شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ,6 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
در جریان انتخابات اخیر، مردم بصره بیش از تمام گروه‌های سیاسی به ائتلاف فتح رأی دادند که ریاست آن را هادی العامری بر عهده داشت. حال سوال اینجاست چرا شعارها برخلاف نتایج انتخابات مطرح می‌شود؟
به گزارش عصرهامون، تظاهرات در استان بصره طی ماه‌های گذشته نتیجه طبیعی بی کفایتی سیاسی و فساد مالی برخی مسئولان دولتی و عدم  توجه آنها به مشکلات معیشتی مردم به ویژه استان‌های جنوبی در خصوص قطعی مکرر برق در فصل گرم سال برای آن‌ها بود. شرکت کنندگان در این اعتراضات به دنبال تامین کرامت شهروندان و تهیه لقمه نانی برای زندگی عادی در کشوری هستند که مملو از ثروتهای طبیعی است. در همین رابطه بود که آیت الله علی سیستانیمرجعیت عالی شیعیان عراق در شهر نجف نیز به حمایت از این تظاهرات پرداخت و مسئولان را به عمل به وعده‌های خود برای مقابله با فساد و  بررسی مشکلات معیشتی مردم دعوت کرد.  
 
مشرق نوشت؛ آمریکا مدعی است که از سال 2003 تاکنون 143 میلیارد دلار برای بصره هزینه کرده است. براساس بودجه سالانه کشور، 5 دلار از فروش هر بشکه نفت به استان بصره اختصاص خواهد یافت، زیرا 90 درصد نفت عراق از طریق این استان به فروش می‌رسد. بیش از 20 دستگاه عظیم آب شیرین کن توسط کشورهای خارجی به این استان اهدا شده است. اما مردم این استان همچنان در فقر و بیچارگی به سر می‌برند. نه آثار آن 143 میلیارد دیده میشود و نه آن 5 دلار هزینه شده است. آن 20 دستگاه نیز هیچ یک نصب نشده‌اند.
 اما طی روزهای اخیر اتفاقاتی رخ داده است که نظر مرجعیت شیعه در نجف تغییر کرده و مردم را  به خویشتن‌داری و عدم آسیب زدن به دارایی‌های دولتی و خصوصی دعوت کرده است.  
 
نماینده مرجعیت اعلای نجف اشرف در خطبه دیروز نماز جمعه، بار دیگر انتقادات تندی را متوجه مدیریت اجرایی کشور و بی‌کفایتی برخی مسؤولان کرد، اما در کنار این انتقادات از همه طرف ها در بصره (مردم و نیروهای امنیتی و نظامی)  خواست تا آرامش خود را حفظ کنند.
 
پیش از این بارها شاهد موج سواری جریان‌های خاص بر تظاهرات و اعتراضات مردمی در کشورهای دیگر بوده‌ایم،  آنچه که امروز در شهر بصره شاهد آن هستیم، نسخه جدیدی با امضای سعودی آمریکایی است که برای این شهر پیچیده شده است.  شاید آن زمانی که کنسولگری عربستان سعودی در بصره فعالیت خود را آغاز کرد،  دلسوزان نظام سیاسی عراق چنین روزی را پیش بینی می کردند.  
 توجه دو طرف به ارشادات امروز مرجعیت می تواند مطالبات را به ریل صحیح حرکت بازگرداند. در غیر این صورت نشان خواهد داد که حرکت تخریبی انجام شده در تظاهرات، الزاما از بستر مردم برنخاسته و سازماندهی کنندگان آن توجهی به ارشادات مرجعیت دینی کشور ندارند. ‌ به نظر می رسد حرکتی هماهنگ و مورد حمایت، در راستای ملتهب کردن اوضاع بصره در حال انجام است.
 
** مصادره مشکوک اعتراضات بصره
اعتراضات مردمی که از مدت‌ها پیش در شهر بصره واقع در جنوب عراق آغاز شده بود، طی روزهای اخیر رویکردی کاملا متفاوت به خود گرفته و در حالی که پیش از این از بی‌کفایتی دولت و عدم  توجه مسئولان دولتی به مطالبات مردمی اعتراض داشت، ناگهان در تحرکات مشکوک شبانه، به آتش زدن مراکز جریان الحشد الشعبی کشیده شد. جریانی که پیش از این هیچ سابقه سیاسی در کشور نداشته و در صفوف مقدم مبارزه با گروه تروریستی داعش بوده است.
 
در جریان انتخابات اخیر، مردم شهر بصره بیش از تمام گروه‌های سیاسی به ائتلاف فتح رأی دادند که ریاست آن را هادی العامری رئیس پیشین نیروهای الحشد الشعبی بر عهده دارد.  این موضوع نشان دهنده مزاج عمومی مردم شهر در حمایت از جریان‌های مقاومت و همچنین اثبات کننده فریب بزرگ برای مصادره کردن نتایج این تظاهرات برای کسب دستاوردهای سیاسی در میز مذاکرات برای تشکیل دولت است. 
تخریب وحشیانه کنسولگری ایران در بصره!
ائتلاف فتح نیز که پیروز انتخابات پارلمانی در بصره بود، ‌ دیروز از  گروه‌هایی صحبت کرد که با برنامه‌های خارجی در میان  مردم نفوذ کرده‌اند و تلاش دارند این جریان را به  تقابل با مردم بکشانند. هادی العامری رئیس این جریان نیز از العبادی خواست فورا استفعا دهد، چرا که در تمامی پرونده‌ها شکست خورده است.  
 
دستورالعمل خارجی که بر اساس این خشونت‌ها طراحی شده تلاش دارد ‌ملت عراق را در برابر دو گزینه پذیرش دولت حیدر العبادی یا  ایجاد هرج و مرج و جنگ داخلی در کشور قرار دهد. در همین رابطه بود که قیس الخزعلی دبیرکل گردان‌های اهل الحق نیز دیروز به صراحت اعلام کرد که حوادث بصره بخشی از پروژه آمریکایی- سعودی است که ابزارهای حزبی این کشورها در داخل عراق آن را اجرا می‌کنند.  
 
مردم عراق و مرجعیت دینی این کشور پیش از این بارها ثابت کرده اند از هوشیاری لازم در برابر توطئه‌های خارجی برخوردارند. سابقه بد آمریکا و عربستان در اذهان عمومی عراقی ها و خدمات جمهوری اسلامی ایران به آنها به اندازه‌ای عمیق است که این تلاش‌ها و فتنه‌انگیزی‌ها نمی‌تواند مردم را از رویکرد درست خودشان منحرف کند. احزاب سیاسی کشور نیز باید بدانند که بازی در پازل آمریکا و غرب بویژه در کشور مسلمان عراق با روحیه بالای مقاومت، ‌هرگز در راستای منافع سیاسی آنها نیست و دیر یا زود آنها را رسوا خواهد کرد. دلسوزان عراقی نیز باید به این نکته توجه کنند که خلأ دولت در این کشور بحران زده بیش از این جایز نیست و هر لحظه امکان توطئه‌های جدیدتر با هدف بازگرداندن گروه‌های تروریستی یا ایجاد فتنه داخلی در آن وجود دارد.
انتهای پیام// 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۴۶۶۳


ارسال