده و یا وارد آب، غذا و دستگاه تنفسی ساکنین این منطقه می شوند که این خود عاملی برای گسترش بیماری است.

عباسعلی پودینه حل مشکل زباله های سیستان را تنها با همکاری مردم عملی دانست و گفت: برای حل این مشکل باید همه پای کار آمده و همکاری کنند، در درجه اول شهرداری باید زمانی مشخص برای جمع آوری زباله ها مشخص کرده و مردم نیز تنها وقتی ماموران شهرداری برای جمع آوری زباله ها اقدام می کنند، آشغال های خانگی را درب منازل بگذارند تا افراد ثالث نتوانند در این فاصله اقدام به ریختن زباله ها و گشتن آنها کنند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر ریختن زباله در کنار سطل هایکی دیگر از اقداماتی است که باید نسبت به پیشگیری از آن اقدام شود.

فرهنگ سازی بهترین راه نجات از مشکلات شهری
یکی دیگر از شهروندان سیستانی هم زباله گردهارا عامل اصلی ریخته شدن آشغال بر زمین دانست و گفت: انگار برای مردم نیز مهم نیست که وقتی یک زباله گرد اقدام به ریختن آشغال در کوچه و خیابان می کند به او تذکر داده و به عنوان یک شهروند‌ جلوی کارش را بگیرند.

وی افزود: اگه همه مردم در صورت مشاهده چنین پدیده ای با آن برخورد کرده و اجازه چنین خرابکاری را ندهند بی شک شهری زیبا خواهیم داشت.

مریم صیادی با تاکید بر اینکه برای زیباسازی شهر باید ابتدا فرهنگ سازی کنیم، اذعان داشت: اگر هزاران مامور شهرداری در یک خیابان هم مشغول کار باشند تا زمانی که مردم ما به این آگاهی نرسند که نباید زباله ها را بر زمین بریزند نمی توانیم امیدوار بود که دیگر شاهد اینگونه مشکلات نبوده و شهری زیبا داشته باشیم.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۴۶۱۴


ارسال