چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ,3 March 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۰
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خبرداد:
خروج 300 نفر شتر از بستر تالاب هامون/ چرای بی رویه احشام عاملی در جهت نابودی پوشش گیاهی است
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در راستای جلوگیری از تخریب پوشش گیاهی پناهگاه حیات وحش هامون محیط بانان شهرستان زابل یک کاروان 300 نفری شتر را از این منطقه بیرون راندند.
به گزارش عصرهامون، تالاب بین المللی هامون در روزگاری نه چندان دور یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران به شمار می رفت.
خشکسالی های دو دهه اخیر و قطع کامل آب رودخانه هیرمند سبب خشکیدن این تالاب شد به گونه ای که هم اکنون به محل تاخت و تاز برخی خودروها، چرای دام ها و برداشت شن از آن به دور از چشم ماموران و در نهایت به کانون ریزگردها تبدیل شده است.
در همین راستا صبح امروز وحید پورمردان مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از خروج یک کاروان ۳۰۰ نفری شتر از تالاب هامون خبر داد و افزود: همه ساله گله های بزرگ شتر به صورت غیرمجاز وارد مناطق حفاظت شده شمال استان شده و باعث تخریب گسترده پوشش گیاهی، اشغال کردن چشمه ها و مصرف منابع محدود آب، فرسایش و نابودی بافت و خاک و سرانجام ایجاد گرد و خاک می شوند.
وی چرای بی رویه احشام در داخل تالاب هامون را عاملی در جهت نابودی پوشش گیاهی مناسب آن و تشدید پدیده گرد وغبار در منطقه سیستان عنوان کرد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در ادامه از گشت زنی و مراقبت شبانه روزی یگان حفاظت محیط زیست در شمال استان و در محدوده تالاب هامون برای جلوگیری از نابودی پوشش گیاهی این تالاب با چرای بی رویه ی دامها خبر داد.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۲۷۸


ارسال