جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ ,22 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۴
در نخستین جلسه مشترک شورای اداری سه شهرستان مطرح شد:
تصویب طرح احیای تالاب جازموریان در سطح ملی/ جازموریان منشا 25 درصد از ریزگردهای کل کشور است
 
فرماندار قلعه‌گنج استان کرمان از تصویب طرح احیای تالاب جازموریان در سطح ملی خبر داد وگفت: تالاب جازموریان به کانون گرد و غبار در شهرستان های جنوب شرق کشور مبدل شده است.
به گزارش عصرهامون، نخستین جلسه مشترک شورای اداری سه شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان، رودبار جنوب و قلعه گنج استان کرمان، با هدف تصویب احیاء تالاب جازموریان در دلگان برگزار شد.
عطا ناوَکی فرماندار قلعه‌گنج استان کرمان در این جلسه از تصویب طرح احیای تالاب جازموریان در سطح ملی خبر داد و اظهار کرد: تالاب جازموریان به علت خشکسالی و ایجاد سدهای بمپور و جیرفت به کانون گرد و غبار در  شهرستان های جنوب شرق کشور مبدل شده است.
وی بیان کرد: تالاب جازموریان هم اکنون کانون و منشا 25 درصد از ریزگردهای کل کشور شده است.
گفته می شود تضعیف کشاورزان منطقه و ایجاد مشکلات اجتماعی و امنیتی از تبعات خشک شدن تالاب جازموریان به شمار می رود که در این راستا مجتبی شجاعی فرماندار دلگان هم احیاء تالاب جازموریان را نیازمند عزم جدی و تشکیل کارگروه های استانی و ملی دانست و ادامه داد: تعامل بین سه شهرستان دلگان، رودبار و قلعه گنج می‌تواند به امنیت پایدار منطقه کمک کند.
 
زنگ‌خطر حرکت شن های روان به سمت دلگان نواخته شده است
شجاعی ادامه داد: زنگ‌خطر حرکت شن های روان به سمت دلگان و نقاط شهری و روستایی مجاور و حتی ایرانشهر، بعد از نواخته شدن زنگ نابودی تدریجی تالاب به صدا در آمده و این تهدید مستقیما حیات، اقتصاد، فرهنگ و غیره‌ مردم منطقه را نشانه گرفته است.
وی بیان کرد: در این زمینه باید حق آبه دلگان در بخش زیست محیطی تعیین شود تا خطراتی که متوجه اکوسیستم منطقه و ناشی از تاثیر تالاب جازموریان است به حداقل برسد. همچنین باید کار گروه مربوطه متشکل از مسئولین ذیربط دو استان تشکیل و با مطالعات لازم بدون فوت وقت نسبت به ترتیب بندی و حقوق ساکنین بلوچستان که در حاشیه این تالاب سکونت دارند و ارتزاق می کنند چاره اندیشی شود.
فرماندار دلگان خاطرنشان کرد: باید تاثیرات و خطرات خشکسالی تالاب در دلگان و مناطق بمپور، محمدان، شهرستان ایرانشهر و مناطق اسپکه، لاشار،شهرستان نیکشهر، مسکوتان و مناطقی از شهرستان فنوج بررسی و برنامه ریزی لازم با حساسیت انجام و سپس اقدام مشترک در داخل استان شکل گیرد، همچنین باید در اولین مرحله جلو حفاری های غیرمجاز گرفته و چاه های غیرمجازی که طی سال های اخیر حفر شده نیز مسدود شوند.
لازم به ذکر است که برگزاری جلسات فصلی، المپیاد مشترک وررزشی به میزبانی کرمان، اشتراک تجربیات کشاورزان، اجرای طرح های سرمایه گذاری، تبادلات دانش آموزی وغیره از جمله مصوبات این نشست بود.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۷۹۹


ارسال