شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ,6 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۰
نوستالژی تهرانی ها دغدغه زابلی ها /گاز مهر ماه نیامد
 
سیستانی ها همچنان همانند دهه ۴۰ و ۵۰ به دنبال گالن های نفت باید بدوند و به نظر می رسد که به این زودی ها از گاز خبری نیست.
به گزارش عصر هامون به نقل از پایگاه خبری اوشیدا؛ تنها بازمانده شهرهای بدون گاز بعد از انقلاب را می توان زابل و دیگر شهرهای سیستان و بلوچستان دانست ،این شهرها هنوز با دریافت کوپن نفت و با چراغ های نفتی منازل خود را گرم نگه می دارند.

زابل مرکزیت منطقه سیستان است که اکثر خانواده های سیستانی از روستاها به این شهر مهاجرت کرده اند ، همچنین کل مدیران ادارات منطقه سیستان نیز در این شهر سکنا گزیده اند.

گرچه خشکسالی های اخیر در زابل بی تاثیر نبوده است اما وجود دانشگاه های معتبر از جمله دانشگاه بزرگ زابل توانسته است بسیاری از دانشجویان سراسر کشور را به این شهر برساند و به طور غیر مستقیم باعث اشتغال شود.

اما حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در آخرین سفر خود به منطقه سیستان، در رو به روی هزاران نفر از مردم سیستان فریاد سر داد گاز مهرماه به زابل می رسد.

این جمله روحانی باعث خوشحالی وصف ناپذیری در بین مردم شد به طوری که فریاد خوشحالی آنها نیمی از شهرستان زابل را پر کرد .

روحانی با این وعده به زابل آمده بود تا مردم ستم دیده سیستان را امیدوار به اول مهر نگه دارد،با این حال وعده های دیگری از جمله احیای هامون، رهاسازی حق آبه از افغانستان و ... را نیز در سخنان روحانی دیده می شد.

به نظر می رسد که یکی از اهداف روحانی در سیستان امیدوار نگه داشتن به وعده های غیر عملی خود اوست و هیچگونه اقدامی جهت عملی شدن قرار نیست رخ بدهد.

رئیس جمهور در آذر ماه سال گذشته در جمع مردم زابل با بیان اینکه به بانک مرکزی و همه بانک‌ها دستور داده شده است تا برای هر منزلی که می‌خواهد در زاهدان گازکشی شود، ۲ میلیون تومان وام پرداخت کنند، گفت: در خصوص گازرسانی به زابل، لوله‌کشی از زاهدان به زابل به زودی آغاز می‌شود و لوله‌ گازی که در نظر گرفته شده، بیش از چیزی است که نیاز خانگی خواهد بود، اما به‌طور موقت از مهرماه سال آینده گاز به زابل خواهد رسید.
وی اظهار کرد: همزمان با لوله‌کشی از طریق گاز، CNG را نیز به زابل می‌رسانیم و استاندار سیستان و بلوچستان باید در این زمینه مستقیم با من در تماس باشد، تا این وعده عملی شود.
با این حال سیستانی ها همچنان همانند دهه ۴۰ و ۵۰ به دنبال گالن های نفت باید بدوند و به نظر می رسد که به این زودی ها از گاز خبری نیست به طور کل می توان گفت که نوستالژی تهرانی ها این روزها به دغدغه سیستانی ها تبدیل شده است.


انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۱۳۶


ارسال