چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ,20 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۷
مدیر کل میراث فرهنگی:
سیستان وبلوچستان دومین استان ایران در فهرست جهانی یونسکو/7 اثر صنایع دستی مهر اصالت یونسکو دارد
 
مدیر کل میراث فرهنگی سیستان وبلوچستان با بیان اینکه هفت اثر از استان موفق به کسب نشان مهر اصالت یونسکو شدند، افزود: در آخرین نتایج به عمل آمده، سیستان وبلوچستان با ثبت سه اثر در یونسکو به عنوان دومین استان بعد از اصفهان معرفی شد.
علیرضا جلال زایی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون اظهار کرد: در مرداد ماه امسال نماینده ای از شورای یونسکو به ایران آمد که 46 اثر ایران را نشان یونسکو دادند.
وی بیان کرد: در این راستا سیستان وبلوچستان دومین استان ایران بعد از اصفهان در فهرست جهانی یونسکو شد که این اثرها شامل شامل خامه دوزی _ مریم قادری، سوزن دوزی _ فرنگیس جمال زهی و سوزن دوزی گل بی بی جمال زهی می باشد.
به گفته این مسئول، آخرین باری که این اتفاق برای سیستان وبلوچستان رقم خورد در سال 90 بود که پس از آن تا به امروز اثری در یونسکو از استان ثبت نشده بود که با پیگیری های صورت گرفته این اتفاق خوشایند انجام و تاکنون هفت اثر از سیستان وبلوچستان موفق به کسب نشان مهر اصالت یونسکو شد.
به گزارش عصرهامون سوزن دوزی، خامه دوزی، سفال کلپورگان، سواس و پریوار دوزی از جمله مهمترین آثار صنایع دستی سیستان و بلوچستان هستند که با توجه به کیفیت، ترکیب رنگ، نحوه تولید، خلاقیت و نوآوری موفق به کسب نشان ملی مرغوبیت شدند.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۸۰۷


ارسال