پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ ,18 April 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
آغاز سال تحصيلي جديد فرصت مناسبی است تا با خرید لوازم التحریر ایرانی دانش آموزان را به حمايت از توليد داخلي تشویق کنیم.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از پایگاه خبری لادیز؛ همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید عرضه محصولات لوازم التحریر،فرصتی را برای جولان دادن و ورود قهرمانان خارجي برای تسخير اذهان كودكان و نوجوانان این مرزو بوم فراهم می کند.
سالهاست که بازار لوازم التحریر کشور با رنگ و لعاب شخصیت های غربی مانند سیندرلا،انگری برد،میکی موس و باب اسفنجی اشباع شده است شخصیت هایی که هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی و اسلامی نداشته و ذهن و روح کودکان معصوم کشورمان را تسخیر کرده اند.
 واردات انواع لوازم التحریر غربی و چینی به کشور، نقش کمرنگ تولید کنندگان داخلی در ارائه محصولات با کیفیت و ارزان، زمینه اشباع بازار با لوازم التحریرغیربومی را فراهم کرده است، واردات بر پيكره صنعت لوازم التحرير آسيب زيادي وارد كرده و توليدكنندگان، هر سال با ضررهاي هنگفتي روبه رو مي شوند؛ اگرچه چندسالی است که بازار لوازم التحریر ایرانی در سبد کالای خانواده ها داغ تر شده است اما شاید قیمت بالا و تنوع اندک همچنان جای خودنمایی را برای لوازم التحریر غربی باز گذاشته است.
یکی از فروشندگان لوازم التحریر در شهرستان میرجاوه می گوید: چشم و ذهن دانش آموزان به دیدن شخصیت های کارتونی خارجی عادت کرده است و به محض ورود به فروشگاه به سراغ لوازم اتحریر با این تصاویر می روند و کمتر راضی به خرید کیف و دفتری با طرح های داخلی می شوند و خانواده ها نیز ناگریز به خواسته آنان تن می دهند.
وی افزود: با توجه به بضاعت پایین مردم در شهرهای کوچک و افزایش قیمت لوازم التحریر، مردم به قیمت اجناس بیشتر از کیفیت اهمیت می دهند و شاید این دلیلی بر انتخاب لوازم اتحریر های چینی با اشکال غیر بومی باشد.
داوودی پدر یکی از دانش آموزان می گوید: چند سالی است که لوازم التحریر ایرانی و اسلامی در بازار لوازم التحریر جا باز کرده است اما همچنان تنوع لوازم التحریر با تصاویر خارجی بسیار بیشتر از لوازم التحریر ایرانی است و البته قیمت اجناس داخلی نیز بالاتر از مشابه خارجی آنهاست.
وی ادامه داد: قدرت خرید مردم بسیار پایین آمده و خانواده هایی که چند فرزند دارند شاید نتوانند لوازم التحریرایرانی و با کیفیت برای فرزندان خود تهیه کنند و لازم است تولید کنندگان به قیمت هایی که به بازار ارائه می کنند توجه بیشتری داشته باشند.
تلاش های اخیر برای عرضه و معرفی لوازم التحریر داخلی سبب شده است تا برخی والدین و دانش آموزان، تشویق به خرید لوازم التحریر ایرانی شوند، شاید هنوز هم تمایل به خرید لوازم التحریر غربی در بین مردم بیش از لوازم التحریر ایرانی باشد اما تداوم و استمرار همین قدم های کوچک در کنار توجه به نیاز بازار و قدرت خرید مردم می تواند، فرهنگ استفاده از لوازم التحریر ایرانی را در کشور نهادینه کرده و به مرور زمان شخصیت های ایرانی و اسلامی جایگزینی همیشگی برای نمونه های غربی باشند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۴۶۳۵


ارسال