جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ,5 June 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۹
بر اثر طغیان رودخانه سرباز؛
زیستگاه تمساح پوزه کوتاه مردابی آبگیری شد
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از آبگیری برکه های زیستگاه تمساح (گاندو) بر اثر بارندگی اخیر در منطقه سرباز خبر داد.
به گزارش عصرهامون، وحید پورمردان در تشریح خبر فوق به اصحاب رسانه اظهار کرد: در سالیان گذشته بر اثر خشکسالی رودخانه سرباز اکثر برکه های محل زیست تمساح پوزه کوتاه مردابی به تدریج خشک شده بودند که تهدید جدی برای گاندوها بود.
وی با بیان اینکه خشک شدن برکه‌ها، منابع آبی و غذایی این تمساح را از بین می‌برد، افزود: بارندگی اخیر سبب آبگیری برکه های زیست تمساح پوزه کوتاه مردابی شد و امیدی دوباره برای احیاء زیستگاه های آنها در دل دوستداران طبیعت به وجود آورد.
به گفته این مسئول گاندوها حیوانات خجالتی و گوشه گیری هستند که به ندرت به مناطق مسکونی نزدیک می شوند اما به دلیل خشکسالی های مداوم منطقه و خشک شدن برکه های محل زیستگاه شان و برای پیدا کردن منابع آبی جدید وارد زمین های کشاورزی و روستاهای نزدیک می شدند که در این خصوص در راستای کاهش تعارضات تمساح با مردم محلی مجموعه محیط زیست استان اقدام به آبرسانی سیار به برکه های تمساح و تغذیه دستی آنها کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خاطر نشان کرد: تمساح های گرفتار شده در منابع آبی کشاورزی از قبیل آب انبارها و چاه ها، توسط محیط بانان و همیاران محیط زیست و مردم بومی منطقه زنده گیری و در برکه های مناسب زیست گونه رهاسازی می شوند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۶۹۴


ارسال