جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ ,15 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۸
حال و هوای کربلا در آخرین پنجشنبه منتهی به اربعین
 
شهر کربلای معلی در آخرین شب جمعه منتهی به اربعین حسینی(ع)، دیدنی است و خیل زائران سیدالشهدا(ع) برای درک شب جمعه کربلا، خود را به این شهر رساندند.
به گزارش عصرهامون، مهر نوشت: همزمان با آخرین شب جمعه مانده به اربعین حسینی(ع)، زائرانی که این ایام در عراق و شهرهای مختلف حضور دارند؛ برای آنکه زیارت مخصوص شب جمعه اباعبدالله الحسین(ع) و قمر منیر بنی هاشم(ع) را درک کنند خود را به این شهر رساندند.
امروز اکثر زائران تازه وارد از مرزهای مختلف از جمله مهران و شلمچه به عراق، خود را مستقیم به کربلا رساندند تا زیارت مخصوص شب جمعه اباعبدالله الحسین(ع) را از دست ندهند.
بسیاری از موکب داران مسیر نجف به کربلا به خصوص خادمین مستقر در موکب‌های ایرانی نیز از غروب روز جمعه به سمت کربلا عزیمت کردند تا به ثواب زیارت شب جمعه سیدالشهدا (ع) نائل شوند.
کربلا مملو از ارادتمندان حسین بن علی(ع) است
هم اکنون شهر کربلا مملو از ارادتمندان حسین بن علی(ع) است و بین الحرمین در شب جمعه منتهی به اربعین حال و هوای خاصی دارد و زائران در گوشه و کنار این خیابان بهشتی مشغول سینه زنی و نوحه خوانی هستند.

 
حرم‌های سیدالشهدا(ع) و قمر بنی هاشم(ع) پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا محل رفت و آمد عزاداران بوده و به دلیل ازدحام جمعیت تردد به سختی صورت گرفت.
در خیابان‌های منتهی به حرم‌های مطهر، موکب کربلایی‌ها تا پاسی از شب مشغول پذیرایی از زائران اربعین حسینی(ع) بود و در این راستا از هیچ تلاشی کوتاهی نکرده و هر آنچه که دارند برای زائر حسین(ع) خرج می‌کنند.
از ۳ کیلومتری شهر کربلا نیز تردد خودروهای عمومی و شخصی ممنوع بوده و زائرانی که از شهرهای دیگر عراق از جمله کاظمین، نجف و سامرا به کربلا عزیمت کردند در محل گاراژهای بیرون از شهر؛ با پای پیاده طی مسیر می‌کنند.
در برخی از موکب‌های منتهی به بین الحرمین مراسم عزاداری و سینه زنی برپا است و کاروان نمادین ورود خاندان عصمت و طهارت به کربلا نیز در نقاط مختلف این شهر به چشم می‌خورد.
دعای کمیل در بین الحرمین قرائت شد و بسیاری از زائران عراقی نیز در بین الحرمین زیارت اربعین را خواندند و پس از آن به محل اقامت خود بازگشتند تا شرایط بهتری برای حضور سایر زائران فراهم باشد.

 
برنامه‌های هیئت‌های مذهبی
هیئت‌های مذهبی ایران نیز در نقاط مختلف شهر کربلا با همکاری هیئت رزمندگان اسلام مراسم عزاداری برپا کرده و چهره‌های مطرح حوزوی به سخنرانی پرداخته و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نیز مداحی کردند که برپایی این مراسم با استقبال بسیاری از سوی جوانان ایرانی مواجه شده است.
برخی از موکب‌های اطراف خیابان‌های منتهی به بین الحرمین نیز امکانات استراحت را برای زائران فراهم کردند تا زائران شب را استراحت کرده و مجدد از فردا به سمت مسیرهای پیاده‌روی حرکت کنند تا در شب اربعین سالار شهیدان خود را بار دیگر به شهر کربلا برسانند.
بسیاری از شبکه‌های عراقی، ایرانی و برخی از شبکه‌های تلویزیونی کشورهای دیگر اسلامی در کنار حرم سیدالشهدا(ع) به صورت مستقیم و در قالب برنامه‌های تولیدی حال و هوای شب جمعه کربلا را به تصویر کشیده و عزاداری زائران اربعین را منعکس کردند.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۶۴۱


ارسال