نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » مصاحبه تفصیلی » یادداشت و گفت و گو

با سابقه ترین آتش نشان زاهدانی:

تجهیزات آتش نشانی سیستان وبلوچستان نیازمند بروز رسانی است/ نجات مرد میانسال از درون چاه معجزه بود

۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸

باسابقه ترین آتش نشان زاهدانی گفت: تجهیزات و امکانات موجود در سیستان وبلوچستان بروز نیست و نسبت به سایر استان ها در این زمینه عقب هستیم.

به گزارش عصرهامون، هفتم مهر ماه در تقویم زرین کشورمان به عنوان روز آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شده است. روزی که به یاد رشادت ها و فداکاری های دلاورمردان آتش نشان بوده و بهانه ای است تا به سراغ پیر ترین آتش نشان نمونه شهر زاهدان برویم و گفتگویی با وی، از سختی ها و خاطرات تلخ و شیرین این حرفه داشته باشیم.

عبدالرحيم شاقوزايی باسابقه ترین آتش نشان زاهدانی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون اظهار کرد: بخاطر علاقه شدید به شغل آتش نشانی حدود 26 سال است که مشغول به خدمت در سمت هاي راننده آتش نشان، فرمانده شيفت، رئيس ايستگاه  و مربي آموزش در زمينه پمپ هاي آتش نشاني می باشم.

وی که از پايان سال 93 به عنوان معاونت عمليات سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني زاهدان در حال خدمت مي باشد، ادامه داد: در تمام این سال ها نجات جان هم وطنان باعث رفع خستگی هایم بوده است.

 

برخورد بونکر مواد نفتی با اتوبوس در نصرت آباد تلخ ترین خاطره آتش نشان زاهدانی

شاقوزايی مهمترین وظیفه یک آتش نشان را خداشناس بودن، حفظ خونسردی در موقع حادثه و همچنین نجات جان انسان ها و حفاظت از سرمایه های آنان عنوان کرد و افزود: تاکنون در بیش از دو هزار عملیات حضور داشته ام و جان های زیادی را به لطف خدا و با حضور به موقع در صحنه ها به اتفاق سایر همکارانم انجام داده ام.

وی تلخ ترین حادثه سال های خدمتش را برخورد بونکر مواد نفتی با اتوبوس در نصرت آباد دانست و گفت: در این حادثه دانشجویان زیادی برای دیدار با والدین خود راهی سفر شده بودند که متاسفانه اکثرشان جان خود را از دست دادند، این صحنه تلخ ترین خاطره دوران خدمتم می باشد.

معاون عمليات سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني زاهدان عجیب ترین اتفاق دوران خدمت خود را نجات یک فرد میانسال از درون یک چاه عنوان کرد و افزود: پس از خارج کردن از چاه همه فکر می کردند وی فوت کرده است ولی بعد از گذشت دقایقی با عنایت خداوند و تلاش همکاران این فرد میانسال جان دوباره ای گرفت.

وی تاکید کرد: افرادی که قصد ورود به این عرصه را دارند باید با علاقه ورود پیدا کنند و به فکر حقوق و مزایای دریافتی نباشند زیرا امدادرسانی و کمک به دیگران برای نجات جان آنها خود افتخار بزرگی است که باید با این هدف وارد عرصه آتش نشانی شد.

وی در ادامه به امکانات و تجهیزات قدیمی و ضعیف در آتش نشانی اشاره کرد و گفت: تجهیزات و امکانات موجود در استان بروز نیست و نسبت به سایر استان ها در این زمینه عقب هستیم، مسئولان مربوطه باید چاره اندیشی کنند تا آتش نشانان دغدغه حقوقی یا کمبود تجهیزات و امکانات نداشته باشند.

شاقوزایی در تکمیل مطلب فوق با بیان اینکه امکانات و تجهیزات سایر کلان شهرها را زاهدان به عنوان یک کلان شهر ندارد، تصریح کرد: خودروهای آتش نشانی استان نسبت به رشد جمعیتی به روز نیست و ماشین های سنگین این مجموعه هم جوابگوی خیابان ها نمی باشد به گونه ای که باید ماشین های کوچک با مقدار آب مناسب و باسرعت مطمئنه و استاندارد در اختیار ما قرار  گیرد.

معاون عمليات سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني زاهدان در پایان خاطر نشان کرد: حقوق دریافتی آتش نشانان نسبت به شغلشان همخوانی ندارد که این مهم یکی از دغدغه های اصلی آتش نشانان  است.

 

انتهای پیام/